Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kler - Nagroda Specjalna, Nagroda Publiczności 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (zdjęcia, wideo)

(dor)
Fotosy z filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego
Fotosy z filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego Bartek Mrozowski
Film "Kler" to Nagroda Specjalna, Nagroda Publiczności 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Adam Woronowicz dostał nagrodę za najlepszą główną rolę męską w filmie "Kamerdyner"! Złote Lwy dostał przepiękny film "Zimna wojna".

Złote Lwy, nagrodę główną 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. "Kler" wyjedzie z Gdyni z Nagrodą Specjalną i Nagrodą Publiczności. Jest też nagroda dla Jagny Janickiej za scenografię.

Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał wcześniej za "Zimną wojnę" nagrodę za najlepszą reżyserię na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. - To zdecydowanie przeszło moje oczekiwania. Kiedy zaczynasz tworzyć film, piszesz, nagrywasz zdjęcia, czasem pracujesz w błocie i śniegu, to ostatnią rzeczą, o której myślisz, jest Złota Palma. To wisienka na torcie, jestem szczęśliwy - wyznał. Jego "Zimna wojna" startowała także w konkursie głównym, ale niestety przegrała na rzecz dramatu "Manbiki Kazoku" ("Złodziejaszki") w reżyserii Hirokazu Koreedy.

Źródło: TVN24

Czytaj: Recenzja filmu "Zimna wojna"

„Kler” to pierwsza współpraca Janusza Gajosa i Wojtka Smarzowskiego. Aktor podkreśla, że Smarzowski we wszystkich swoich dziełach nie boi się trudnych tematów: „Jego filmy są zawsze zanurzone w taką rzeczywistość, która ludziom nie daje spokoju po wyjściu z kina. To jest bardzo istotne” – mówi Janusz Gajos. Aktor znany z ról w takich filmach jak „Przesłuchanie”, „Body/Ciało” czy „Układ zamknięty” w filmie „Kler” wciela się w rolę arcybiskupa. "W tym filmie – mogę z całą odpowiedzialność powiedzieć – nie ma nic takiego, co mogłoby obrazić ludzi głęboko wierzących, ale myślących jednocześnie" – mówi Gajos – „Ta opowieść Wojtka da nam dużo do myślenia (...) Uważam, że bardzo poważnie podszedł do tego problemu, opowiadając o ludziach” – zaznacza aktor.

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

"Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie" – twórcy filmu.

źródło: Dzień Dobry TVN

Adam Woronowicz dostał nagrodę za główną rolę męską w filmie "Kamerdyner" Filipa Bajona. Filip Bajon za "Kamerdynera" otrzymał Srebrne Lwy.

Laureaci 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

  • Złote Lwy: "Zimna Wojna", reż. Paweł Pawlikowski
  • Srebrne Lwy: "Kamerdyner", reż. Filip Bajon
  • Platynowe Lwy: Jerzy Skolimowski
  • Złoty Pazur, nagroda przyznana w konkursie Inne Spojrzenie: "Nina" reż. Olga Chajdas. Nagroda specjalna: "Monument", reż. Jagoda Szelc
  • Konkurs filmów krótkometrażowych: „Zwykłe losy Zofii”, reż. Dominika Gnatek
  • Nagroda publiczności: "Kler", reż. Wojciech Smarzowski
  • Debiut reżyserski lub drugi film: "Fuga" reż. Agnieszka Smoczyńska
  • Charakteryzacja: Ewa Drobiec i Mira Wojtczak, "Kamerdyner" reż. Filip Bajon
  • Kostiumy: Monika Onoszko, "Ułaskawienie" reż. Jan Jakub Kolski
  • Scenografia: Jagna Janicka, "Kler" reż. Wojciech Smarzowski
  • Dźwięk: Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, "Zimna Wojna" reż. Paweł Pawlikowski
  • Montaż: Jarosław Kamiński, "Zimna Wojna" reż. Paweł Pawlikowski
  • Drugoplanowa rola kobieca: Aleksandra Konieczna, "Jak pies z kotem" reż . Janusz Kondratiuk
  • Drugoplanowa rola męska: Olgierd Łukaszewicz, "Jak pies z kotem" reż . Janusz Kondratiuk
  • Muzyka: Antonii Komasa-Łazarkiewicz: "Kamerdyner" reż. Filip Bajon i "Wilkołak" reż. Adrian Panek
  • Zdjęcia: Jacek Podgórski, "Krew Boga" reż. Bartosz Konopka i Jakub Kijowski, "Fuga" reż. Agnieszka Smoczyńska
  • Scenariusz: Jan Jakub Kolski "Ułaskawienie"
  • Główna rola kobieca: Grażyna Błęcka-Kolska, "Ułaskawienie" reż. Jan Jakub Kolski
  • Główna rola męska: Adam Woronowicz, "Kamerdyner" reż. Filip Bajon
  • Nagrody specjalne: Marek Koterski ("7 uczuć") i Wojciech Smarzowski ("Kler")
  • Reżyseria: Adrian Panek, "Wilkołak"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny