- Nie chodzi mi o to, by miasto musiało szukać jakichś dodatkowych pieniędzy. Powinniśmy jednak dążyć do tego, że w mieście wojewódzkim, jakim jest Białystok, funkcjonowała nocna komunikacja miejska we wszystkie dni tygodnia. To powinno być standardem - mówi radny KO Marcin Moskwa, który pracuje w jednej ze spółek komunikacyjnych.
Dziś funkcjonuje sześć linii nocnych. Jeżdżą wyłącznie z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Pierwsze kursy wyruszają po północy, ostatnie przed 4 rano. Według radnego w pozostałe dni tygodnia też tak powinno być. Z tym że godziny funkcjonowanie linii nocnych byłyby wydłużone.
Co białostoczanie sądzą o nocnych autobusach przez cały tydzień? Zobacz sondę
- Obserwując monitoring zauważyłem, że w dni powszednie w autobusach wczesnoporannych (kursujących ok. 4 rano) i późnowieczornych (jeżdżących w okolicach północy) nie ma zbyt wielu pasażerów. A autobusy te mają taki przebieg tras jak w godzinach szczytu - czyli wjeżdżają w osiedla, zabierają pasażerów z jak największej liczby przystanków itd. Pytam się po co? Lepiej zastąpić te kursy autobusami linii nocnych, które nie wjeżdżają w osiedla, ale poruszają się po głównych ulicach. Nie jeżdżą też tak często jak autobusy "nie-nocne" - mówi radny Moskwa.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można według niego wydać na zapewnienie całotygodniowej komunikacji miejskiej. Autobusy nocne jeździłyby wtedy w godzinach od północy do 4 rano. Skorzystaliby z tych linii przedstawiciele takich zawodów jak piekarz czy policjant. Wielu nie stać na korzystanie każdego dnia z taksówek - opowiada Moskwa.
Natomiast pierwsze autobusy "nie-nocne" kursowałyby od ok. 5 rano do ok. 22-23 w nocy. - Oczywiście można byłoby wprowadzić wyjątki, np. w przypadku gdyby jakiś zakład pracy zaczynał zmianę od godz. 4 - dodaje radny.
Na wprowadzenie całotygodniowych linii nocnych nie zgadza się natomiast jego klubowy kolega Andrzej Perkowski z KO. Mówi, że nawet w weekendy nocne autobusy wożą przeważnie powietrze. - Do tego w każdym ma być dwóch ochroniarzy. Lekką ręką na samą ochronę miasto wydaje rocznie ok. 300 tys. zł - wylicza.
Czytaj też: Białystok: Komunikacja miejska. Radni chcą połączyć TBS-y z Nowym Miastem. Przez Trasę Niepodległości
Według niego, nocna komunikacja miejska jest może na rękę tym, którzy wracają z knajp i chcą zaoszczędzić na taksówce, ale rolą miasta nie jest im pomagać. - Skoro stać ich na piwo, to niech wypiją dwa kufle mniej i pojadą taksówką - mówi.
Dyskusja o nocnych autobusach odbyła się na ostatniej komisji infrastruktury komunalnej. Obecny na posiedzeniu dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop przypomniał, że miasto przeprowadziło test, którego wynik był taki, że pasażerowie - poza weekendami - nie są zainteresowani komunikacją nocną.
Chodziło mu o to, że w 2014 roku przez ponad miesiąc linie 3, 5, 21 kursowały także w nocy, siedem dni w tygodniu. Po przeprowadzeniu tego testu miasto podjęło decyzję, że całotygodniowe nocne kursy nie są potrzebne. - Badanie było przeprowadzone w zbyt krótkim okresie, że nie mogło być miarodajne. Zrozumiałbym, gdyby autobusy takie jeździły przez okrągły rok, a nie przez ponad miesiąc - nie daje za wygraną Marcin Moskwa.
Czytaj też: Komunikacja Miejska wprowadza kursy nocne przez cały tydzień
Przewodniczący wspomnianej komisji i radny niezależny Maciej Biernacki mówi, że najlepiej gdyby Bogusław Prokop przedstawił dane na temat liczby osób obecnie korzystających z komunikacji nocnej. - Jestem ostrożny jeśli chodzi o wprowadzanie całotygodniowych kursów. Trzeba się głęboko zastanowić - mówi.
Na razie komisja nie prosiła Prokopa o takie dane. - Nie wszystko na raz. Póki co poprosiliśmy o rozważenie wprowadzenia przystanków na życzenie. Później przyjdzie czas na komunikację miejską - podkreśla Maciej Biernacki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?