Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników 2024. Kolejne blokady dróg w województwie podlaskim. Na wtorek zapowiedziano 17 zgromadzeń w regionie

Na wtorek 20.02.2024 rolnicy zapowiedzieli kolejny protest i paraliż kraju. Jeszcze większy niż poprzedni. Jak mówią, ich frustracja rośnie. Ale nie tylko ich. Do protestujących w województwie podlaskim dołączą przedstawiciele branży leśnej, myśliwi a także transportowcy. Będą kolejne blokady dróg. Będziemy na bieżąco przekazywać informację o sytuacji w regionie.

Protest rolników w Podlaskiem. Relacja na żywo

9.15

Tym samym kończymy naszą relację z protestów i zapraszamy na kolejne transmisje w ważnych wydarzeń w regionie.

9:10

W czwartek rano zakończył się protest rolników w Jeżewie na S8. Droga ekspresowa Białystok - Warszawa jest już otwarta.

9.20

W Augustowie protest zakończony, droga odblokowana

7.14

Na DK 19 w Boćkach wciąż trwa blokada. Policjanci kierują na objazdy przez Brańsk. Jak informują policjanci, raz na godzinę przez 15 minut osoby protestujące puszczają ruch.

22.11

Zakończenie blokady DK8 w m. Sztabin przez policję w związku z trwającą blokadą w m. Augustów/Białobrzegi.

18.45

- W zgromadzeniach, które się zakończyły, według szacunkowych danych udział wzięło ponad 2,5 tysiąca osób i blisko 1900 ciągników. Zakończone zgromadzenia przebiegały spokojnie. Obecnie trwają trzy: w Augustowie, w Jeżewie i w Boćkach. W sumie ponad 600 pojazdów - mówi Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

17.40

Blokada DK8 w miejscowości Sztabin przez policję w związku z trwającą blokadą drogi przez rolników w miejscowości Augustów/Białobrzegi.

16.23

Protesty w Brańsku, Sztabinie i Ignatkach zostały zakończone. W Augustowie potrwają do środy.

16.09

Koniec protestu w Knyszynie.

16.07

Ignatki Osiedle - zakończone zgromadzenie.

16.03

Protesty w miejscowościach Kuzie i Konarzyce zostały zakończone.

16.02

Zgromadzenie w Wojszkach i Zabłudowie zakończone. Uczestnicy rozjeżdżają się.

15.56

Policja poinformowała o zakończeniu protestu w Suwałkach.

15.47

- W Korycinie protest został zakończony, w Sokolanach nadal trwa - informuje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

15.00

- Rządzą nami ekolodzy, którzy zapominają, że człowiek też jest ważny, nie pośrodkując interesów. Próbowaliśmy rozmawiać z rządzącymi, uczestniczyliśmy w komisjach, spotkaniach z ministrem, nie cofnęli się w swoich działaniach nawet o centymetr. To, że tu jesteśmy, to nie nasza fanaberia, tylko ostateczność - zaznacza Maciej Droździewicz, właściciel Dak Polu, zakładu drzewnego z Czarnej Białostockiej.

Protest rolników 2024. Kolejne blokady dróg w województwie podlaskim. Na wtorek zapowiedziano 17 zgromadzeń w regionie
Ewa Bochenko

14.50

Blokada DK8 w Korycinie ma zakończyć się o godz. 16. Jednak organizatorzy podkreślają, że na drogach utrudnienia potrwają około godziny dłużej, z uwagi na powroty ciągników. Proszą o wyrozumiałość.

14.35

- Jeśli się teraz nie damy podzielić, nie zatrzymamy się. Będziemy walczyć dotąd, aż nasze postulaty zostaną zauważone - zapewniają rolnicy w Sokolanach na DW 671.

Protest rolników 2024. Kolejne blokady dróg w województwie podlaskim. Na wtorek zapowiedziano 17 zgromadzeń w regionie
Ewa Bochenko

14.32

- Przez unijne wymogi nie jesteśmy w stanie konkurować naszymi produktami poza Europą - mówią przedstawiciele branży maszyn rolniczych.

Protest rolników 2024. Kolejne blokady dróg w województwie podlaskim. Na wtorek zapowiedziano 17 zgromadzeń w regionie
Ewa Bochenko

14.25

- 50 lat temu mojemu dziadkowi firmę odebrała komuna, dziś historia zatacza koło. Teraz rząd chce odebrać ją mi - mówi właściciel firmy związanej z branżą leśną.

Przedsiębiorcy tych firm podkreślają, że ta branża to 2 miliony stanowisk pracy, które w obliczu działań rządzących, zostaną zlikwidowane z dnia na dzień.

14.10

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa potwierdził, że rolnicy będą blokować S8 w Jeżewie przez dwie doby, tj. do czwartku do godzin porannych. Poza tym blokady odbywać się będą w:

 • Augustowie do środy,
 • Boćkach do czwartku do godz. 16,
 • Milewo Zabielne w takim samym terminie jak Jeżewo.

14.00

Kolumna pojazdów wyjeżdża z Suwałk w kierunku Żubryna - poinformowała policja.

13.25

Rolnictwo jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego każdego narodu. Zdrowa, kontrolowana żywność to podstawa naszego zdrowia. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy - niezależnie od naszej roli w społeczeństwie - zrozumieli znaczenie tych postulatów i wsparli naszych rolników w ich walce o lepszą przyszłość dla polskiego rolnictwa i naszego zdrowia.
Stając po stronie rolników, stajemy po stronie bezpiecznej i zdrowej przyszłości dla nas wszystkich - przekazał w odezwie do społeczeństwa, przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolniczej Andrzej Babul.

12.43

Kolejna informacja od policji: W związku z blokadą drogi w m. Boćki, policjanci na ul. Plac Jana Pawła II w Siemiatyczach kierują pojazdy ciężarowe na ul. Grodzieńską w kierunku Kleszczel

12.40

Metal - Fach także wspiera rolników w Korycinie (fotogaleria od 38 zdjęcia)

Do protestu rolników przyłączył się m.in. Metal-Fach
Do protestu rolników przyłączył się m.in. Metal-Fach Ewa Bochenko

12.35

Kolejny raport od naszego wysłannika w Jeżewie Starym. który rozmawiał z protestującymi rolnikami:

Rolnicy strajkują, bo przestają sobie radzić, a sam strajk rolników obejmuje dwa aspekty, pierwszy to polityka Unii Europejskiej i drugi to polityka wobec Ukrainy i niekontrolowanego napływu towarów rolno spożywczych do Polski i innych krajów wspólnoty europejskiej. Unia Europejska rzuca rolnikom kłody pod nogi w postaci zielonego ładu, wymusza ugorowanie 4% gruntów, wycofuje wiele substancji aktywnych używanych w środkach ochrony roślin, po prostu wymusza na nas to żebyśmy produkowali mniej, co jest absurdem, jeśli w tym samym czasie pozwala na niekontrolowany import z Ukrainy, do tego dochodzi przecież import z ameryki południowej czy Rosji, jest on mniejszy od ukraińskiego, ale jest. My mamy ograniczenia, dyrektywy, bezpieczne środki ochrony roślin i naprawdę wytwarzamy bezpieczną żywność, natomiast pozwalamy na wjazd towaru, który był traktowany nie wiadomo czym i kiedy. Absurd - stwierdza Mateusz Mioduszewski rolnik z powiatu wysokomazowieckiego.

Podstawą do zmiany jest embargo, cło, limitowanie towaru z Ukrainy i uszczelnienie granicy. Wtedy towar będzie napływał wolniej i może zaczniemy sobie z tym jakoś radzić. Jednak to wymaga twardych i stanowczych decyzji, a nie sądzę, że naszych rządzących na nie stać, również nie sądzę, że strona ukraińska jest w stanie cokolwiek zaakceptować. W Polsce na pewno musimy odejść od myślenia o samych dopłatach do hektara danej uprawy, to nie rozwiąże problemów, przesunie je jedynie o parę miesięcy w czasie, tak samo jak te wszystkie kredyty 0%, trzeba będzie przecież je oddać, a mogą tylko pogłębić zapaść. Do tego znowu podzieli społeczeństwo, bo rolnicy coś dostaną. Zamiast przeznaczać kolejne setki milionów na dopłatę do kukurydzy potrzebujemy w Polsce portów z pierwszego zdarzenia, tak żeby było można sprawnie usuwać nadwyżki, a zarazem, żeby było co z tego portu odebrać. Uważam również, że w obliczu niskich cen produktów rolnych podstawą byłoby obniżenie kosztów, mamy już stosunkowo tani gaz, być może UE powinna firmy produkujące nawozy zwolnić z opłat za emisję etc, może chociaż ceny azotu wtedy by spadły? - wyjaśnia rolnik.

Być może warto zacząć rozmawiać z o imporcie potasu i fosforu, żeby obniżyć ich horrendalne ceny. Wysokie ceny produktów szybko nie wrócą, szkoda jedynie, że koszty tak szybko nie spadają. A co do polityki Unii Europejskiej to odpowiedź jest prosta - zielony ład do kosza, w całości, bez żadnych zbędnych idiotycznych przepisów - stwierdza Mateusz Mioduszewski.

W Suwałkach brak stałych blokad. Przejazd protestujących odbywa się ulicami miasta - informuje podlaska policja.

12.25

W galerii dostępne są też zdjęcia z protestu rolniczego w Brańsku, gdzie drogi blokuje około stu ciągników (w galerii od 82 zdjęcia)

Protest rolników w Brańsku
Kurier Poranny

12.15

W galerii pojawiły się kolejne zdjęcia z okolic Jeżewa Starego

Jeżewo Stare
Wojciech Wojtkielewicz

12.00

Kolejne informacje od policji:

 • Kuzie gmina Zbójna DW 645 blokada drogi. Na miejscu około 50 ciągników rolniczych.
 • DK65, m. Knyszyn - droga zablokowana, rozpoczęcie zgromadzenia , ok. 100 ciągników rolniczych - brak objazdu dla samochodów ciężarowych, samochody osobowe objeżdżają ulicami Goniądzką, Rynek, Białostocką a następnie drogą gruntową za rzeką Jaskranką.

W Korycinie trwa protest rolników (fotogaleria od 38 zdjęcia)

Protest w Korycinie
Kurier Poranny

Tymczasem w Jeżewie tiry stoją od Złotorii w kierunku Jeżewa

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, jeśli się nic nie zmieni. Oczekujemy realnych działań od rządu, a nie tylko zapewnień - podkreśla pan Andrzej, rolnik z Gminy Kobylin-Borzymy

Tu nie ma co gadać i obiecywać tylko działać. Przyjechałem tutaj, aby moje dzieci miały lepszą przyszłość - przekazał rolnik Paweł z gminy Szumowo.

Myśliwi i rolnicy zawsze działają dla ojczyzny. My redukujemy zwierzynę, która powoduje szkody rolnikom. Widzimy co się dzieje. Musimy być razem z rolnikami, solidarni. Nie jesteśmy dla nikogo wrogami - przekazał myśliwy Lech z Czeremchy, który również bierze udział w proteście na S8

My sami nic nie zmienimy. Robimy to co możemy, czyli wywieramy presję. Byłem na proteście na granicy w niedzielę. Droga jest zablokowana, a wszystko wjeżdża torami. Jeden skład to 2,6 tys. ton zboża. Takich składów dziennie wjeżdża 15-20. Z tym nic się nie robi. Idzie to w Polskę i znika - informuje rolnik Artur, pochodzący z gminy Wysokie Mazowieckie.

.

DK8 zablokowana
DK8 zablokowana Jakub Wróblewski

11.30

Tymczasem w Jeżewie Starym, jeden z rolników - Karol Faszczewski przedstawia postulaty protestujących rolników. Wśród nich są odstąpienie od Zielonego Ładu, czy importu towarów spożywczych z Ukrainy. Rolnicy chcą rozbudowy infrastruktury w celu usprawnienia eksportu zboża. Chcą również wycofania się z pakietu 5 for 55.

W Jeżewie Starym protestują rolnicy z powiatów: białostockiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, monieckiego, łomżyńskiego. Protest wspierają również przewoźnicy i branża leśna.

Rolnik Karol Faszczewski przedstawia postulaty protestujących rolników.
Rolnik Karol Faszczewski przedstawia postulaty protestujących rolników. Jakub Wróblewski

11.25

Najnowsze informacje od policji:

 • Ignatki Osiedle DW678 rondo zablokowane z ul Działkową. W tej chwili ok 50 ciągników. Proponowany objazd dla pojazdów osobowych przez Juchnowiec. Pojazdy ciężarowe oczekują.
 • Zabłudów Kolonia rondo droga na Narew. W tej chwili 22 ciągniki. Proponowany objazd na Michałowo i Topolany dla pojazdów osobowych. Ciężarowe oczekują.
 • Blokada drogi w Brańsku na DK 66, dwa punkty blokadowe: ulica Bielska i ulica Armii Krajowej. Zalecane objazdy: z Bielska Podlaskiego na Kiersnówek, w Brańsku ulica Boćkowska, Piłsudskiego Mickiewicza i wyjazd na DK 66. Około 100 ciągników.
 • Na S8 Jeżewo ok. 300 ciągników.

Policjanci aby usprawnić ruch już na węźle Sierzputy naS61 blokują dalszą drogę na S8, kierując tiry na Ostrołękę.

11.17

Trwa protest rolników w Korycinie. Rolnicy zebrali się nad miejscowym Zalewem. Dziesiątki ciągników ruszyło na DK8.

Korycin w stronę Augustowa
Korycin w stronę Augustowa Kurier Poranny

Rolnicy w Korycinie mówią, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, te protesty będą jeszcze większe. Piątkowe to były tylko preludium.

Bardzo dużo przedstawicieli branży leśnej jest dziś z nami - mówi Marek Siniło z Podlaskiej Izby Rolniczej - Nie chcemy utrudniać ludziom życia ale nie mamy wyboru. Musimy zmienić założenia zielonego ładu- mówi Siniło

Marek Siniło z Podlaskiej Izby Rolniczej jest w Korycinie
Marek Siniło z Podlaskiej Izby Rolniczej jest w Korycinie Kurier Poranny

Więcej zdjęć z Korycina w naszej galerii

11.15

100 ciągników i 50 samochodów osobowych blokuje rondo i skrzyżowanie w rejonie miejscowości Sokolany (drogi DW671 i DW673). Objazdy dla samochodów osobowych: z miejscowości Trzcianka w stronę miejscowości Szyndziel, Bogusze, Sokółkę. Z Sokółki na Kuźnicę i Sidrę droga DW673 zaś z Dąbrowy Białostockiej zjazd z DW673 na Sidrę. Pojazdy ciężarowe będą kierowane na pobliskie parkingi.

11.10

Protestujących rolników w Jeżewie Starym wspiera wójt Sokół Józef Zajkowski.

Jeżeli rolnicy zdecydowali się na taki krok to sytuacja jest naprawdę poważna. Poświęcają swój czas pieniądze, paliwo. To wszystko nie jest dla przyjemności. Musimy stać murem za naszymi rolnikami - podkreśla wójt Sokół

Protestujący rolnicy odśpiewali hymn.

11.05
W naszej galerii pojawiły się najnowsze zdjęcia z regionu, m.in. z Jeżewa Starego. Na miejscu jest też nasz korespondent, który zbiera dla Państwa najnowsze informacje

Blokada dróg Jeżewo Stare - trasa S8
Wojciech Wojtkielewicz

10.55
Trasa S8 Białystok - Warszawa zablokowana w obu kierunkach. Rolnicy zamierzają protestować 48 godzin. Podkreślają, że nie zamierzają się stąd nigdzie ruszać

10.55

Kolumna od strony Żubryna wjeżdża do Suwałk. Rozpoczął się też protest w Wojszkach na DK19. W tej chwili ok. 15 ciągników. Policja zaleca objazd dla pojazdów osobowych przez Doktorce i Suraż. Pojazdy ciężarowe oczekują.

10.50

Ważne ostrzeżenie dla kierowców samochodów osobowych jadących S8 w kierunku Warszawy: kolejka samochodów ciężarowych sięga już od węzła Rzędzianach do Żółtek no i tutaj kierowcy samochodów osobowych mogą poruszać się lewym pasem ale wszystkich zachęcamy do tego żeby zdjąć nogę z gazu i bardzo uważać mijając oczekujące ciężarówki - informuje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji

10.40

Zablokowana trasa S8 - Białystok - Warszawa w Jeżewie Starym. Zdjęcie nadesłąne od Internauty

Rolnicy blokują m.in. trasę Białystok - Warszawa
Rolnicy blokują m.in. trasę Białystok - Warszawa Internauta

10.16

Na poniższej mapie można zobaczyć miejsca aktualnych protestów rolniczych w kraju i regionie

10.15

Blokada drogi w Sztabinie na DK8. Ciągników 51

10.13

Blokada w Boćkach na odcinku od ulicy Zarzeckieĵ do ulicy Akacjowej, DK19. Wyznaczono objazdy dla osobówek drogami lokalnymi, od strony Bielska Podlaskiego przez ulicę Brańska w Boćkach, Jakubowskie, Solniki, Żołoćki, Kolonia Andryjanki i wyjazd na DK19. Objazdy od strony Siemiatycz analogicznie: Kolonia Andryjanki, Żołoćki, Solniki, Jakubowskie, ulica Brańska w Boćkach i wyjazd na DK19. Objazdów dla ciężarówek nie ma. Około 70 ciągników na chwilę obecną, dojeżdżają kolejne

10.05

Mamy dwie informacje o zgłoszonych zgromadzeniach na terenie powiatu łomżyńskiego to jest Konarzyce węzeł Konarzyce na trasie S61 i Kuzie na drodze wojewódzkiej nr 645. Z kolei z Żubryna ruszyło ok. 500 pojazdów - informuje Tomasz Krupa.

10.00

Z uwagi na planowane utrudnienia w Jeżewie policjanci w Rzędzianach zamknęli ruch dla pojazdów ciężarowych - pojazdy ciężarowe ustawiane są przy prawej krawędzi krawędzi jezdni samochody osobowe przepuszczane są dalej w kierunku objazdów na węzeł Rzędziany. Policjanci samochody osobowe kierują na węźle Rzędziany w kierunku Tykocina.

Samochody osobowe kierowane są na węźle Rzędziany w kierunku Tykocina
Samochody osobowe kierowane są na węźle Rzędziany w kierunku Tykocina KWP Białystok

9.50

90 ciągników ruszyło z Kobylina do węzła na S8 w Milewie Zabielnym

9.45

Blokada drogi węzeł Augustów DK 8 na wysokości wiaduktu. 200 ciągników,

9.30

Mamy informacje o zaplanowanych na dzisiaj 17 zgromadzeniach odbywających się na terenie naszego województwa 15 z nich będzie wiązało się z blokadami dróg - informuje rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.

9.15

50 ciągników ruszyło z Sokół (przez Kropiewnicę) w kierunku Jeżewa

Protest rolników w Podlaskiem 20 lutego 2024

Polscy rolnicy dołączyli do tych z Zachodu, z tą różnicą, że u nas demonstracje przebiegają znacznie spokojniej niż tam. Nikt na razie nie wylewa na ulice gnojowicy, nie zaoruje autostrad i nie wyrzuca pod urzędami obornika. Gospodarze od kilku tygodni w całej Europie walczą z tzw. zielonym ładem, problemem zalewania unijnego rynku fatalnej jakości, ale tanią, żywnością z Ukrainy.

Ogólnopolski protest rolników w Białymstoku. Rolnicy protestowali w związku z trudną sytuacją w rolnictwie

Nasi rolnicy mają też swoje postulaty, krajowe, związane z ciągłym brakiem dopłat, które dla wielu z nich są niezbędne do przetrwania sezonu, walczą o odszkodowania suszowe - wciąż są procedowane, choć dawno powinny być wypłacone.

My wyjeżdżamy na ulicę za wszystkich, za bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i za normalność, którą każdemu z nas odbierze zielony ład - mówi Dawid Kolenda, rolnik z gminy Suchowola.

Do protestujących już w pierwszym zrywie dołączyli transportowcy, którzy podkreślają, że od rolnictwa uzależnione jest tak naprawdę wszystko, każda gałąź gospodarki, więc jak w tej branży będzie źle, w każdej innej również.

Mamy informacje, że na dzisiejszych strajkach pojawią się także myśliwi i przedstawiciele firm związanych z branżą leśną. Protestujący sparaliżują drogi.

Gdzie utrudnienia i blokady dróg w Podlaskiem?

Pewne są poważne utrudnienia w:

 • Jeżewie, gdzie ma być zablokowany węzeł S8 z DW671,
 • krajowej ósemce w Suwałkach, Augustowie, Sztabinie i w Korycinie.
 • blokady na DW671 w rejonie Sokolan,
 • na rondzie w Juchnowcu Kościelnym,
 • w Zabłudowie,
 • w Brańsku,
 • na węźle S61 w Konarzycach, z DW 645 w Kuziach.

Liczba tych punktów rośnie z godziny na godzinę. Rolnicy apelują o wyrozumiałość i proszą, by przed podróżą sprawdzić aktualną mapę blokad na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej. Od czwartku zapowiadane są tę protesty na granicy w Budzisku, dołączą do nich gospodarze z Litwy. Protest w Warszawie, który miał odbyć się dziś, najprawdopodobniej będzie 27 lutego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny