Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru. Gogle VR i specjalna aplikacja na telefon. Zobacz, co czeka zwiedzających po 17 września

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Prof. Wojciech Śleszyński podsumował na dzisiejszej konferencji projekt "Wykonanie wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru". Szczególną uwagę poświęcił systemom biletowemu i multimedialnemu.
Prof. Wojciech Śleszyński podsumował na dzisiejszej konferencji projekt "Wykonanie wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru". Szczególną uwagę poświęcił systemom biletowemu i multimedialnemu. Wojciech Wojtkielewicz
Tylko 135 dni zostało do otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. Z tej okazji dzisiaj (5 maja) odbyła się konferencja podsumowująca wykonanie wystawy stałej muzeum.

Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę 27 stycznia 2017 roku. Na jej podstawie zespół pracowników przygotował projekt pod nazwą „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia Muzeum Pamięci Sybiru". Przedsięwzięcie warte jest niemal 13 mln. Część Muzuem Pamięci Sybiru otrzymało z dotacji UE (ponad 6,5 mln). Pozostałą kwotę otrzymało od Miasta Białystok. Dzięki takiemu wsparcie muzeum moze się realizować jako unowocześniona i bogata w ofertę multimedialną instytucja kultury. Uroczyste otwarcie muzeum odbędzie się 17 września, natomiast wszystkich zwiedzających budynek przyjmie od 18 września.

- Nie ukrywam, że jest to ogromne przedsięwzięcie. W ramach, którego oprócz wystawy stałej i zakupienia niezbędnego sprzętu, mamy również cały szereg różnych elementów - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Na dzisiejszym spotkaniu zespół muzeum podsumował blisko 3-letni projekt pozyskiwania i budowy wystawy stałej muzeum. Oprócz samego przygotowania wystawy stałej, instytucja oferuje również audioprzewodnik, nowoczesne sale lekcyjne. system biletowy oraz przewodnik multimedialny. Te dwie ostatnie kwestie przybliżone zostały na dzisiejszej konferencji.

- Jeśli chodzi o nowoczesną instytucję, nie wyobrażam sobie żeby mogła ona funkcjonować bez nowoczesnego systemu biletowego, który daje nam nie tylko możliwość zakupienia biletu w tej tradycyjnej, ale daje tez możliwość zamówienia go przez internet - opowiada prof. Wojciech Śleszyński.

System biletowy zacznie działać już w sierpniu, oznacza to, że pierwsze bilety na wystawę muzeum będzie można zarezerwować przed uroczystym otwarciem instytucji. System opracowała Grupa Vector Software. Uwzględniła w nim takie rzeczy jak: informacje dla osób z niepełnosprawnościami, obsługa szkół, nowa strona internetowa, kupony rabatowe czy obsługa klientów obcojęzycznych. Przewodnicząca Grupy Vector Software zapewnia, że system ten jest przejrzysty i intuicyjny. Prof. Śleszyński pochwalił się, że na tym systemie chcą wzorować się też inne muzea.

Kolejnym elementem, który został przedstawiony podczas dzisiejszego spotkania jest system multimedialnego przewodnika. System go firma TDC Polska, zaś jego powstawanie koordynował dr Marcin Zwolski. To rozbudowany mechanizm, w jego skład wchodzą m.in. dwa stoły multimedialne. Zwiedzający będą mogli je zobaczyć przed wejściem na wystawę oraz po jej opuszczeniu. Narzędzia te pozwolą klientom m.in. na podzielenie się swoimi wrażeniami dotyczącymi wystawy czy sprawdzenie swojej wiedzy historycznej.

System multimedialny ułatwi i uatrakcyjni prowadzenie warsztatów i zajęć edukacyjnych. Zakupiono 30 gogli VR, za ich pomocą można odbyć wirtualną podróż w środek syberyjskiej tajgi i na Kazachski Step. Do tego muzeum wyposażyło się w rzutniki przewodowe.

W skład systemu multimedialnego wchodzi również specjalna aplikacja. Można ją ściągnąć na telefon lub wypożyczyć tablet podczas zwiedzania muzeum.

- Ta aplikacja przedstawia plan wystawy z pewnymi zaznaczonymi punktami. W tych punktach osoby, które będą zwiedzały muzeum z aplikacją bądź tabletem będą mogły zeskanować kod QR i uzyskać w ten sposób pewną wartość dodaną, wynikającą z miejsca, w którym się znajduje, wyświetlić dodatkową treść, jak i zagrać w różnego rodzaju gry edukacyjne - wyjaśnia dr Marcin Zwolski.

Tablety przygotowane przez muzeum posiadają dodatkowe możliwości pozwalające na prowadzenie zajęć i warsztatów. Grupy szkolne zwiedzające instytucję będą mogły uczestniczyć w lekcjach dotyczących min. fauny i flory Syberii czy Kazachstanu. Zajęcia takie są poszerzone o animacje, filmy i gry.

Do uroczystego otwarcia Muzeum Sybiru zostało 135 dni. Gotowy jest już budynek, oznaczenia na zewnątrz i w środku muzeum, gotowa jest również wystawa stała. Przed zespołem muzeum czekają jeszcze inne wyzwania.

- W tej chwili rozstrzygamy przetarg na naszą restaurację kresową, pracujemy również nad dodatkowym oświetleniem naszego budynku, gdzie będzie m.in. stały mapping - tłumaczy dyrektor - Nie mam wątpliwości, że zdążymy ze wszystkim przed 17 września, czyli najwazniejszą datą dla Muzeum Sybiru - dodaje.

Jednak oprócz tych multimedialnych i wizualnych atrakcji, pracownicy muzeum za najważniejszy uważają ten eksponat, który trafił do zbiorów z wywiezionymi na Syberię - dwuosiowy wagon towarowy rosyjskiej konstrukcji z 1892 r., tzw. tiepłuszkę. W takich wagonach wywożono polskich deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. Według prof. Śleszyńskiego tym, co wyróżnia muzeum na tle innych instytucji, jest wystawa w całości oparta na relacjach i wspomnieniach Sybiraków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny