Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Kazaneckiego przyznana. Jan Kamiński i Ignacy Karpowicz docenieni (wideo)

(ak)
Nagroda im. Kazaneckiego przyznana. Andrzej Kalinowski (wydawca Jana Kamińskiego) (od lewej) i Ignacy Karpowicz nagrodzeni
Nagroda im. Kazaneckiego przyznana. Andrzej Kalinowski (wydawca Jana Kamińskiego) (od lewej) i Ignacy Karpowicz nagrodzeni Jerzy Doroszkiewicz
Jan Kamiński i Ignacy Karpowicz zdobyli tegoroczną nagrodę im. Kazaneckiego. Obydwaj pisarze dostaną po 16 tys. zł ufundowane przez prezydenta miasta Białegostoku.

W tym roku wśród nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę wydaną w 2013 roku znalazło się troje prozaików. Katarzyna Droga została wyróżniona za debiutancką powieść "Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca", Jan Kamiński za "Czas Budzika", a Ignacy Karpowicz za "ości".

Jan Kamiński

Ignacy Karpowicz
Ignacy Karpowicz Wojciech Wojtkielewicz

Jan Kamiński
(fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Urodził się w 1947 roku, w niewielkiej wsi na Mazowszu. Pisarz, eseista, mieszka w Białymstoku i Jaryłówce. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako nauczyciel polskiego najpierw w III Liceum Ogólnokształcącym, a potem w Liceum Społecznym. W 2005 roku - po 35 latach pracy w zawodzie nauczyciela przeszedł na emeryturę.

Publikował eseje, recenzje i szkice literackie m. in. w "Przeglądzie Humanistycznym", "Regionach" i "Kartkach", w których był członkiem zespołu redakcyjnego. Autor "Queridy", "Daleko, coraz dalej - cicho, coraz ciszej", "Fugi" i "Kubajek", "Książki meldunkowej" W 2000 roku ukazała się "Metafizyka prowincji" - zbiór rozmów Jana Kamińskiego z ludźmi nauki i kultury, dla których Podlasie stało się krainą niezwykłą (m.in. Leonem Tarasewiczem, Krzysztofem Czyżewskim, Włodzimierzem Pawluczukiem i Tadeuszem Słobodziankiem). Dzieło to stało się jego "inwestycją w Podlasie". Pisał w nim, że aby dojrzeć bogactwo i niezwykłość Podlasia, trzeba obdarować je pracą, cierpliwością, zrozumieniem jego ubogiej inności, sztuką trwania przy nim.

Ignacy Karpowicz

Katarzyna Droga
Katarzyna Droga Wojciech Wojtkielewicz

Ignacy Karpowicz
(fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Urodził się w 1976 roku w Słuczance koło Białegostoku. Jeden z najbardziej wyrazistych współczesnych pisarzy.

Podróżuje po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej. Tłumaczy z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Interesuje się lotnictwem. Ma kota o imieniu Kawa i węża Zuzę.

Pierwsze lata spędził we wsi Słuczanka, następnie wraz z rodzicami przeprowadził się do Białegostoku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się głównie iberystyką, afrykanistyką.

W 2006 roku wydawnictwo "Czarne" z Wołowca wydało jego debiutancką powieść "Niehalo", za którą został nominowany do Paszportów Polityki. W 2007 r. wydał drugą powieść "Cud". Książka "Gesty" została w 2009 roku nominowana do nagrody literackiej Nike. W październiku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się kolejna powieść Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse", która była nominowana do Nike 2011 oraz przyniosła mu Paszport Polityki 2010.

Katarzyna Droga

Katarzyna Droga
(fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, urodziła się w Zambrowie, w roku 1965.

Jej przodkowie pochodzą z małej wsi nad Narwią i tu, w podlaskich miejscowościach, upłynęło jej dzieciństwo. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego, potem jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej i kobiecej, była także wydawcą czasopism młodzieżowych.

Obecnie jest redaktor naczelną magazynu "Sens. Rozwój zdrowie piękno" Wydawnictwa Zwierciadło. Mieszka z rodziną w Warszawie, ma dwa psy, wielki sentyment do Pragi Południe i Krakowskiego Przedmieścia, które są jej codziennością, ale w każdej wolnej chwili powraca do rodzinnego domu nad Narwią.

- Bym zaczęła opisywać jakąś historię, musi być ona także moją historią. Musi mnie zainteresować, sponiewierać, bym potem musiała, chciała przekazać ją dalej - mówi Katarzyna Droga. - Pierwotny tytuł mojej książki miał brzmieć "Wrócę nad Narew". Moi rodzice mieszkali w Białymstoku, potem przenieśli się do domu w Strękowej Górze. Dbam o ten dom, często tam jeżdżę.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny