Meczet w Białymstoku. Ambitne plany na niespotykaną dotąd skalę
Budowa kompleksu Centrum Kultury Muzułmańskiej planowana była przynajmniej od lat 80-tych. Prace rozpoczęto w 1994 roku na kilku działkach między ulicą Pomorską a Kujawską, otoczonych niską zabudową mieszkalną. Meczet z mizaretem miał w tej okolicy stanowić dominantę. Pomysłodawcom nie sposób odmówić rozmachu, projekt wyglądał imponująco.
Dzięki pieniądzom płynącym z organizacji pozarządowych z Arabii Saudyjskiej miał powstać kompleks składający się z kilku spójnych części:
- meczet z salą modlitewną na 150 osób,
- dwuklasowa szkoła koraniczna,
- sala konferencyjna,
- bibliotek muzułmańska.
Zobacz również: Tatar z Federacji Rosyjskiej zaatakował Muzułmańską Gminę w Bohonikach za pomoc mundurowym na granicy. Grozi karami za łamanie Szariatu
Centrum Kultury Muzułmańskiej miało zajmować, z przyległym terenem, powierzchnię 740 m/kw. Budowla z żółtej cegły, z charakterystycznymi oknami w mauretańskim stylu niezmiennie intrygowała białostoczan, a niektórych niepokoiła. Na potrzeby przybyłych gości miał powstać oddzielny budynek.
Centrum Kultury Muzułmańskiej kontra twarde realia
Do 2001 r. wzniesiono piętro i prace ustały. Pieniądze przestały płynąć z Półwyspu Arabskiego, a Gmina Wyznaniowa nie znalazła finansowania w innych źródłach. Jeszcze w 2005 roku nastąpiła próba reanimacji projektu, ale mimo 2 mln zł podarowanych przez rządy krajów islamskich nic z tego nie wyszło. Wandale, w 2009 roku, podpalili dach i to był symbol końca marzeń o centrum religijno-kulturalnym. Bo nie miało to być miejsce wyłącznie dla muzułmanów. Obiekt miałby służyć też innym mieszkańcom Białegostoku, tu miały odbywać się:
- wystawy,
- wykłady,
- spotkania ze studentami i uczniami zainteresowanymi kulturą islamu.
Zobacz jak obecnie wygląda, nigdy nie dokończona budowa, Centrum Kultury Muzułmańskiej i meczet w Białymstoku:
Islam w Białymstoku i w Polsce dzisiaj
Wg danych ze Spisu Powszechnego 2011, w Polsce występuje pięć związków religijnych podlegających pod islam. Są to
wg kolejności rejestracji:
- Muzułmański Związek Religijny
- Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej
- Islamskie Zgromadzenie Ahl-Ul-Bayt
- Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadijja w Polsce
- Liga Muzułmańska
Muzułmański Związek Religijny skupia pięć gmin wyznaniowych w Polsce
- Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku
- Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach
- Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach
- Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku
- Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Warszawie
W samym Białymstoku jest Muzułmański Dom Modlitwy przy ul. Hetmańskiej i Tatarski Dom Modlitwy przy ul. Grzybowej, który został ostatnio znacznie przebudowany. Fakty te stawiają Białystok i Podlasie w roli centrum islamu w Polsce.
Zobacz jak dzisiaj wygląda meczet, którego budowa nigdy nie została ukończona (zdjęcia wnętrza, a także z zewnątrz i z drona):
Ostatnie informacje medialne o budowanym meczecie na białostockich Skorupach pochodzą z 2015 roku, kiedy to ze studium urbaniści wykreślili zapis, że w okolicy ul. Pomorskiej ma powstać dominanta przestrzenna w postaci meczetu.
Aktualizacja
W drugiej połowie października budynek został rozebrany. W jego miejsce ma powstać zamknięte osiedle domów. Inwestorem jest spółka Nova Pomorska. Wykonawcą Konceptbud.
W tej lokalizacji powstanie osiedle domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Każdy budynek będzie podzielony na dwa mieszkania. Ma to być alternatywa dla osób, które nie chcą mieszkać w blokach. Mieszkania będą jedno i dwu poziomowe. Teren osiedla będzie ogrodzony. Ma to być bezpieczne, ekologiczne osiedle - informuje Jolanta Gutowska doradca klienta z Konceptbud Development.
Historia meczetu-widmo dobiegła końca. A miało być tak pięknie ...