Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Uroczystości na Rynku Kościuszki (zdjęcia)

(adek) na podst. bialystok.pl
Białystok uczcił Dzień Żołnierzy Wyklętych
Białystok uczcił Dzień Żołnierzy Wyklętych UM Białystok / Dawod Gromadzki
Białystok wraz z całą Polską uroczyście obchodził 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych – święto pamięci o bohaterach walk z sowiecką okupacją po II wojnie światowej

Uroczystości na Rynku Kościuszki rozpoczęły się o godz. 12. Udział w nich wzięli m.in. reprezentanci władz samorządowych, administracji rządowej, Instytutu Pamięci Narodowej, a także środowiska kombatanckie i służby mundurowe.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zwrócił uwagę, że przywrócenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem władz samorządowych, dlatego też Białystok uczestniczy w licznych inicjatywach mających na celu uhonorowanie bohaterów polskiej niepodległości.

– To smutne, że aż 22 lata trzeba było czekać w wolnej Polsce na to, by upamiętniono Żołnierzy Wyklętych – powiedział Rafał Rudnicki. – Dziś nadrabiamy ten czas. W Białymstoku robimy wszystko, by pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, trwała wiecznie, by pamiętały o nich kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Z Rynku Kościuszki uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik AK przy ul. Kilińskiego. Kwiaty zostały złożone również pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (dawnej siedzibie NKWD i UB), na Cmentarzu Wojskowym i przy odsłoniętym w ubiegłym roku krzyżu przy ul. 11 Listopada, upamiętniającym ofiary ubeckich kaźni.

- 1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników - dodaje Tomasz Ćwikowski z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951 strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

Za ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia uważa się Józefa Franczaka ps. Lalek, który ukrywał się aż do roku 1963. Zginął w zasadzce 21 października.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny