Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie odkrycie burmistrza Supraśla zaowocuje wydaniem 4 płyt z muzyką cerkiewną. Opera i Filharmonia Podlaska stworzy "Supraskie Kantyki"

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
"Kantyki Supraskie" zostaną wydane w formie 4 płyt przez Operę i Filharmonię Podlaską. Projekt zainicjował burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski. Odkrycia cennych rękopisów dokonał podczas pisania pracy doktorskiej. O projekcie opowiedzieli dziś (5 sierpnia) na konferencji dr Radosław Dobrowolski i prof. Violetta Bielecka, dyrektor OiFP.
"Kantyki Supraskie" zostaną wydane w formie 4 płyt przez Operę i Filharmonię Podlaską. Projekt zainicjował burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski. Odkrycia cennych rękopisów dokonał podczas pisania pracy doktorskiej. O projekcie opowiedzieli dziś (5 sierpnia) na konferencji dr Radosław Dobrowolski i prof. Violetta Bielecka, dyrektor OiFP. Alicja Olchanowska
Blisko 50 utworów barokowej muzyki cerkiewnej zostanie wydane w formie 4-częściowego albumu. To projekt Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nie powstałby jednak, gdyby nie niesamowite odkrycie burmistrza Supraśla, który jest pasjonatem historii i byłym chórzystą OiFP.

- Bardzo się cieszę, nie tylko jako burmistrz, ale też, jako odkrywca tych trzech zaginionych foliałów, że ta tradycja muzyczna po 350 latach od czasu powstania jest na nowo odkrywana i na nowo może wypełniać świątynie obrządku wschodniego - mówi dr Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

To za jego sprawą podjęto się realizacji projektu, dzięki któremu Opera i Filharmonia Podlaska wyda cykl albumów z kantykami supraskimi. Są to barokowe pieśni liturgiczne.

- Kantyki to przepiękna muzyka na dwa chóry. Koncertują ze sobą naprzeciw, by spotkać się na końcu kadencji. Wymaga to bardzo dobrej techniki wokalnej i słucha się tego bardzo przyjemnie - zachwyca się prof. Violetta Bielecka, dyrektorka OiFP.

Pierwszy rękopis kantyków supraskich został odkryty w archiwum Litewskiej Akademii Nauk w połowie lat 90. Były to 3 foliały. Kolejne kantyki odkrył w 2005 roku burmistrz Supraśla.

- Zbierałem wtedy materiały do swojego doktoratu. Zajmowałem się Bazylianami. Wiedziałem wtedy, że w archiwum profesora Wojciecha Załęskiego znajdowała się 1 kopia kantyków, odkrył ją profesor Józef Maroszek w ok. 1997 roku. Zauważyłem, że są to zapisy na jeden głos, a kantyki to formy wielogłosowe. Dlatego pomyślałem, że muszą istnieć jeszcze inne głosy - opowiada z pasją dr Radosław Dobrowolski.

W swoich poszukiwaniach sugerował się sygnaturą znajdującą się na rękopisie z archiwum prof. Załęskiego. Odnalazł jeszcze zapisy na 3 głosy, jednak to za mało, by stworzyć tradycyjne kantyki.

- Kantyk to utwór na 6 głosów. Brakujące elementy uzupełniła Olga Szumilina ze Lwowa, która dokonała rekonstrukcji źródła - dodaje burmistrz Supraśla.

W sumie zebrano 49 utworów. Jednym z autorów kompozycji prawdopodobnie jest Mikołaj Dylecki, czołowy przedstawiciel muzyki cerkiewnej. Kolejne przypisuje się Tomaszowi Szewerowskiemu, który nazywany jest przez muzykologów mianem "Bacha Wielkiego Księstwa Litewskiego".

- Szewerowski i Dylecki to twórcy śpiewu wielogłosowego w Polsce, zwłaszcza na obszarach Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie znajdował się dzisiejszy Supraśl. Twórcami muzyki cerkiewnej byli także Antoni Kiszczyc i jego brat Teofil - zaznacza dr Radosław Dobrowolski.

Dokonania tych kompozytorów zainspirowały później znanych twórców rosyjskich jak Piotr Czajkowski czy Mikołaj Rimski-Korsakow.

Jak podkreśla burmistrz, jego odkrycie ma ogromne znaczenie nie tylko dla kultury i dziedzictwa Supraśla, ale i całego regionu.

- Jeśli chodzi o okres baroku w Supraślu, to zachowała się u nas architektura i sztuka z XVII i XVIII wieku, a także znane są nam źródła historyczne. Natomiast do tej pory nie wiedzieliśmy, jaką wtedy wykonywano muzykę. Dzięki temu odkryciu możemy spojrzeć na przeszłość komplementarnie - wyjaśnia dr Radosław Dobrowolski.

"Kantyki Supraskie" będą cyklem 4 płyt. Datę ich wydania szacuje się na rok 2023. W podobnym czasie Opera i Filharmonia Podlaska planuje zaprezentować swój materiał podczas koncertów.

- Jest to perła supraska i perła muzyki cerkiewnej Kościoła unickiego - podsumowuje prof. Violetta Bielecka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny