Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Wspólnie walczymy o przyszłość”. Ukraińcy upamiętnili rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Akcja „Wspólnie walczymy o przyszłość”.
Akcja „Wspólnie walczymy o przyszłość”. Wojciech Wojtkielewicz
Na sobotę 24 lutego przypadła druga rocznica zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Ukraińcy mieszkający w Białymstoku spotkali się, aby wyrazić solidarność z walczącą Ukrainą i zaprotestować przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji. Jednocześnie uchodźcy podziękowali Polakom za okazane wsparcie oraz pomoc. Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 18,8 mln osób z Ukrainy. Obecnie w naszym kraju przebywa prawie milion uchodźców z Ukrainy.

Akcja „Wspólnie walczymy o przyszłość”

W sobotę na białostockim Rynku Kościuszki spotkali się Ukraińcy mieszkający w Polsce. Upamiętnili rocznicę zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Wyrazili solidarność z walczącymi, a także upamiętnili ofiary wojny. Uczestnicy akcji podziękowali również Polakom za ich postawę oraz wsparcie jakie udzielili Ukrainie.

Chcielibyśmy podziękować Polakom za niesamowite wsparcie w tym trudnym dla naszej ojczyzny czasie. Ludzkość, życzliwość i pomoc jaką otrzymaliśmy stały się dla nas promieniem światła w tych strasznych dniach. Pomogły przetrwać ten czas - mogliśmy usłyszeć podczas akcji.

Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć Chór Kałyna. Organizatorzy zaprezentowali fotografie dokumentujące wojnę. Następnie uchodźcy wspólnie pletli siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy.

Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

Konflikt na Ukrainie trwa od 2014 roku, kiedy to siły rosyjskie zajęły Krym i część Donbasu. Dokładnie dwa lata temu 24 lutego 2022 roku nastąpiła intensyfikacja działań zbrojnych. Rosja wówczas wypowiedziała pełnoskalową wojnę Ukrainie. 24 lutego o godzinie 4:00 czasu polskiego wojska zgromadzone wzdłuż granic ruszyły do natarcia z czterech kierunków. Inwazja, która miała potrwać kilka dni i zniszczyć Ukrainę, trwa już dwa lata.

Wsparcie Polaków dla Ukraińców

Wśród krajów, które okazały największą pomoc Ukrainie, od początku znajduje się Polska. Od pierwszych dni wojny Polacy wykazali się olbrzymią mobilizacją. Spontanicznie i bezinteresownie zaczęli wspierać naszych wschodnich sąsiadów. Były to różne formy wsparcia, np.:

  • przekazy finansowe i rzeczowe,
  • wolontariat,
  • udostępnianie własnych domów i mieszkań.

Według sondaży zaangażowało się ponad 77 % społeczeństwa. Przez pierwsze pół roku Ukrainę opuściło ponad 10,6 miliona osób, z czego około połowa znalazła schronienie w naszym kraju. Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 18,8 mln osób z Ukrainy. Obecnie w naszym kraju przebywa prawie milion uchodźców z Ukrainy.

Zobacz też:Podlaskie, a wojna na Ukrainie. Służby są w gotowości, a sytuacja jest monitorowana

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny