MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk. Żydowska muzyka, tańce, kuchnia na Rynku Kościuszki. Zobacz zdjęcia

jaw
Koncert sióstr Rajfer podczas XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk. Zofia i Czesława od lat zachwycają publiczność swoimi interpretacjami pieśni i piosenek żydowskich. Śpiewają w języku polskim, jidysz, hebrajskim.
Koncert sióstr Rajfer podczas XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk. Zofia i Czesława od lat zachwycają publiczność swoimi interpretacjami pieśni i piosenek żydowskich. Śpiewają w języku polskim, jidysz, hebrajskim. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Trwa XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk. Organizatorami festiwalu są Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Festiwal rozpoczął się 15 czerwca i potrwa do 18 czerwca. W niedzielne popołudnie odbył się szereg koncertów, podczas których wystąpili wykonawcy z Izraela, Polski czy Ukrainy. Dodatkowo przybyłe osoby mogły poznać żydowskie tańce czy kuchnię.

Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk

W niedzielę festiwal rozpoczął się od spotkania z Zofią Rajfer i promocją jej książki "Lechaim. Za życie". Spotkanie poprowadził Henryk Rajfer. Następnie o godzinie 16.00 festiwal przeniósł się na Rynek Kościuszki. Tam odbył się szereg koncertów. Wystąpiły m.in. siostry Rajfer. Zofia i Czesława od lat zachwycają publiczność swoimi interpretacjami pieśni i piosenek żydowskich. Śpiewają w języku polskim, jidysz, hebrajskim. Koncertowały na całym świecie. Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, występowały w paryskiej Olimpii. Są jednymi z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie. Wraz z nimi wystąpił Henryk Rajfer wybitny aktor Teatru Żydowskiego. W niedzielne popołudnie zaprezentował się duet NATA&EVGENY. To artyści pochodzący z Lwowa. Ich projekt muzyczny powstał z myślą o stworzeniu niepowtarzalnego brzmienia poprzez połączenie tradycyjnego szofaru z nowatorskim wykorzystaniem gitary klasycznej i efektów elektronicznych. Muzycy nieustannie eksperymentują z formami podczas występów na żywo, nieustannie zaskakują swoich słuchaczy nie tylko w całej Europie, ale i na całym świecie. Wśród występujacych znalazł się również izraelski zespół NIZAN TRIO. Muzycy łączą w swoich kompozycjach niepowtarzalne brzmienie izraelskich pieśni ludowych i hebrajskich z bogactwem nowoczesności (jazzu i muzyki świata). Zespół tworzą Yonatan Nitzan (pianista, kompozytor i aranżer), David Dagmi (perkusista) i Oz Yechiely (kontrabasista i basista elektryczny).

Nie tylko koncerty

Dodatkowo na Rynku Kościuszki odbywały się warsztaty, podczas których przybyłe osoby mogły poznać kulturę Izraela:

  • tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska)
  • kuchnia żydowska i izraelska - zasady, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)
  • symbole judaizmu i Izraela - konkurs plastyczny dla dzieci

Patronka festiwalu

W tym roku patronką festiwalu jest Rosa Raisa. Urodziła się 23 maja 1893 roku w Białymstoku, a zmarła 28 września 1963 w Los Angeles. Była wybitną śpiewaczką (sopran). Urodziła się w rodzinie żydowskiej w Białymstoku, gdzie spędziła dzieciństwo i gdzie występowała w chórze Jakoba Bermana, który pierwszy zauważył jej talent. Przed pogromami Żydów - prowokowanymi przez Rosjan - uciekła z rodziną do Włoch. Tam uczyła się śpiewu najpierw u Ewy Tetrazzini, potem w Konserwatorium San Pietro w Neapolu. Debiutowała w 1913 roku partią Lenory w operze Verdiego. W tym samym roku rozpoczęła się jej kariera za oceanem. Jej repertuar obejmował ponad trzydzieści partii operowych. Odnosiła sukcesy na największych scenach i festiwalach operowych Ameryki i Europy. Kiedy w 1919 roku usłyszała o zniszczeniu rodzinnego miasta w trakcie działań wojennych, odwołała wszystkie swoje zobowiązania i dała duży koncert dobroczynny w Nowym Jorku, a pieniądze z niego przeznaczyła na pomoc dla Białegostoku. Czyn ten zyskał jej reputację „ukochanej córki Białegostoku".

Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez Urząd Miasta Białystok, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Festiwal potrwa do wtorku.

Zobacz też:Barokowe Ogrody Sztuki kolejny raz opanowały Białystok. Na co wybrać się w niedzielę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny