MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Kurpie Zielone i Suwalszczyzna w amfiteatrze

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Kurpie Zielone w niedzielę wystąpią w amfiteatrze OiFP
Kurpie Zielone w niedzielę wystąpią w amfiteatrze OiFP WOAK Białystok
W najbliższą niedzielę Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na „Niedzielę na ludowo”. 11 czerwca 2017 r. o godz. 15.00 na deskach Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują się dwa zespoły pieśni i tańca z województwa podlaskiego: „Kurpie Zielone” oraz “Suwalszczyzna”.

W barwny sposób zaprezentowane zostaną polskie tańce, zwyczaje i obrzędy. Rodzimy folklor zobaczymy w kolorowych strojach, ciekawych choreografiach, ale przede wszystkim w energii tanecznej i muzycznej serwowanej przez artystów.

Repertuar koncertowy ZPiT „Kurpie Zielone”

„Zrankoziny” – widowisko oparte na zwyczajach zaręczynowych, pieśniach i tańcach Kurpiów z Puszczy Zielonej (opracowanie muzyki - Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko).
„Na polanach Puszczy Białej” – suita tańców i pieśni kurpiowskich z Puszczy Białej (opracowanie muzyki - Edward Szabat, choreografia – Mariusz Żwierko).
„Wałaskie wariacje” – stylizacja tańców górali spiskich muzyka – Zespół „Vołosi” (choreografia – Mariusz Żwierko).
„Wiosna na Podlasiu” – suita tańców i pieśni podlaskich (opracowanie muzyki – Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko).

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.
Koncerty zespołu „Kurpie Zielone” to zawsze spektakl pełen temperamentu i kolorów. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty dopełniają fruwające poły katan i fraków mężczyzn. Widowiska zespołu pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.
Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT „Kurpie Zielone” tworzył choreograf zespołu Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował zarówno tańce narodowe, jak i pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań: tańce Mieszczan Żywieckich, tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów, czy też tańce rzeszowskie oraz widowisk: "Miodobranie na Kurpiach", "Święto Oryli, czyli Flisaków znad Narwi", "Na Krakowskim Rynku", "Karnawał na Podlasiu", "Kupalnocka" - rzucanie wianków na wodę.
ZPiT „Kurpie Zielone” stale się rozwija, idzie z duchem czasu, nie zapominając o tradycji, reaguje na to, co dzieje się w świecie tańca ludowego. Od 2016 roku przygotowuje nowy program artystyczny, pracując pod okiem choreografa – Mariusza Żwierko i pod kierownictwem artystycznym i muzycznym Andrzeja Dyrdała.

Repertuar koncertowy ZPiT „Suwalszczyzna”

Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r. – wyjątkowy program taneczny, ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej. Obyczajowość, tańce, moda, fryzury z początku XX wieku — przy wyśmienitej muzyce Kapeli ZPiT „Suwalszczyzna” w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego
„W podsuwalskiej oberży” – unikalne, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne ukazujące sceny z życia wielokulturowych Suwałk początków XX wieku. Tańce z pogranicza litewskiego, czarnoruskiego, żydowski „kapelus”, echa tradycji staroobrzędowców
„Kochajmy się” – spektakl inspirowany treścią poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Widowisko jest przełożeniem uniwersalnych polskich motywów na język tańca – skocznych oberków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełznanych mazurków, szalonej polki, uroczystych i dostojnych polonezów, ale również ludowych tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX – mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 60 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

Aranżacje muzyczne widowisk przygotowuje Krzysztof Krzesicki, aranżacje wokalne, przygotowanie chóru – Ignacy Ołów.

Czas trwania koncertu: ok. 1,5 godziny

Mamy dla internautów dwuosobowe wejściówki. Piszcie na adres: [email protected]. Kto pierwszy, ten wygrywa. Zwycięzców poinformuję drogą mailową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny