Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiec „Razem przeciw rosyjskiej agresji”. Białorusini, Ukraińcy i Polacy upamiętnili rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Manifestacja solidarności z Ukrainą i protestu przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji na Rynku Kościuszki. Organizatorem wydarzenia była Diaspora Białoruska w Białymstoku.
Manifestacja solidarności z Ukrainą i protestu przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji na Rynku Kościuszki. Organizatorem wydarzenia była Diaspora Białoruska w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę 24 lutego odbył się wiec „Razem przeciw rosyjskiej agresji”. Wydarzenie było manifestacją solidarności z Ukrainą i protestu przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji. Organizatorem wydarzenia była Diaspora Białoruska w Białymstoku.

„Razem przeciw rosyjskiej agresji”

W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę w wielu miastach na świecie i w Polsce odbyły się manifestacje solidarności z Ukrainą i protesty przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji. W Białymstoku wiec solidarności z Ukrainą zorganizowała Diaspora Białoruska.

Chcemy pokazać naszą Solidarność z narodem ukraińskim. Białorusini od samego początku wspierają i pokazują swoją solidarność z Ukrainą. Ponad pięćdziesięciu białoruskich żołnierzy zostało zabitych podczas wojny. Ponad 1700 osób zostało zatrzymanych na terytorium Białorusi za okazywanie solidarności z narodem ukraińskim. Białorusini dalej walczą. Diaspora białoruska jest głosem Białorusinów, którzy nie mogą protestować w swoim kraju - podkreślił przedstawiciel diaspory Jan Abadowski.

W wiecu wziął udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Drodzy przyjaciele byliśmy tu rok temu. Stałem razem z wami i minął kolejny rok i dalej jesteśmy. To jest dowód na to, że nie godzimy się na to barbarzyństwo, które putinowska Rosja funduje Ukrainie i całemu wolnemu światu - mówił wojewoda.

Jacek Brzozowski podziękował mieszkańcom województwa podlaskiego za wsparcie, które udzielili Ukrainie.

To że dziś jesteśmy tu razem, jest dowodem tego, że nie godzimy się na rosyjską agresję. Jesteśmy razem przeciwko temu złu, które płynie z Kremla - podkreślił wojewoda podlaski.

Rocznica napaści Rosji na Ukrainę

Konflikt na Ukrainie trwa od 2014 roku, kiedy to siły rosyjskie zajęły Krym i część Donbasu. Dokładnie dwa lata temu 24 lutego 2022 roku nastąpiła intensyfikacja działań zbrojnych. Rosja wówczas wypowiedziała pełnoskalową wojnę Ukrainie. 24 lutego, o godzinie 4.00 czasu polskiego, wojska zgromadzone wzdłuż granic ruszyły do natarcia z czterech kierunków. Inwazja, która miała potrwać kilka dni i zniszczyć Ukrainę, trwa już dwa lata. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów. Zjednoczyły jednak Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom. Nastawiły też przeciw inwazji opinię publiczną, rządy większości państw i organizacje międzynarodowe.

Wsparcie Polski dla Ukrainy

Wśród krajów, które okazały największą pomoc Ukrainie, od początku znajduje się Polska. Od pierwszych dni wojny Polacy wykazali się olbrzymią mobilizacją. Spontanicznie i bezinteresownie zaczęli wspierać naszych wschodnich sąsiadów. Według sondaży zaangażowało się ponad 77 % społeczeństwa. Przez pierwsze pół roku Ukrainę opuściło ponad 10,6 miliona osób, z czego około połowa znalazła schronienie w naszym kraju. Od 24 lutego 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 18,8 mln osób z Ukrainy. Obecnie w naszym kraju przebywa prawie milion uchodźców z Ukrainy.

Zobacz też:Akcja „Wspólnie walczymy o przyszłość”. Ukraińcy upamiętnili rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny