Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezydencje twórcze w Akademii Teatralnej. Zgłaszać się można tylko do 28 lutego, więc to ostatnie chwile

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Akademia Teatralna zaprasza na open call rezydencje twórcze
Akademia Teatralna zaprasza na open call rezydencje twórcze Wojciech Wojtkielewicz
Do 28 lutego można składać zgłoszenia na Open Call Rezydencje Twórcze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA 2024. Rezydencje twórcze będą się odbywać od kwietnia do czerwca.

Akademia Teatralna zaprasza chętnych artystów/artystki do zrealizowania rezydencji twórczych. Gospodarze zapewniają, że czekają na zgłoszenia osób z dorobkiem w dziedzinach niezwiązanych z lalkarstwem, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie w obrębie teatru lalek, teatru formy plastycznej.

Pobyt miałby charakter twórczej eksploracji możliwości Akademii i przetworzenia tych doświadczeń w formie artystycznej, która zostanie zaprezentowana w trakcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w czerwcu. Pobyt twórczy powinien pozwolić na zgłębienie możliwości teatru ożywionej formy i rozpoznanie właściwych temu rodzajowi teatru narzędzi, co zaowocuje wykorzystaniem zdobytej wiedzy w finalnej prezentacji na zakończenie rezydencji.

Festiwal LALKANIELALKA cieszy się dużym zainteresowaniem od lat

Festiwal LALKANIELALKA to wydarzenie skupiające profesjonalnych twórców i adeptów sztuki lalkarskiej z całego świata. Białystok jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Wrocławia, które może poszczycić się działalnością wyższej uczelni artystycznej o profilu lalkarskim, odgrywającej przodującą rolę w tej dziedzinie w Polsce i Europie.

Festiwal to okazja do poznania bogactwa sztuki teatralnej, rozumianej jako specyficzna dziedzina nauki oraz część dziedzictwa kulturowego Polski. Sztuka teatru ożywionej formy jest z natury rzeczy interdyscyplinarna, Festiwal skupia więc twórców reprezentujących różne dziedziny. Integracji tej sprzyja formuła, która łączy wydarzenia z różnych obszarów (m.in. teatr, muzyka, sztuki wizualne) oraz szerokie oddziaływanie Akademii regularnie integrującej reprezentantów różnych środowisk we wspólnych projektach badawczych i artystycznych. Nie ograniczamy się do samych pokazów teatralnych, myślimy o tym wydarzeniu w sposób komplementarny. Szeroki i rozbudowany program pokazuje wszechstronność dziedziny nauki, jaką jest teatr ożywionej formy, możliwość wykorzystania jej potencjału w rozmaitych kontekstach.

Wspólnota ważna nie tylko dla lalkarzy

11. edycja Festiwalu to święto sztuki lalkarskiej oraz teatru ożywionej formy, któremu przyświeca idea zespołowości i wspólnego działania, dlatego też idiomem Festiwalu w roku 2024 jest "wspólnota", która ma wyjątkowe znaczenie szczególnie w obecnych czasach. Budowanie wspólnoty w świecie niepokojów społecznych, podziałów, konfliktów zbrojnych, braku tolerancji dla odmiennych poglądów, staje się wręcz powinnością tych, którzy zajmują się edukacją. Jesteśmy przekonani o ogromnej wartości, którą daje działanie wspólnotowe. Obecność drugiego człowieka, bliskość, wspólne przebywanie ze sobą, a w przypadku Festiwalu wspólna wymiana twórcza, stają się remedium i ratunkiem. W haśle tym chcemy wyrazić nieustającą dążność Festiwalu do łączenia, koegzystencji i działań artystycznych ponad wszelkimi podziałami i różnicami. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń do wspólnej kreacji artystycznej, a także do wymiany myśli i poglądów, które pomimo różnic, mogą nas połączyć w merytorycznej dyskusji. Pytania dot. naboru prosimy kierować na adres: festival[at]e-at.edu.pl

Rezydencje artystyczne są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny