Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych. Najbliższy koncert już w niedzielę, 8 października w białostockim Ratuszu

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Za nami koncert inauguracyjny 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. W ostatnią niedzielę, 1 października, w Auli Magna Pałacu Branickich.
Za nami koncert inauguracyjny 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. W ostatnią niedzielę, 1 października, w Auli Magna Pałacu Branickich. Materiały organizatora
Za nami koncert inauguracyjny 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. W ostatnią niedzielę, 1 października, w Auli Magna Pałacu Branickich, można było wysłuchać Koncertu kameralnego – „Wino, kobiety i śpiew. Pieśni Colina Muset” w wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Ale to nie koniec. Przed nami kolejne koncerty.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Muzyka spod strzechy i dworu” i prezentuje głównie świecką muzykę dawną całej Europy. Potrwa on od 1 października do 12 listopada.

Przed nami jeszcze 5 koncertów, a najbliższy już w niedzielę, 8 października o godz. 17. Organizator festiwalu – Fundacja Pro Anima zaprasza miłośników muzyki dawnej na kolejną ucztę. Czeka nas Muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów – recital klawesynowy z okazji 700-lecia Wilna – Chiara e lucente stella w wykonaniu Aliny Rotaru z Litwy. Tym razem koncert odbędzie się w białostockim Ratuszu.

Warto przyjść na Festiwal Sztuk Dawnych

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, warto więc być nieco wcześniej.

Festiwal jest platformą prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy. To właśnie takim mianem określano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich, siostry ostatniego Króla Polski. Obydwoje byli mecenasami kultury i wprowadzali ją na salony przy każdej możliwej okazji.

Założeniem festiwalu jest jak najwierniejsze przedstawienie dzieł danego okresu, uwzględniając zarówno charakterystykę wykonawczą (wykorzystującą dawne techniki i kopie instrumentów historycznych), jak i dawne obyczaje oraz kontekst powstania dzieła. Program festiwalu stanowią wydarzenia o bardzo różnorodnym charakterze - od koncertów rekonstrukcyjnych i oratoryjnych, do spektakli baletowych. W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu artystycznego prezentacji organizatorzy festiwalu współpracują z artystami specjalizującymi się w sztukach dawnych, zarówno z kraju, jak i zagranicy. W dotychczasowych, 12. edycjach festiwalu, wzięło udział łącznie ponad 10 tys. widzów oraz 750 artystów, którzy przygotowali i wykonali ponad 55 wydarzeń.

Od roku 2021 festiwal rozpoczął funkcjonowanie w rozszerzonej formule chcąc prezentować najciekawsze zjawiska w wykonawstwie szeroko pojętej muzyki dawnej - od średniowiecza aż po wiek XIX.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny