Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Kroch z Schafottem

Jerzy Szerszunowicz
Maurycy von Schafott (Rafał Olszewski) i Wespazjan Kroch (Bernard Maciej Bania)
Maurycy von Schafott (Rafał Olszewski) i Wespazjan Kroch (Bernard Maciej Bania) Fot. Krzysztof Kiziewicz
Teatr Dramatyczny w Białymstoku edukuje uczniów z klas 4-6. W ramach programu "Gra w klasy" uczy rozumieć i czerpać przyjemność z obcowania ze sztuką teatralną.

Dzieci mają świetną zabawę, nauczyciele gotowy materiał dydaktyczny. A wszystko jest bezpłatne.

Zajęcia teatralne w niczym nie przypominają "normalnej" lekcji. Dzieci przychodzą do Teatru Dramatycznego w poniedziałki, by z Wespazjanem Krochem (Bernard Maciej Bania) i Maurycym von Schafottem (Rafał Olszewski) udać się w pełną przygód podróż i uratować Wielką Garderobę przed knowaniami doktora Tremmy...

- Schafott ma dar sprowadzania nieszczęść, z kolei Wespazjan posiada cechy wielkiego władcy, jest dumny, wyniosły - mówi Jacek Malinowski, reżyser i autor scenariusza. - Podobnie Tremma, którego stworzyłem, myśląc o dyrektorach teatrów nastawionych na komercję, którzy są w stanie stremować każdego inteligentnego człowieka, sprawić, że artysta czuje się w teatrze niepewnie...

Antyk na dobry początek

Pierwsza odsłona "Gry w klasy" nazywa się "Wielka garderoba" i jest wprowadzeniem w świat teatru, a szczególnie teatru antycznego. W czasie wędrówki aktorzy oswajają dzieci z takimi pojęciami jak maski, koturny, dionizje. Padają też terminy uniwersalne, ponadczasowe.

Spektakle są bezpłatne, bo teatrowi udało się zdobyć dofinansowanie z ministerstwa kultury. Widzowie nie tylko nie płacą za bilety, ale po spektaklu dostają zakładki z magicznymi "zaklęciami". Bo choć spektakl jest edukacyjny, to aktorzy nie podają ze sceny definicji, starają się raczej pokazać pojęcia w działaniu, nakłonić młodych widzów do samodzielnych dociekań. Takie hasła jak puszka Pandory czy deux ex machina to teatralne zaklęcia - sposób sprowadzenia nieszczęścia, wywołania nagłego zwrotu akcji.

- Chcieliśmy nawiązać kontakt z pokoleniem wychowanym na opowieściach o Harrym Potterze - tłumaczy Monika Bania, odpowiedzialna za akcje edukacyjne w Teatrze Dramatycznym.

Nauczyciele też nie wychodzą z pustymi rękami: dostają za darmochę płytę z ćwiczeniami "od antyku do współczesności". Ćwiczenia, przygotowane w formie rebusów, krzyżówek i innych gier logicznych, dotyczą teatru starożytnego i współczesnego, są bardzo zróżnicowane pod względem trudności i tematyki. Można je wykorzystać jako pomoc lekcyjną (wyświetlić na ekranie), albo wydrukować i rozdać uczniom do rozwiązania w domu.

Zarezerwowane do listopada

- Mieliśmy obawy, że projekt może "nie chwycić" - przyznaje Monika Bania. - Okazało się, że wstrzeliliśmy się doskonale zarówno w oczekiwania dzieci, jak i nauczycieli. W tej chwili mamy już rezerwacje na listopad.

Jeżeli uda się zdobyć pieniądze, powstaną następne odsłony "Gry w klasy".

- Dopiero rozpoczęliśmy wędrówkę przez epoki - mówi Jacek Malinowski. - Na pewno w drugiej części zajmiemy się teatrem średniowiecznym. Nad trzecią jeszcze się zastanawiam - najchętniej poświęciłbym ją teatrowi modernistycznemu.

"Wielka garderoba" grana będzie do końca roku. Osoby zainteresowane powinny się pospieszyć, bo liczba wolnych terminów jest coraz mniejsza. Spektakle odbywają się w poniedziałki (dzisiaj trzykrotnie). Trwają około 50 minut. Rezerwacji terminów można dokonać telefonicznie: (085) 749 91 85, 749 91 89.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny