MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Młodzieżowy teatr włączający" w Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczestnicy poznają historię i teatr i pracują nad spektaklem

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
"Młodzieżowy teatr włączający" to działanie bardzo potrzebne
"Młodzieżowy teatr włączający" to działanie bardzo potrzebne Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku zakończyło pierwszy etap projektu pt. "Młodzieżowy teatr włączający", któremu patronujemy. W kwietniu i maju podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku wzięli udział w warsztatach historycznych i teatralnych. Było ciekawie, edukacyjnie, a czasami zaskakująco.

Podczas spotkań w muzeum, prowadzonych przez Marzenę Wilczko, młodzież nie tylko poznała ekspozycje poświęcone wojnie, ale też rozmawiała o konfliktach we współczesnym świecie. Zastanawiała się nad przyczynami i skutkami wojen zarówno dla państw, jak i dla zwykłych ludzi. Próbowała odpowiedzieć na pytania:

  • Dlaczego wybuchają wojny?
  • Jak przebiegają?
  • Czy zawarcie pokoju zawsze oznacza koniec wojny?

Warsztaty teatralne poprowadziły osoby na co dzień związane z białostocką filią Akademii Teatralnej:

  • Paula Czarnecka,
  • Dorota Baranowska,
  • Karolina Czarnecka
  • i Maria Żynel.

Pod ich okiem młodzież poznała tajniki tańca współczesnego i kontaktu improwizacji, techniki lalkowe oraz zmierzyła się z tworzeniem autorskich tekstów piosenek, wreszcie otrzymała przestrzeń do artystycznego tworzenia. Efekty pracy warsztatowej młodzieży, tj. powstałe etiudy, ruchy sceniczne, wypowiedzi, posłużą do zbudowania, przez Paulę Czarnecką, scenariusza działania performatywnego jako finałowego spektaklu.

"Młodzieżowy teatr włączający" w Muzeum Wojska w Białymstoku. Próby do spektaklu już we wrześniu

We wrześniu rozpoczną się próby. Finalny spektakl będzie można zobaczyć na przełomie września i października w Augustowie, Mońkach, Gródku i w Białymstoku.

Po ostatnim spektaklu zostanie zorganizowany piknik integracyjny, w którym weźmie udział cały zespół projektowy, rodziny młodzieży występującej w spektaklu, dzieci i młodzież z ośrodka oraz wszyscy chętni widzowie. Będzie to przestrzeń do wymiany doświadczeń i odczuć związanych z projektem oraz rozmów o dalszej perspektywie współpracy.

Wszystkie etapy projektu zostaną udokumentowane fotograficznie, a spektakle dodatkowo zostaną utrwalone za pomocą nagrań wideo. Do materiałów audiowizualnych zostaną opracowane ułatwienia w dostępności: audiodeskrypcja i tłumaczenie PJM. Na podstawie doświadczeń warsztatowych i skryptu scenariusza spektaklu pedagog teatru opracuje materiały edukacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Dodatkowo zostanie opublikowany przewodnik po metodzie. Wszystkie treści będą dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej projektu: www.mwb.com.pl/teatr

Projekt „Młodzieżowy teatr włączający” realizowany w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny