Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niedziela handlowa na bazarze przy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Zobacz ceny i wyprzedaże. Jest też pomysł na sanację targowiska

OPRAC.: wal
Mroźna pogoda nie odstraszyła w niedzielę (26 listopada 2023 roku) od codziennego sprzedawania i kupowania na targowisku miejskim przy Kawaleryjskiej.  Nie brakowało wyprzedaży
Mroźna pogoda nie odstraszyła w niedzielę (26 listopada 2023 roku) od codziennego sprzedawania i kupowania na targowisku miejskim przy Kawaleryjskiej. Nie brakowało wyprzedaży Urszula Łobaczewska
Jednoetapowy konkurs na przygotowanie modernizacji i przebudowy targowiska miejskiego - to kolejny pomysł na rewitalizację bazaru przy Kawaleryjskiej. Je go realizacja miałaby się opierać o pozyskane z zewnątrz fundusze. Jakie? To miałby wskazać prezydent po analizie, jak też przygotować sanację terenów handlowych za stadionem miejskim.

To kolejny pomysł na przyszłość, który wyszedł spod ręki radnego Henryka Dębowskiego. O modernizację targowiska zabiega od lat. Jednym z jego ostatnich projektów było zgłoszenie, razem z radną Katarzyną Siemieniuk, rewitalizacji targowiska miejskiego do Budżetu Obywatelskiego. 2024.

Nasz projekt zakłada tryb inwestycji "zaprojektuj i buduj- wyjaśniała we wrześniu Katarzyna Siemieniuk, która razem z Henrykiem Dębowskim była na liście wyborczej PiS do Sejmu w okręgu nr 24, obejmującym woj. podlaskie.

Niedziela [26.11.2023] handlowa na bazarze przy Kawaleryjskiej. Zobacz ceny, towary, wyprzedaże

Przewidywał on, że za 2,885 mln złotych ma powstać zadaszona wiata ze stołami na 800 metrów kwadratowych, dostosowana dla niepełnosprawnych klientów oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 12 kwh.

Zdaniem radnych pozwoliłoby to na zmniejszenie kosztów działania tej część targowiska, umożliwi handel nawet przy gorszych warunkach atmosferycznych przez cały rok. Nie ukrywali, że ich celem jest niewielka, nowoczesna giełda rolno-towarowa podobna do działającej od lat przy ul. Andersa. Zwracali uwagę, że większa liczba osób dokonujących zakupów warzyw, owoców, nabiału, pieczywa od lokalnych producentów, to jednocześnie wielka szansa dla pozostałych kupców, którzy mają inne towary.

Tyle że projekt radnych w październikowym głosowaniu obywatelskim nie znalazł uznania wśród białostoczan. Nie zrażony tym Henryk Dębowski po raz kolejny w tym roku podjął inicjatywę, zmierzającą - jego zdaniem - do regeneracji bazaru. Zainterpelował do prezydenta, by w projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanował pieniądze na jednoetapowy konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej modernizacji i przebudowy targowiska. A także by w oparciu o przeprowadzoną analizę przedstawił radzie miasta możliwości pozyskiwania z zewnątrz funduszy na odnowę targowiska. I w oparciu o bieżącą sytuację gospodarczą przygotował strategię regeneracji bazaru. W tym celu radny zachęcał też prezydenta do lektury publikacji "Strategia regeneracji targowisk" przygotowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Miasto, Politechnikę Gdańską i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Proponowane przeze mnie działania z pewnością przyczynią się do rozwoju handlu i turystyki oraz poprawy wizerunku Białegostoku na arenie ogólnopolskiej

- zaznaczył Henryk Dębowski.

Radny swoją interpelację złożył pod koniec października. Odpowiedź na nią otrzymał 22 listopada. Tydzień wcześniej prezydent złożył do rady miasta projekt budżetu na 2024 rok. Wynika z niego, że na w przyszłym roku przy targowisku miejskim zapisano:

  • przebudowę powierzchni utwardzonych na części targowiska wraz z wykonaniem oświetlenia oraz odprowadzeniem wód opadowych /2022-2025/ - koszt 300 tys. zł, z czego całość finansowana z majątkowych dochodów własnych
  • budowę budynku administracyjnego w technologii pasywnej /2022-22025/ - koszt koszt 379 tys. zł, z czego całość finansowana z majątkowych dochodów własnych
  • zakup zamiatarki i przyczepy - koszt 50 tys. zł

Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk w odpowiedzi radnemu podkreślił, że modernizacja targowiska, na co wskazuje też przytoczona publikacja z Gdańska, jest procesem wieloetapowym i wielopłaszczyznowym. Zaznaczył, że w ramach pierwszego etapu prac wykonano:

  • roboty porządkowo-rozbiórkowe
  • utwardzono 3,5 tys. m kwad. nawierzchni
  • wymieniono ogrodzenie od strony ul. Ciołkowskiego
  • podjęto działania zmierzające do zwiększenia potencjału targowiska poprzez zwiększenie jego asortymentu produkty warzywno-owocowe.

- W przyszłych latach prace będą kontynuowane - zapowiada z upoważnienia prezydenta Białegostoku sekretarz miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny