Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Województwa Podlaskiego wróci do pracy, nie ma zawieszenia. Lista zarzutów.

(mg, sj)
Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, usłyszał pięć zarzutów
Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, usłyszał pięć zarzutów fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański wróci w środę do pracy. Prokuratura zdementowała informację o jego zawieszeniu.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przedstawiła Jarosławowi Dworzańskiemu zarzuty dotyczące pięciu przestępstw. Cztery mają charakter urzędniczy.

- Dotyczą przekroczenia uprawnień związanych z konkursami na stanowiska urzędnicze - tłumaczy prokurator Piotr Marek, zastępca Prokuratora Okręgowego w Olsztynie.

Trzy osoby dzięki staraniom marszałka miały otrzymać etaty w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o zatrudnienie w departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, departamencie kultury na stanowisku wicedyrektora oraz w gabinecie marszałka. Czwarta osoba dzięki pomocy Jarosława Dworzańskiego miała dostać pracę w Wojewódzkim Wydziale Ruchu Drogowego w Łomży.

- Jeden zarzut dotyczy przyjęcia korzyści osobistej zamian za zatrudnienie w urzędzie krewnej byłego wicemarszałka Ignacego J. - dodaje prokurator Piotr Marek.

Osobista korzyść marszałka to poparcie przez Ignacego J. listy projektów mających uzyskać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z zakresu opieki zdrowotnej.

Zarzuty dla Jacka Piorunka i Zbigniewa Nikitorowicza

We wtorek w olsztyńskiej prokuraturze przesłuchiwani zostali również dwaj inni urzędnicy podlaskiego samorządu. To Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, oraz dyrektor gabinetu marszałka - Zbigniew Nikitorowicz.

- Obaj również otrzymali zarzuty - dodaje zastępca prokuratora okręgowego w Olsztynie.

Zdaniem śledczych Jacek Piorunek pomógł w otrzymaniu pracy jako przewodniczący komisji konkursowej na stanowisko zastępcy dyrektora departamentu kultury

Mimo prokuratorskich problemów zarząd województwa podlaskiego pracował we wtorek normalnie. Obradom przewodniczył wicemarszałek z PSL Mieczysław Baszko.

- Paraliżu w pracy urzędu marszałkowskiego nie ma i nie będzie - zapewnia wicemarszałek Walenty Korycki.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych.

Marszałek nie został zawieszony. Prokuratura zdementowała informację podaną wcześniej przez PAP.

Na ten temat przeczytasz więcej w środowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego.

Zarzuty - komunikat prokuratury

W uzupełnieniu komunikatu z dnia 21 lutego 2011 r. uprzejmie informuję, że w w toku śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, w dniu 22 lutego 2011 r. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw kolejnym funkcjonariuszom publicznym zatrudnionym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, a mianowicie:

1. Jarosławowi D. zarzut popełnienia czterech przestępstw, polegających na tym, że w okresie od lipca do grudnia 2009 r. jako funkcjonariusz publiczny - Marszałek Województwa Podlaskiego, wykorzystując przyznane mu uprawnienia podjął działania z naruszeniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze skutkujące zatrudnieniem w tamt. Urzędzie Marszałkowskim i Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży:

- Cezarego M. w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku,

- Urszuli A. w Gabinecie Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku,

- Zbigniewa K. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku,

- Macieja B. na stanowisku Koordynatora do spraw BRD i promocji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży wbrew potrzebom i interesowi ekonomicznemu tego podmiotu, działając tym samym na szkodę interesu publicznego oraz interesu prywatnego pozostałych kandydatów

tj. o przestępstwa z art.231 §1 kk

a nadto, że
- przyjął w dniu 22 grudnia 2009 r. od Ignacego J. - Wicemarszałka Województwa Podlaskiego obietnicę korzyści osobistej w postaci poparcia listy projektów mających uzyskać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z zakresu opieki zdrowotnej, w zamian za spowodowanie zatrudnienia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego krewnej wymienionego z naruszeniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze

tj. o przestępstwo z art. 228 § 3 kk

2. Jackowi P. zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że w lipcu i sierpniu 2009 r. jako funkcjonariusz publiczny - członek Zarządu Województwa Podlaskiego będąc przewodniczącym komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że przed rozmową kwalifikacyjną przekazał Zbigniewowi K. zestaw pytań wraz z odpowiedziami, naruszając tym samym przepisy dotyczące zachowania tajemnicy służbowej i doprowadził do zatrudnienia wymienionego na tym stanowisku, czym działał na szkodę interesu publicznego oraz interesu prywatnego pozostałych kandydatów

tj. o przestępstwo z art. 231 §1 kk i 266 § 2kk

3. Zbigniewowi N. zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że w lipcu i sierpniu 2009 r. jako funkcjonariusz publiczny - Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego, działając w porozumieniu z Marszałkiem Jarosławem D. przekroczył swoje uprawnienia poprzez przygotowanie opisu stanowiska i wymagań jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w sposób uniemożliwiający uczciwe i konkurencyjne przeprowadzenie postępowania konkursowego w wyniku czego Zbigniew K. został zatrudniony na wskazanym wyżej stanowisku, czym działał na szkodę interesu publicznego oraz interesu prywatnego pozostałych kandydatów

tj. o czyn z art. 231 § 1 kk

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych.

Jednocześnie informujemy, iż przedmiotowe śledztwo zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie i materiały złożone w tut. Prokuraturze przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Z-ca Prokuratora Okręgowego
Piotr Marek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny