III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Policja...

  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Policja zatrzymała sześć osób (zdjęcia, wideo)

  Agata Sawczenko

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył się zatrzymaniem sześciu osób. Miały one utrudniać przemarsz narodowcom.
  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy upamiętniając w ten sposób ofiary Burego. podczas Marszu
  1/184
  przejdź do galerii

  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy upamiętniając w ten sposób ofiary Burego. podczas Marszu policja zatrzymała sześć osób. ©Anatol Chomicz

  - Czy to jeszcze Polska? - załamuje ręce starszy mieszkaniec Hajnówki.
  Zobacz galerię
  Obok niego przechodzi marsz pamięci żołnierzy wyklętych. Jednak maszerujący gloryfikują tylko Romualda Raisa Burego, którego oddział tuż po wojnie wymordował mieszkańców kilku podhajnowskich wsi. Krzyczą hasła o narodowej Hajnówce, chrześcijańskiej Polsce, o wiszących na drzewach komunistach, no i właśnie o Burym, ich bohaterze.

  Większość przyjechała tu z innych stron Polski. Wśród nich niewielu jest mieszkańców Hajnówki.

  - Bo my pamiętamy, jak naprawdę było - tłumaczy starszy mężczyzna. Inni nie mają wątpliwości - marsz to prowokacja. Kolejna już zresztą. Bo wielu hajnowian to prawosławni. W dodatku pochodzenia białoruskiego.

  Jednak na tę prowokację odpowiadać nie chcą. Kto chciał tylko, to przyszedł o godz. 12 na plac przed urzędem miasta, gdzie zapalono znicze i odczytano nazwiska pomordowanych osób.

  Protestować przeciwko marszowi przyjechali za to Obywatele RP. Twierdzą, że policja natychmiast rozpoczęła kontrole ich pojazdów.  Na tym się nie skończyło. Według policji przewodnicząca zgromadzenia przy Soborze św. Trójcy związała i rozwiązała zgromadzenie, po czym zgłoszono zgromadzenie spontaniczne, które odbywało się na trasie przemarszu narodowców.

  III Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Policja użyła siły  - Zgromadzenie to nie mogło odbywać się na miejscu wcześniej zgłoszonego zgromadzenia - mówi nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji. - Policjanci byli zmuszeni użyć siły fizycznej w najmniej dolegliwej formie to jest chwytów obezwładniających w stosunku do osób, które próbowały zakłócić przebieg legalnie zgłoszonej manifestacji.  Według policji osoby te siadały na drodze przemarszu i nie wykonywały poleceń funkcjonariuszy.

  - Sześć osób zostało zatrzymanych - dodaje Tomasz Krupa. - Trwa ustalanie ich tożsamości w hajnowskiej komendzie.  W marszu wzięło udział około 200 osób.

  Zobacz również:
  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych potępiła Partia Razem. Przeciw są też radni Hajnówki, część mieszkańców oraz MSZ Białorusi

  III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się mimo sprzeciwu radnych miasta Hajnówka

  Białoruś potępia III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik MSZ Białorusi Dmitrij Mironczyk  Dzień Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Uroczystości na Rynku Kościuszki (zdjęcia)  Komentarze (220)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (220) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka