MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof A. Zajas – Oszpicyn

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Krzysztof A. Zajas – literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016). Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.
Krzysztof A. Zajas – literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016). Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania. Wydawnictwo Marginesy
Krzysztof A. Zajas to profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Oszpicyn to w jidysz Oświęcim, zaś powieść pod takim tytułem to mroczny horror o przelewie żydowskiej i polskiej krwi niepozbawiony fascynacji Stephenem Kingiem.

Początek książki krakowskiego profesora zapowiada powieść sensacyjną z czasów wczesnego kapitalizmu III RP, jednak szybko narracja zbacza w stronę nadnaturalności rodem z horrorów. Owymi nadzwyczajnymi mocami obdarzone mają być niewinne dzieci – rzecz w świecie fabuł grozy nader częsta. Początkowo Krzysztof A. Zajas myli trop czytelnika, pozwalając mu pozostać na pozycji niedowiarka, szybko jednak okaże się, że bez akceptacji świata nadprzyrodzonego uwierzenie w bieg wydarzeń będzie niemożliwe. Jeśli jednak wejdziemy w układ z niejasnymi siłami jakie poruszają dziećmi, burzą sen dorosłych, niektórych zaś popchną do zbrodni – intryga sięgająca holokaustu ułoży się jak u klasyków kryminału. Do tego trzeba jednak cierpliwości – bowiem finałowe rozwiązanie zagadki pojawia się po dobrym pół tysiącu zadrukowanych stron.

Patrząc na „Oszpicyn” z perspektywy historycznej czy może bardziej popularno-komercyjnej to dość nietypowy sposób na przypomnienie hitlerowskich i polskich zbrodni. Te nazistowskie, zakładające „ostateczne rozwiązanie kwestii Żydów” autor uznał za dość oczywiste, skupiając się bardziej na tych wstydliwych, popełnianych przez Polaków. Dopiero po kilkudziesięciu latach od zakończenia II wojny światowej i upadku PRL do pop kultury przenikają wątki rabowania Żydów przez rodaków, korzystania z hitlerowskiego przyzwolenia by traktować ich jak podludzi, mordów ze zwykłej chciwości. Tu jedynym sprawiedliwym okaże się nie do końca zdrowy na umyśle Cygan. Polski hrabia czy rzemieślnik jeśli nie oszukają albo zwyczajnie odmówią pomocy w obliczu zagłady to przynajmniej mają zamiar darowac życie, ale już chłopi w imieniu "wyżej postawionych" będą mordowali bez skrupułów. I jak w w Starym Testamencie – ich wnuki zapłacą za zbrodnie dziadków, w Oświęcimiu poleje się chrześcijańska krew, a niezamknięte rachunki trzeba będzie pospłacać.

„Oszpicyn” to intrygująca próba ukazania w sztafażu thrillera z elementami fantasy nieopowiedzianych prawd o sąsiadach, o postawach Polaków wobec holokaustu, ale i alegoryczna przypowieść o odpowiedzialności za swoje czyny, która może stać się pokoleniową klątwą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny