MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni nie zajęli stanowiska w sprawie podziału gminy. Co dalej z Supraślem i Grabówką?

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Pod koniec kwietnia przeciwnicy podziału gminy Supraśl blokowali jedno z rond w Zaściankach
Pod koniec kwietnia przeciwnicy podziału gminy Supraśl blokowali jedno z rond w Zaściankach Wojciech Wojtkielewicz
Radni Supraśla nie wyrazili opinii w sprawie podziału gminy na dwie. Burmistrz miasteczka zamierza więc przesłać do Warszawy własną opinię. Z kolei zwolennicy wydzielenia z Supraśla gminy Grabówka uważają, że nie ma już przeszkód, by stworzyć odrębną jednostkę administracyjną.

Supraśl miał czas do 12 czerwca, by przedstawić opinię na temat planowanego podziału gminy na dwie. Do tego jednak nie doszło. Najpierw storpedowano próbę przeprowadzenia referendum gminnego, którego chcieli przeciwnicy podziału. Później zaś storpedowano inny pomysł – by w gminie przeprowadzić konsultacje społeczne w tej właśnie sprawie.

Ostatnią próbą było podjęcie przez radnych uchwały, w której sprzeciwiają się podziałowi. Projekt trafił na sesję 11 czerwca. Jednak w głosowaniu przepadł. Wynik glosowania – 7 radnych „za”, 7 „przeciw” i jeden „wstrzymujący się.

Podział gminy Supraśl. Burmistrz sam wyda opinię

Tym samym opinia na temat podziału gminy nie została wydana w terminie do 12 czerwca, jaki wynikał z terminów urzędowych.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski komentuje, że rada zachowując się tak, jak się zachowała dała dwa niewerbalne sygnały. Po pierwsze, pokazała, że w ważnej sprawie zabrakło jej głosu. Po drugie, pokazała, że całą odpowiedzialność za podział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz premier. Rada zaś umywa od tego ręce.

Pytany co dalej, odpowiada.

- Zwerbalizuję te sygnały pismem, w którym przedstawię Ministerstwu swoją opinię opisując do jakich sytuacji dochodziło podczas sesji rady miasta – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Dodaje też, że zachowanie radnych odbiera jako zbagatelizowanie sprawy ale też pokazanie braku szacunku wobec ministerstwa.

Grabówka czeka na podział

Co na to druga strona? Zdaniem zwolenników wydzielenia z Supraśla gminy Grabówka temat konsultacji – z racji upływu terminów - został zamknięty.

- Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma prawo wydać rozporządzenie o powołaniu od 1 stycznie 2025 gminy Grabówka – uważa Radosław Sakowski, jeden ze zwolenników podziału, który w ostatnich wyborach ubiegał się o stanowisko burmistrza gminy.

Gmina Grabówka miałaby objąć swoim zasięgiem pięć wsi:

  • Grabówka,

  • Zaścianki,

  • Sobolewo,

  • Henrykowo,

  • Sowlany.

Gmina miała być wydzielona już od 1 stycznia 2016 roku. Decyzja ta została jednak uchylona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny