Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julliet EM Festival, czyli 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej rusza już w najbliższą niedzielę

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Tak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej wyglądał rok temu. Na zdjęciu koncert który odbył się 28 lipca 2022 roku
Tak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej wyglądał rok temu. Na zdjęciu koncert który odbył się 28 lipca 2022 roku Archiwum Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
To pierwszy w Polsce północno-wschodniej awangardowy festiwal muzyki dawnej. Od 15. lat wpisuje się w mapę elitarnych letnich imprez muzycznych. Nazwa Festiwalu nawiązuje do postaci donatorki Galerii im. Sleńdzińskich - ostatniej z rodu wileńskich artystów plastyków, jednej z prekursorek gry na kopiach klawesynów historycznych w Polsce, klawesynistki i pedagoga. Jak zapewniają organizatorzy - Julliet EM Festival - pozostając wierny stylistyce Wykonawstwa Historycznie Poinformowanego - poszukuje nowych form prezentacji muzyki dawnej. Jak to wszystko wypada dowiedzieć się będzie można już za kilka dni.

Spis treści

Festiwal z ideą przewodnią

Festiwal wystartuje 16 lipca, a jedne z ostatnich jego działań światło dzienne ujrzą 8 października. Idea przewodnia tegorocznej, 15. edycji to "Translacje".

- Pozostajemy wierni formule opracowanej przed laty przez dyrektor artystyczną tego festiwalu, panią Annę Urszulę Kucharską, która przewodzi nami i w tym roku - mówi Patryk Gawrychowski z Galerii im. Sleńdzińskich, koordynator festiwalu. - Staramy się zawsze pokazać muzykę dawną, wykonastwo historycznie poinformowane w jakimś filozoficznym kontekście. Temat przewodni każdej edycji jest inny. W tym roku to "Translacje". Myślę, że uda nam się spojrzeć na muzykę w ogóle, szczególnie muzykę dawną, jako na formę języka, jako na system znaków, w sposób, dzięki któremu można przekazywać treść. Skoro jest to język, to pewne treści z innych języków mogą być przekładane na ten język, jak i z tego języka. Z takich ambitniejszych projektów, które artyści tegorocznej edycji zamierzają zrealizować, jest przekład Teorii Kopernikańskiej, teorii astronomicznej na muzyczną pantomimę w oparciu oczywiście o dorobek dawnej choreografii i dawnej muzyki.

Ale pojawi się też przekład biblijnej przypowieści na formę sonaty klawesynowej, transkrypcje koncertów klawesynowych Bacha na klawesyn i violę organista. Szczególnym wydarzeniem będą - otwarte dla publiczności - mistrzowskie lekcje gry na violi organista, prowadzone przez konstruktora instrumentu – Sławomira Zubrzyckiego. W programie znajdzie się też spotkanie z tłumaczami słynnego lipogramu Georges'a Pereca - powieści "Zniknięcia” - oraz prelekcja na temat zjawisk transtekstualności.

Tak jak wspomniał Gawrychowski, kompozycja programu każdej edycji nawiązuje do formy filozoficznego eseju. Tok skojarzeń i myśli zostaje zaproponowany słuchaczowi przez tytuł edycji i poszczególnych wydarzeń, a także ich kolejność, treść i grafikę materiałów promocyjnych. Jednak interpretacja pozamuzycznej puenty danej edycji jest pozostawiona indywidualnej wrażliwości odbiorcy, zaproszonemu do intelektualnej interakcji z ideą autora.

Formuła festiwalu

Formuła festiwalu programowo oparta jest o ideę zapożyczenia miedzy dyscyplinami sztuk. Sposób przedstawienia treści jest inspirowany norwidowską „teorią przemilczeń i niedopowiedzeń”, eksperymentalnym stylem literackim Georges`a Pereca i kinematografią Eugène`a Greena.

Podsumowującym 15. edycję wydarzeniem będzie prezentacja płyty CD z kolejnym - integralnym dla festiwalu - Słuchowiskiem muzycznym HInsPe. Słuchowisko „Nic, coś i ktoś”, według scenariusza Anny Urszuli Kucharskiej, w reżyserii Jerzego Łazewskiego i z muzyką na-grań archiwalnych 12., 13. i 14. edycji Festiwalu – w tym nominowanej do Fryderyków płyty „Alchemie” (Sarton, 2022) – zostało przygotowane we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

- Szczególnie zapraszamy państwa do uczestnictwa w wydarzeniach w lipcu - zachęca Gawrychowski. - Między 16 a 30 lipca. Będą oczywiście koncerty, ale towarzyszyć im będą również inne wydarzenia, między innymi spotkania z tłumaczami literatury. Od tego zaczynamy nasz festiwal 16 lipca. Uczestnictwo w festiwalu jest bezpłatne. Wyjątkiem są warsztaty.

15. edycja Juliette EM Festival - kto wystąpi

Artyści biorący udział 15. edycji festiwalu Julliet EM Festival, to wybrani polscy specjaliści-wirtuozi wykonawstwa historycznego, a także debiutanci w ruchu HIP - studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i UMFC oraz studenci Akademii Teatralnej.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i pomysłodawcą jego koncepcji jest Anna Urszula Kucharska – wybitna klawesynistka, doktor sztuki muzycznej, pedagog, lingwistka, autorka scenariuszy eksperymentalnych audycji z muzyką dawną.

Do kogo skierowany jest festiwal

Festiwal adresowany jest do koneserów Wykonawstwa Historycznego, publiczności szukającej nowych ujęć spopularyzowanej już w Polsce Muzyki Dawnej. Dzięki włączeniu do programu słowa mówionego i formy słuchowiska muzycznego HInsPe, Julliet EM Festival będzie też ambitną rozrywką dla młodzieży artystycznej (uczniów szkół muzycznych) i dla początkujących melomanów - osób poszukujących wartościowej sztuki oraz przystępnych dróg do jej lepszego zrozumienia.

Program 15. Julliet EM Festival

15. Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej) „Translacje” 16 lipca- 8 października
Dyrektor artystyczna Festiwalu: Anna Urszula Kucharska. Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich.

ZNIKNIĘCIA

  • 16 lipca (niedziela), godz. 19, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Rynek Kościuszki 4

Spotkanie z tłumaczem - René Koelblen, Stanisław Waszak - dialogi o sztuce przekładu lipogramu Georges'a Pereca. Prowadzenie Dawid Bujno.

OBECNOŚCI

  • 19 lipca (środa) godz. 12, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Rynek Kościuszki 4

Spotkanie z dekodowaniem - prof. UKSW dr hab. Bartosz Adamczewski - prelekcja „Coś o transtekstualności”
Mateusz Głogowski – klawesyn

HARMONIA MUNDI

  • 26 lipca (środa) godz. 19, Aula Magna Płacu Branickich, ul. Kilińskiego 1

Spotkanie z ekwiwalencją dynamiczną - Romana Agnel - scenariusz i choreografia, Fabritio Caroso - choreografia oryginalna z XVI wieku, Monika Polak-Luścińska - kostiumy, Marta Yıldız - asystent choreografa, Anna Urszula Kucharska - kierownictwo muzyczne, wirginał, Sławomir Zubrzycki - viola organista, Maria Wilgos - teorba, Jarosław Kopeć - renesansowe instrumenty perkusyjne. Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Marta Yildiz, Georgij An-drejczenko, Filip Świeczkowski.

BLISKIE SPOTKANIE TRZECIEGO STOPNIA

  • 27 lipca (czwartek), godz.15-18 oraz 28 lipca (piątek), godz. 10-13, Aula Organowa ZSM, ul Podleśna 2

Bliskie spotkanie z Violą Organista - Sławomir Zubrzycki - viola organista, prowadzenie lekcji otwartych (płatne wejściówki do nabycia w Galerii im. Sleńdzińskich).

TRANSKRYPCJE

  • 30 lipca (niedziela), godz. 19, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Rynek Kościuszki 4

Spotkanie z koncertem klawesynowym Bacha - Sławomir Zubrzycki - viola organista, Anna Urszula Kucharska – klawesyn.

NIC, COŚ I KTOŚ

  • 8 października (niedziela), godz. 12, Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Rynek Kościuszki 4

Spotkanie ze Słuchowiskiem muzycznym HInsPE „Nic, coś i ktoś” - Anna Urszula Kucharska - scenariusz, opracowanie muzyczne, Jerzy Łazewski - reżyseria, Marcin Almert - nagrania tekstu w studio AT im. Al. Zelwerowicza, Maryla Kłosowska, Aniela Mazur, Zofia Jarząbek - montaż i udźwiękowienie. Obsada, studenci Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie: Tomasz Obiński, Julia Banasiewicz, Kacper Męcka, Magdalena Dąbkowska, Julia Ćwian, Maksymilian Cichy, Klementyna Lamort de Gail oraz
Jan Sałasiński jako Sostenes Sen, Agnieszka Rajda jako dr Doris Bennú. Gościnnie: Marcin Nałęcz-Niesiołowski jako Kapitan Aldrin Anaksymenes. Muzyka: Julliet EM Festival: nagrania studyjne i archiwalne 12., 13., 14. edycji oraz gościnnie Ensemble Peregrina (album Sacer Nidus 2012, kier. Agnieszka Budzińska-Bennett, wyd. Raumklang RK 3106.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny