Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Jagiellońska. Zaprezentowano projekt (zdjęcia)

Aneta Boruch
Projektanci chcieli jak najlepiej wkomponować obiekt w otoczenie, wykorzystując położenie w centrum i w pobliżu rzeki Białej.
Projektanci chcieli jak najlepiej wkomponować obiekt w otoczenie, wykorzystując położenie w centrum i w pobliżu rzeki Białej. Wizualizacja: Chapman Taylor
Od strony rzeki duża przeszklona ściana, wjazd na parking nawiązujący do pomysłu Leonarda da Vinci - tak będzie wyglądała Galeria Jagiellońska. Jej budowa ma ruszyć w lipcu, a na pierwsze zakupy białostoczanie wybiorą się za dwa lata.
Galeria Jagiellońska. Zaprezentowano projekt (zdjęcia)
Wizualizacja: Chapman Taylor

(fot. Wizualizacja: Chapman Taylor)

Staraliśmy się wpisać obiekt jak najlepiej w otoczenie i projektowane bulwary - opisuje Leszek Tomaszewski, główny projektant białostockiej Galerii Jagiellońskiej z firmy Chapman Taylor.

Już wiadomo, jak będzie wyglądała długo oczekiwana Galeria Jagiellońska. W czwartek pokazano jej projekt na posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

To wspólna inwestycja firmy J.W. Wind, należącej do Józefa Wojciechowskiego, właściciela między innymi największej polskiej firmy deweloperskiej J.W. Construction, oraz Sportowej Spółki Akcyjnej Jagiellonia Białystok.

To ważny obiekt dla wyglądu Białegostoku, bo powstanie w centrum, przy ulicy Jurowieckiej. Dlatego projektanci chcieli jak najlepiej wkomponować go w otoczenie.
Od strony rzeki Białej zaplanowano dużo zieleni, ściany wspinaczkowe, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz plac. W galerii powstanie też bardzo duża, przeszklona ściana. Dzięki temu klienci odwiedzający lokale gastronomiczne będą mieli widok na nadrzeczne bulwary. Nad Białą wybudowanych zostanie także kilka kładek dla pieszych, łączących oba brzegi rzeki.

Projektanci i przedstawiciele inwestora prowadzą jeszcze rozmowy z władzami Białegostoku na temat przystosowania okolicznego układu drogowego do potrzeb galerii. Miasto oczekuje, że budujący obiekt przebudują okoliczne ulice. Tak jak to się dzieje w innych podobnych inwestycjach.

- Złożenie dokumentów o wydanie pozwolenia na budowę zaplanowane jest na maj - mówi Wojciech Strzałkowski, przewodniczący rady nadzorczej SSA Jagiellonia. - Natomiast prace budowlane powinny ruszyć w lipcu tego roku.

Oprócz licznych sklepów w galerii ma działać m.in. wielosalowe kino, sale do squasha, klub fitness i kręgielnia. Oczywiście będą też restauracje, kawiarnie i bary.

Cała powierzchnia Galerii Jagiellońskiej wyniesie około 120 tysięcy metrów kwadratowych. Z tego do wynajmu przeznaczono około 50 tys. metrów kwadratowych.

Obiekt będzie miał trzy poziomy oraz parking na dachu. W galerii znajdzie się około tysiąca miejsc postojowych.

Wjazd na parking będzie możliwy po pochylni lub tzw. ślimakiem, którego konstrukcję nawiązano do pomysłu Leonarda da Vinci. Co ciekawe, zrealizowano go we francuskim zamku Chambord.

Na przylegającej do inwestycji Jagiellonii działce w tym roku ma też ruszyć budowa Galerii Jurowiecka. Zrealizuje ją siedlecki deweloper Konstanty Strus.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny