MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Muzeum Wojska. Śledzie na zdjęciach i... w kieliszkach! A do tego półmiski, które pamiętają ubiegły wiek i szalik Jagiellonii

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Nie zabrakło akcentu sportowego - szalika klubu Jagiellonia Białystok
Nie zabrakło akcentu sportowego - szalika klubu Jagiellonia Białystok Urszula Łobaczewska
Ależ to był smaczny wernisaż! Do Muzeum Wojska przybyli jego przyjaciele, zaproszeni goście i białostoczanie, którzy nie wstydzą się "śledzikowania" i z humorem podchodzą do życia. Bo i wystawa to nie pozbawiona uśmiechu, a przy tym na wskroś białostocka! Nie zabrakło na niej nawet szalika Jagiellonii Białystok, który towarzyszył śledziowym eksponatom oraz pysznego poczęstunku.

W Muzeum Wojska do połowy lipca możemy oglądać wystawę niecodzienną i trochę szaloną. A przy tym piękną i naprawdę ciekawą. W ramach ekspozycji "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)" możemy oglądać blisko 100 porcelanowych naczyń służących do serwowania dań rybnych. W większości to kompletne pojemniki z pokrywami, przybierające m.in. kształt łodzi lub wiklinowych koszy. Uchwyty przedmiotów wielokrotnie mają postać śledzia. Pojawiają się również napisy mówiące o ich przeznaczeniu. Uzupełnieniem kolekcji są pojemniki zdekompletowane i półmiski.

W historii świata ludzie już walczyli, prowadzili wojny w zasadzie o wszystko, w tym również o śledzie - mówi Marcin Koziński, autor wystawy. - Pojawia się tu również wątek białostocki, bo choć niektórzy to lubią, inni mniej - to tak zwane "śledzikowanie" jest niejako przypisane do Białegostoku i regionu.

Śledzikowanie i śledzie... w porcelanie!

Śledzikowanie, czyli oczywiście melodyjne zaciąganie, gdzie mówiący niektóre spółgłoski wymawia w dosyć specyficzny sposób. I tak "ś" staje się "si", "l" to "li", "ć" to "ci", a "dz' – "dzi". A gdzie możemy znaleźć nagromadzenie tychże dźwięków? Oczywiście, że w słowie "śledź"!

Ale też żeby nie szukać jakichś specjalnych powodów te wszystkie przedmioty, które prezentujemy w Muzeum Wojska, są po prostu bardzo ładne - dodaje Koziński. - I kiedy zobaczyłem tę wystawę w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku pomyślałem sobie, że warto by było zrobić edycję białostocką.

Naczynia powstały w niemieckich fabrykach i manufakturach porcelany oraz polskich wytwórniach m.in. we Włocławku i Chodzieży. Większość pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku, dlatego ich dopełnieniem są fotografie z okresu międzywojennego.

Dużo śledzi, każdy wyjątkowy. A w tle szalik Jagiellonii Białystok

Mamy blisko 100 pojemników porcelanowych i na każdym jest wizerunek śledzia. Co ciekawe, chyba żaden się nie powtarza - zapewnia autor wystawy. - Każdy Śledź jest inny. Nigdy nie przypuszczałem, że można przedstawić to na tyle sposobów, w tylu kolorach, w takiej postaci. Warto nadmienić, że całą tę kolekcję pojemników zgromadził pan Jerzy Zając, kolekcjoner, niestety już nieżyjący. Miłośnik Kaszub, lokalny patriota, który zbierał różne rzeczy - między innymi również pocztówki i tabakiery.

Pojemniki przetrwały dużo lat, a są naprawdę kruche i delikatne. Stąd dużym wyzwaniem logistycznym było przywiezienie ich do Białegostoku.

Na szczęście udało się wszystko dobrze spakować, w kilogramy folii bąbelkowej i mogę obiecać, że przy przygotowaniu wystawy żaden śledź nie ucierpiał - śmieje się Koziński.

Nie zabrakło poczęstunku, goście obecni na wernisażu mogli posmakować oczywiście śledzi! W przeróżnych wersjach smakowych i kolorystycznych, z ciekawymi dodatkami. Podczas wystawy pojawił się też lokalny element sportowy. W jednej z gablot, obok śledziowych eksponatów, umieszczony został szalik Jagiellonii Białystok, który to klub już w sobotę (25 maja) będzie rozgrywał najważniejszy mecz w swojej historii. Podopieczni trenera Adriana Siemieńca na Stadionie Miejskim zagrają z Wartą Poznań. Jeżeli wygrają, to nie oglądając się na wynik spotkania Raków Częstochowa - Śląsk Wrocław, zostaną mistrzami Polski.

Jeżeli wszystko się uda, to już na zawsze w kronikach muzealnych będziemy mogli napisać, że w roku pańskim 2024, w przeddzień meczu, w którym Jagiellonia zdobyła mistrzostwo Polski, otworzyliśmy wystawę ""Śledź w porcelanie. (Po białostocku)" - podsumowuje z uśmiechem Koziński.

Wystawa "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)". Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego i własnych - Muzeum Wojska w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny