MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek - przyszły zawód. Pierwsze naukowe stypendia firmy KAN dla najlepszych uczniów (zdjęcia)

OPR. ANDRZEJ MATYS
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie nowego kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” otrzymali swoje pierwsze naukowe stypendia. Trwa też oficjalny nabór do tej klasy, utworzonej w ramach unijnego projektu.

„Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - szkoła inteligentnych specjalizacji” to projekt realizowany przy wsparciu Miasta Białystok. Nowy kierunek powstał w należącej do ZSS nr 2, Branżowej Szkole I st. nr 9, jako odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców, borykających się z brakiem fachowców w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Patronat nad nowo powstałą klasą objęła spółka KAN - białostocki producent instalacji wodnych i grzewczych. To właśnie KAN, jako patron ufundował stypendia dla trzech najlepszych uczniów z przedmiotów zawodowych. A te są bardzo atrakcyjne: odpowiednio 2 tys., 1,5 tys. i 1 tys. zł w dla osób, które uzyskały najlepsze wyniki z przedmiotów zawodowych i z zachowania, pod uwagę brana była też frekwencja na zajęciach.

KAN organizuje praktyki zawodowe, płatne staże, a nawet oferuje etaty (zdjęcia)

Przedstawiciele firmy wręczyli uczniom dyplomy i vouchery z wysokością stypendiów przy okazji zakończenia roku szkolnego. Wszyscy wyróżnieni podkreślali, że nagroda jaką jest stypendium działa na nich mobilizująco,

- Mam jeszcze większą motywację, by w następnym roku być najlepszym uczniem w klasie. Jeszcze nie myślałem, na co przeznaczę te pieniądze. Mam całe wakacje, by się na tym zastanowić - uważa Jakub Aleksiejuk, jeden ze stypendystów.

Jego kolega z klasy, Mateusz Cichowski chce wydać pieniądze na zakup narzędzi i sprzętu do dalszej nauki zawodu. Stypendystą jest też Hubert Kabalis:

- Uczę się w tej klasie, bo wiedziałem, że wsparcie tak dużej firmy, jak KAN jest bardzo ważne i daje szanse na dobry start w dorosłe życie. Mam nadzieję, że gdy skończę naukę będę razem z innymi pracownikami tworzyć zespół specjalistów KAN. Nauka zdalna wymagała dużego samozaparcia. Liczę, że od września wrócimy do szkoły i będziemy kontynuować naukę zawodu na produkcji w KAN, czyli już w praktyce - mówi Hubert.

Liczy też na to Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.

- To umożliwi nam realizację, przewidzianego dla tego kierunku, kształcenia z elementami systemu dualnego, czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu. Dlatego tak ważne są, programowe zajęcia w zakładzie pracy, czyli w firmie KAN, z wykorzystaniem jej parku maszynowego i prowadzone przez przedstawicieli firmy - wyjaśnia Wiesław Kalinowski i dodaje: - Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy.

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku - Szkoła inteligentnych specjalizacji. Unijny projekt jest realizowany

Przyznane przez KAN stypendia to nie jedyne wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć uczniowie klasy patronackiej. Od września, co miesiąc, czterej najlepsi uczniowie otrzymają też stypendium projektowe - 1000 zł. W tym przypadku kryterium będzie najwyższa ogólna ocena ze wszystkich przedmiotów.

Kangur King KAN od pięciu lat z firmą KAN

Obecnie (do 10 lipca) trwa nabór dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, chętnych do nauki na nowym kierunku. Potem będzie można składać dokumenty także w ramach rekrutacji uzupełniającej.

Absolwenci klasy po 3-letniej nauce mają zapewnione miejsca pracy w firmie KAN. Mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum, by potem rozpocząć wyższe studia techniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny