Obrady podlaskiego sejmiku w cieniu nowej ustawy o samorządzie. - Każdy scenariusz jest możliwy - ostrzega Platforma [ZDJĘCIA, WIDEO]

(mg)

Wideo

Radni PiS zapewniają o chęci współpracy, opozycja mówi o szantażu. W tle jest bowiem propozycja posłów, by to premier mógł wskazywać przewodniczącego sejmiku. Czy wtorkowe obrady znów zdominuje polityka?

Nikt nie ma wątpliwości, że złożona w piątek ustawa o samorządzie województwa odnosi się do województwa podlaskiego. To jest standard białoruski, próba szantażu, by sejmik podjął decyzje zgodne z oczekiwaniami PiSu. My przeciwko takim rozwiązaniom protestujemy. Psuje się prawo tylko dlatego, że podzielony, pokłócony PiS nie jest w stanie wyłonić zarządu - podkreśla szef podlaskiej Platformy poseł Robert Tyszkiewicz.

Podkreśla, że propozycja PiS jest sprzeczna z Konstytucją. W dodatku wiele na to wskazuje, że będzie procedowana jeszcze w tym tygodniu. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu zmienionej ustawy o samorządzie

- Nie widzę możliwości, by sejmik podlaski obradował pod lufą karabinu. Musimy bronić samorządności - dodaje poseł Tyszkiewicz

Chodzi o projekt ustawy, który zgłosiła grupa posłów PiS. Zakłada ona m.in., że przewodniczący będzie mógł ogłosić przerwę w obradach, pod warunkiem, że zgodzą się na to radni sejmiku. To nie wszystko. W określonych przypadkach to premier wskaże radnego, który poprowadzi obrady sejmiku. Taki scenariusz będzie możliwy, gdy przewodniczący odmawia prowadzenia sesji, uchyla się od jej prowadzenia lub uniemożliwia realizację porządku obrad.

W podlaskim sejmiku większość ma PiS, ale przewodniczącym został radny opozycji z PO Karol Pilecki, zresztą dzięki kilku radnym prawicy. Ma on prawo zwoływać i przerywać sesje, z czego już skorzystał, uniemożliwiając m.in. swoje odwołanie. Ale radnym do tej pory nie udało się też wybrać wiceprzewodniczących sejmiku, wicemarszałków i dwóch członków zarządu. Mają na to czas do 25 stycznia. Potem sejmik zostanie rozwiązany.

- Nie ma sytuacji żebyśmy do tego dążyli. Nie potrzebujemy interwencji Sejmu. Niech lepiej posłowie razem z rządem zajmą się podwyżkami cen prądu, bo to jest poważny problem, który dotknie nas wszystkich - komentuje radny PO i ciągle jeszcze wicemarszałek Maciej Żywno.

- Nie ma żadnych obiektywnych przesłanek do tego, by nowelizować ustawę o samorządzie województwa. Zwołałem sesję na 11 grudnia. Nie ma żadnego zagrożenia odnośnie wydłużania terminów, nie ma groźby rozwiązania sejmiku. Mamy naprawdę dobrą wolę do umożliwienia wyboru zarządu województwa. Rozmowy między radnymi dawały nadzieję, że rozwiążemy ten swoisty pat. Propozycja zmiany ustawy nadszarpnęła zaufanie - ocenia Karol Pilecki przewodniczący sejmiku.

LexPilecki. Warszawa bierze się za podlaski sejmik. To premier wskaże przewodniczącego sejmiku? Co na to Karol Pilecki?

Dodaje, że gdyby chciał przerwać sesję do 25 stycznia, to tak naprawdę nie byłoby żadnej możliwości do zmiany jego decyzji. Nie pomogłaby nawet nowa ustawa, bo prawo nie działa wstecz.

- Sesja została wyznaczona na 11 grudnia i tak naprawdę każdy scenariusz jest możliwy. Mam nadzieję, że ten kubeł zimnej wody, jakim była przerwa w obradach przysłuży się wszystkim i wtorkowa sesja będzie przebiegała bez żadnych komplikacji, a wszelkie zobowiązania zostaną dotrzymane - dodaje Karol Pilecki.

Te zobowiązania to m.in. rezygnacja z punktu o odwołanie przewodniczącego.

- Podtrzymujemy naszą wcześniejszą deklarację. Chcemy wycofać z porządku obrad punkt o odwołaniu przewodniczącego sejmiku - zapowiada marszałek elekt Artur Kosicki. Dodaje, że cały czas trwają rozmowy między radnymi, nie ma więc mowy o jakimkolwiek szantażu. - Jesteśmy na dobrej drodze, żeby pewne problemy rozwiązać. Jeżeli pan przewodniczący umożliwi dalsze procedowanie sesji, we wtorek wybierzemy zarząd województwa - zapowiada Artur Kosicki.

Nie chce komentować ewentualnych zmian w ustawie o samorządzie województwa. Odsyła nas do posłów, którzy wnioskują o te zmiany.

Wtorkowa sesja rozpocznie się o godz. 16. W programie jest m.in. wybór zarządu województwa.

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenek
A jak nazwać działania Pileckiego? Szantaż?
m
mietek
W dniu 11.12.2018 o 08:35, Apel napisał:

Dlaczego media nie są obiektywne ? To co wyprawia POKO to jest obraza demokracji. Co usprawiedliwia blokowanie prac sejmiku przez przewodniczącego? Fakt,że boi się odwołania? Dziennikarze napiszcie o tym bezstronnie!

Pilecki przypominam jest Lekarzem Wykształconym przez Państwo i składał przysięgę że będzie leczył....A nie Politykował ????  Lekarzy w Kraju brakuje - A Politykierów od groma

g
gena

Rozdzielić ten Szlachecki Sejmik...Na Sejmik PO i Sejmik PIS...Panowie Szlachta bawią się za Naszą Kasę. Większość tych synalków polityków i politruków nigdy rąk pracą nie pobrudziła !!!

A
Apel
Dlaczego media nie są obiektywne ? To co wyprawia POKO to jest obraza demokracji. Co usprawiedliwia blokowanie prac sejmiku przez przewodniczącego? Fakt,że boi się odwołania? Dziennikarze napiszcie o tym bezstronnie!
S
Szok
Prawda jest taka że przewodniczący z poko paraliżuje pracę demokratycznego organu samorządowego. Przecież to kpina. Radni samorządowi mają prawo powoływać i odwoływać przewodniczącego. Blokada tych praw to jawna anarchia !!!
R
RYŻY TUX

NADAL SZWABSKIE POmioty MACIE TEMAT?JESTEŚCIE SZCZUJNIĄ.

L
Leon
W Polsce unijni urzędnicy,zagraniczne media i przegrane partię nie pozwalają PiSowi na jakiekolwiek rządzenie. I to ma być demokracja. Nie jestem z PiS ale sytuacja staje się denerwująca. Nikt nie krytykuje francuskich władz mimo gwałtownych demonstracji i regularnych walk ulicznych a w Polsce spokojny marsz Niepodległości przeszkasza. O co tutaj chodzi. Na pewno nie o nasze dobro.
L
Lelek
Działacze bawią się za naszą kasę.
b
bola

Mieszkańcy Podlaskiego zdegustowani postawa swoich wybranych. Wybrancy zapewniali poprawe warunków życia a powoduja PO-dsycaną karczemna drakę


 

 

J
Janek
W dniu 10.12.2018 o 19:10, Andrzej napisał:

Jeśli będą przedwczesne wybory do sejmiku to tym razem na pewno zagłosuję na PiS. Wcześniej poparłem PO i jak widzę był to błąd. Dla własnych partykularnych celów blokują działania sejmiku, oby tylko nie oderwać się od koryta....

a ja Andrzejku odwrotnie głosowałem na PiS a teraz bym poparł PO bo oszukały mnie sku....
k
kola

Robercik T. odleciał :)

A
Andrzej

Jeśli będą przedwczesne wybory do sejmiku to tym razem na pewno zagłosuję na PiS. Wcześniej poparłem PO i jak widzę był to błąd. Dla własnych partykularnych celów blokują działania sejmiku, oby tylko nie oderwać się od koryta....

G
Gość

Cytat z wypowiedzi Pana Pileckiego "Dodaje, że gdyby chciał przerwać sesję do 25 stycznia, to tak naprawdę nie byłoby żadnej możliwości do zmiany jego decyzji. Nie pomogłaby nawet nowa ustawa, bo prawo nie działa wstecz." Łaskawca, łaskawie może jutro przyjdzie na sesję, może tak jak ostatnio spóźni się 20 minut. Jak można spóźnić się na  sesję, kiedy jej się przewodniczy,  jest to obraza tej funkcji, radnych, dziennikarzy i wszystkich mieszkańców podlasia, którzy oglądają przebieg sesji. Wstyd, po prostu  lekceważenie. 

 

I
IZA
Póki co to jedyni "szantazysci" wzięli udział w tej konferencji :D
M
Miszka
PO - czasem lepiej milczeć i udawać idiotow, niż się odezwać i rozwiać wszystkie wątpliwości
Dodaj ogłoszenie