MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza do teatru! Trwa projekt "Młodzieżowy teatr włączający". Zobacz co się jeszcze wydarzy

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
"Młodzieżowy teatr włączający" to niecodzienny projekt, który wielu da uśmiech i radość
"Młodzieżowy teatr włączający" to niecodzienny projekt, który wielu da uśmiech i radość Piotr Ejsmont
Projekt "Młodzieżowy teatr włączający" to działanie edukacyjne, realizowane z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które prowadzi Muzeum Wojska w Białymstoku. Zaangażowanych jest tu wielu różnych twórców, a finalny efekt szeregu warsztatów i zajęć zobaczymy już jesienią. Jedno jest pewne - warto czekać!

W pierwszym etapie, obejmującym kwiecień i maj, uczestnicy biorą udział w serii warsztatów historycznych i teatralnych. Pomagają im one w tym, by mogli w pełni włączyć się w proces artystyczny. Ich instruktorami są profesjonalni twórcy, m.in.:

  • tancerze,
  • choreografowie
  • oraz muzealni edukatorzy.

W trakcie cyklicznych zajęć powstają etiudy, ruchy sceniczne, wypowiedzi na temat łagodzenia konfliktów oraz wojen. Uczestnicy znajdują właściwe sposoby na wyrażenie odczuć i emocji. To także czas służący zbudowaniu scenariusza działania performatywnego jako finałowego spektaklu.

"Młodzieżowy teatr włączający" - próby i spektakl finałowy już jesienią

Kolejny etap to próby, które będą się odbywały we wrześniu i spektakl finałowy (wrzesień-październik), który zostanie zaprezentowany w czterech miejscowościach w województwie podlaskim:

  • Gródku,
  • Mońkach,
  • Augustowie,
  • Białymstoku.

Pokazy będą miały charakter angażujący widzów, co w zamyśle posłuży przełamywaniu barier między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Spektakl będzie łączył wszystkich wspólnym problemem, którym jest doświadczenie - nawet pośrednie - wojny. Po ostatnim spektaklu zostanie zorganizowany piknik integracyjny. Będzie to przestrzeń do wymiany doświadczeń i odczuć związanych z projektem oraz rozmów o dalszej perspektywie współpracy.

Spektakl to nie wszystko - będzie więcej edukacyjnych działań

Wszystkie etapy projektu zostaną udokumentowane fotograficznie, a spektakle dodatkowo zostaną utrwalone za pomocą nagrań wideo. Do materiałów audiowizualnych zostaną opracowane ułatwienia w dostępności: audiodeskrypcja i tłumaczenie PJM. Na podstawie doświadczeń warsztatowych i skryptu scenariusza spektaklu, pedagog teatru, opracuje materiały edukacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Oprócz tego powstanie przewodnik po metodzie. Wszystkie materiały zostaną udostępnione szerokiej grupie odbiorców. Treści będą dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej projektu.

Działanie prowadzone jest w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny