Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru wydało komiks "Sybir. Moja historia". To efekt wielomiesięcznej pracy artystów i historyków

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało specjalne wydawnictwo dla młodszych odbiorców. Komiks „Sybir. Moja Historia”, miał swoją premierę 13 kwietnia, w 81. rocznicę deportacji na Sybir.
Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało specjalne wydawnictwo dla młodszych odbiorców. Komiks „Sybir. Moja Historia”, miał swoją premierę 13 kwietnia, w 81. rocznicę deportacji na Sybir. Materiały prasowe/Muzeum Pamięci Sybiru
Premiera specjalnego wydawnictwa miała miejsce 13 kwietnia. Komiks składa się z 2 tomów. Opowieść dotyczy życia w przedwojennym Białymstoku i trudach przetrwania na kazachskim stepie.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało specjalne wydawnictwo dla młodszych odbiorców. Komiks „Sybir. Moja Historia” miał swoją premierę 13 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa. To 81. rocznica kwietniowych deportacji na Sybir.

Historia sybiraczki Danuty Pietrzak kanwą komiksu

Głównym założeniem wydanego przez Muzeum Pamięci Sybiru komiksu „Sybir. Moja historia” jest ukazanie w postaci graficznej opowieści losów wielu osób deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941 za pomocą przedstawienia losów jednej z nich.

„Sybir. Moja Historia” jest oparty na wspomnieniach jednej z Sybiraczek – Pani Danuty Pietrzak, która w kwietniu 1940 roku jako piętnastoletnia dziewczyna wraz z matką i bratem została deportowana do Kazachstanu. Z komiksu dowiadujemy się o okolicznościach deportacji, trudach podróży i życia codziennego w Kazachstanie. Jest tu też coś więcej – uczucie, które zaczęło rodzić się między główną bohaterką a chłopakiem poznanym na… wagarach jeszcze w 1939 r.

Autorzy komiksu

Scenariusz komiksu stworzył Paweł Piechnik. Jest również autorem szkiców i plansz. Nad warstwą graficzną komiksu pracowali także: Lena Maćków, Kamil Mickiewicz i Katarzyna Klas. Za layout i skład odpowiadała Izabela Tomasiewicz. Całość projektu graficznego nadzorował Rafał Wojtunik. Z kolei warstwą historyczną zajęli się historycy z Muzeum Pamięci Sybiru: dr Piotr Popławski, dr Marcin Zwolski i Paweł Kalisz.

81. rocznica kwietniowych deportacji 1940 roku

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku miała miejsce druga masowa deportacja obywateli Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Jej ofiarami stały przede wszystkim rodziny więźniów oraz jeńców wojennych – ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku planowane jest na 17.09. 2021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny