Otwarcie Biblioteki Publicznej w Supraślu. Budynek poświęcili duchowni obu wyznań [ZDJĘCIA]

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Biblioteka Publiczna w Supraślu doczekała się nowoczesnej siedziby. Budynek oficjalnie został dzisiaj (24 września) otwarty i poświęcony.
Biblioteka Publiczna w Supraślu doczekała się nowoczesnej siedziby. Budynek oficjalnie został dzisiaj (24 września) otwarty i poświęcony. Alicja Olchanowska
Biblioteka Publiczna w Supraślu mieści się przy ul. Cieliczańskiej 1. Sąsiaduje z Centrum Kultury i Rekreacji. To nowoczesny budynek z czerwonej cegły dostosowany do wielu możliwości. Są wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, sala konferencyjna, multimedialna, a nawet skarbiec, w którym przechowywane są pamiątki związane z supraską kulturą. Uroczyste otwarcie budynku rozpoczęło się dzisiaj (24 września) o godz. 12. Później odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa.

Uroczystość rozpoczął mini-koncert Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego. Wykonali pieśni nabożne Fr. Karpińskiego. Zaraz potem nowy obiekt kulturalny poświęcili duchowni obu wyznań: biskup Henryk Ciereszko, biskup Arkadiusz Trochanowski, arcybiskup prawosławny Jakubem, prawosławny biskup Andrzej.

Umowę na budowę biblioteki podpisano w 2019 roku. Wcześniej biblioteka mieściła się w supraskiej szkole, która dzisiaj jest żłobkiem. Później wykorzystano w tym celu Centrum Kultury i Rekreacji. Sama budowa budynku trwała rok. Zaczęła funkcjonować jeszcze w czerwcu.

Biblioteka, oprócz tego że ma szeroką ofertę skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych czytelników, to jeszcze może pochwalić się nowoczesnym sprzętem multimedialnym. Oprócz funkcji podstawowych, jakie ma spełniać biblioteka, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu chce, by miejsce to stało się jednocześnie ośrodkiem działań artystycznych.

- Biblioteka to nie tylko książki. Zrealizowaliśmy już tutaj m.in. dwa projekty teatralne, projekt muzyczny, Podlaskie Spotkania Bibliotekarzy. Były u nas 4 wystawy plastyczne. Biblioteka stała się więc miejscem promieniowania kultury. Bardzo się cieszę, że może ona służyć mieszkańcom - mówił Łukasz Łapiński.

Nowoczesny budynek Biblioteki Publicznej podzielony jest na kilka pomieszczeń. Są to:

  • czytelnia czasopism
  • stanowisko do pracy cichej
  • oddział dziecięcy
  • oddział dla dorosłych
  • sala edukacyjno-warsztatowa
  • hol

Na drugim piętrze znajdują się także sala konferencyjno-wystawowa "Guliwer" i Skarbiec Supraski.

W uroczystym otwarciu wzięli udział: burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski, senator Mariusz Gromko, poseł Mieczysław Baszko, radni Supraśla, samorządowcy i dyrektorzy instytucji kulturalnych w województwie podlaskim.

- Wreszcie nasza supraska społeczność będzie miała się, gdzie spotykać, a czytelnicy zyskają godne warunki. Mam nadzieję, że będą następne inicjatywy, które spowodują, że obiekt ten będzie miejscem wymiany wiedzy - zaznaczył burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.

Inwestycję pochwalił też senator Mariusz Gromko.

- Budynek biblioteki swoją architekturą nawiązuje do dawnego Supraśla, zaś w środku znajdują się nowoczesne wnętrza dostosowane do dzisiejszego czytelnika. Na mapie kulturowej województwa podlaskiego zyskaliśmy kolejny, bardzo ciekawy obiekt - zauważył.

Przy bibliotece działać będzie Skarbiec Supraski.

- W tym archiwum przechowywane będą najważniejsze dla supraskiej kultury pamiątki, przedmioty, księgi. To taka kapsuła czasu, która ma przekazać nasze doświadczenia przyszłym pracodawcom. Chcemy dzielić się tą bogatą historią - tłumaczył dr Radosław Dobrowolski.

Skarbiec zawiera m.in. zbiory dokumentujące historię Supraśla, przekazane przez Collegium Suprasliense, dwa oryginalne obrazy Wojciecha Kossaka, 140 jednostek egzotycznej broni ze zbiorów Jana Lebensteina. Swój wkład dołożył też dr Radosław Dobrowolski, który przekazał 4 mapy z XVIII-wiecznego atlasu, będące w posiadaniu Urzędu Miejskiego.

Po części oficjalnej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona zmarłemu profesorowi Igorowi Skoczylasowi. Spotkanie nosi tytuł: „Monastyr Supraski a elity Rzeczypospolitej”. Na wydarzenie zaproszono uczonych z: Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Serbii.

Międzynarodowa Konferencja zakończy się w niedzielę modlitwą za spokój duszy Śp. Profesora Igora Skoczylasa w świątyniach supraskich.

Ostatnim punktem programu Międzynarodowej Konferencji będzie posadzenie pamiątkowego dębu w Ogrodzie Saskim w Supraślu.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie