Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert „Mein shtetele” w wykonaniu zespołu Di Galitzyaner Klezmorim. Muzycznie upamiętniono rocznicę powstania w getcie białostockim

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W czwartek w Białymstoku odbyło się wydarzenie przypominające białostoczanom o historii Białegostoku i tragicznym losie jego mieszkańców w okresie II Wojny Światowej. Na scenie stawionej na Placu Jana Pawła II w Białymstoku wystąpił zespół Di Galitzyaner Klezmorim.

Koncert „Mein shtetele” organizowany przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku był jednym z wydarzeń muzycznych upamiętniających powstanie w getcie białostockim. Wydarzeniu towarzyszyła wizualizacja przedstawiająca sceny z życia codziennego białostockiej społeczności żydowskiej w tym okresie. Autorem animacji, które mogła zobaczyć zebrana przed sceną widownia, jest białostocki artysta Sebastian Łukaszuk.

Oprócz profesjonalistów na scenie wystąpili również początkujący muzycy – uczestnicy zajęć instrumentalnych Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku: Emilia Potocka i Adam Falkowski – akordeon, Julia Jakuć i Alisa Serhiyenia – skrzypce, Paweł Bielecki – pianino.

Wydarzenie stanowiło pewną opowieść o losach ludności, która zamieszkiwała Białystok w czasie II Wojny Światowej. Historia Białegostoku jest niezwykle ciekawa i ważna dla białostoczan, a przedstawiona w formie artystycznej pozostanie na dłużej w pamięci nowych pokoleń.

Wirtuozi muzyki klezmerskiej

Di Galitzyaner Klezmorim to krakowski zespół nawiązujący w swojej twórczości do tradycji muzyki klezmerskiej, w której poetyckie, melancholijne melodie przeplatają się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością. Zespół tworzy trzech muzyków: Grzegorz Śpiewak – akordeon, Mariola Śpiewak – klarnet, Rafał Seweryniak – kontrabas. Ich wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegóły w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich coraz więcej jest w repertuarze Di Galitzyaner Klezmorim kompozycji własnych.

Zespół wydał już trzy płyty: „Ponad horyzont” (2012), „Nokh Amol” (2004) i „Di Galitzyaner Klezmorim” (2004). Ponadto muzycy posiadają na swoim koncie wiele osiągnięć, a do najważniejszych należy zaliczyć: reprezentację Polski na koncercie pt. „Magia jednego wieczoru” w Luksemburgu, w ramach obchodów 1. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej, koncert z okazji Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze, pierwszą nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim na wszystkie instrumenty z wyjątkiem fortepianu – „Chopin Open”, a także wykonanie muzyki do filmu pt. „Dybbuk Remix: Dancing Between Worlds”, reż. Karen Goodman (2019); nagranie dla programu „Unterwegs bei Sachsens Nachbarn im Königlichen Krakau” telewizji MDR pod redakcją Martiny Klemz, prowadzonego przez Beate Werner (listopad 2020), nagranie oraz udział w filmie „Zwischen Krakau und Karpaten – Mit dem Zug durch Galizien” w ramach cyklu „Länder – Menschen – Abenteuer” telewizji NDR, autorstwa Michaela Höfta, prod. Frederick Keunecke (marzec 2021).

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny