MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy szpitala w Choroszczy piszą do marszałka. Mają zastrzeżenia do swojego dyrektora

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Do zarządu województwa podlaskiego wpłynęły listy z zastrzeżeniami pracowników i związkowców na temat pracy dyrektora szpitala w Choroszczy Krzysztofa Szeweluka.
Do zarządu województwa podlaskiego wpłynęły listy z zastrzeżeniami pracowników i związkowców na temat pracy dyrektora szpitala w Choroszczy Krzysztofa Szeweluka. Wojciech Wojtkielewicz
Do zarządu województwa trafiły listy związkowców dotyczące działań dyrektora szpitala w Choroszczy. Krzysztofowi Szewelukowi zarzucają m. in. fatalną sytuację finansową. A to nie koniec zastrzeżeń do dyrektora. Pracownicy szpitala mają mieć przykaz, by podpisywać się pod poparciem dla Szeweluka.

Listy kierują związkowcy ze szpitalnej Zakładowej Organizacji Związkowej należący do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Pierwszy adresowany jest do marszałka Łukasza Prokoryma. Drugi do nadzorującej służbę zdrowia wicemarszałek Wiesławy Burnos. Dodatkowo swoimi wątpliwościami na temat sytuacji w szpitalu z marszałkiem dzieli się też przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego.

Szpital w Choroszczy. Pracownicy maja dość

W liście do Prokoryma związkowcy z Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy opisują „styl zarządzania” placówką. W szpitalu „stosuje [się] kulturę opartą na hierarchii ze wszystkimi jej wypaczeniami, która nie sprawdza się z podmiocie leczniczym zatrudniającym w większości osoby samodzielnie i odpowiedzialne”. Wśród wątpliwości wymieniają np.

  • wysyłanie na kontrolę pracowników kadr do osób przebywających na L4,

  • wszczynanie procedury zmierzającej do wymierzenia pracownikom kar porządkowych za błahe przewinienia z naruszeniem przepisów prawa,

  • ustalanie niezgodnych z prawem zakazów – ostatnio zakaz wchodzenia do gabinetu dyrektora z telefonem komórkowym,

  • „naszpikowanie szpitala kamerami”,

  • wyłonienie jeszcze w maju - nie wiadomo z jakiego klucza – kandydatów na stanowiska pielęgniarek oddziałowych, które nie zostały obsadzone w konkursach.

Z kolei do Wiesławy Burnos piszą o wzrastającej liczbie zatrudnianych.

– Jeszcze niedawno przy porównywalnym stanie łóżek szpitalnych było ok. 900 osób wykonujących pracę zarobkową. Aktualnie jest w zatrudnieniu ponad 1000 osób. Różnica ok. 100 osób odpowiada dwóm dużym zakładom pracy. (…) Tworzenie stanowisk kierowniczych jest kosztowne i zbędne w sytuacji, gdy kierownikowi podlega przykładowo tylko dwóch pracowników.

Szpital w Choroszczy. Zbierają podpisy poparcia

Kolejne pismo do marszałka skierował właśnie przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego. I są w nim kolejne zastrzeżenia do działań dyrektora Szeweluka. To np. akcja zbierania podpisów pod poparciem dla dyrektora.

- Zbieranie podpisów, jako forma opowiedzenia się w obronie dyrektora, być może miałaby sens, gdyby było oddolną inicjatywą pracowników. W tym przypadku jest to inicjatywa odgórna niewielkiej części kadry kierowniczej. Niejednokrotnie przełożeni domagają się podpisów poparcia od podwładnych, nie informując ich, co tak naprawdę mają podpisać. Można przyjąć, że jest to forma wymuszenia, a na pewno nadużywanie stanowiska. Podwładni podpisują się pod opinią nie znając treści właściwego pisma, rzekomo szkalującego dyrektora – mówi w rozmowie z nami Eugeniusz Muszyc, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Na te działania nie reaguje szpitalna komisja etyki. Tym samym to pole, którym też powinien zainteresować się marszałek. Wreszcie są finanse. Jak podaje Muszyc na dzień 31 grudnia 2023 roku szpital posiada zobowiązania w wysokości ponad 60,3 mln zł.

Szpital w Choroszczy. Zarząd zbada sprawę

Zapytaliśmy marszałka Łukasza Prokoryma co stanie się z listami, jakie trafiły do jego urzędu.

- Wszystkie tego typu informacje są przez nas sprawdzane i weryfikowane. W tym przypadku dotyczą niezwykle wrażliwej placówki, jaką jest szpital psychiatryczny. Dlatego przyjrzymy się sytuacji z największą wnikliwością – mówi nam marszałek województwa Łukasz Prokorym.

Próbowaliśmy też skontaktować się z dyrektorem. Po telefonie wysłał nam krótki sms: „Oddzwonię”. Oddzwonił już przed godz. 18 i poprosił o kontakt we wtorek przez rzecznika prasowego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny