Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku ruszyła budowa siedziby humanistyki. Budynek ma powstać do końca 2025 roku

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął kolejny etap rozbudowy swojego kampusu. Z nowego budynku skorzystają studenci nauk humanistycznych.

Studenci i pracownicy Wydziału Filologicznego, Wydziału Historii, Wydziału Filozofii, Wydziału Studiów Kulturowych oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych niedługo będą mieli swoje miejsce na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Na jego terenie ruszyła już budowa nowej siedziby nauk humanistycznych.

- Założenie zawsze było takie, żeby rozrzucony uniwersytet, który do tej pory funkcjonował w wielu bardzo starych, funkcjonalnie fatalnych budynkach, funkcjonował w jednym miejscu. Humanistyka to etap kolejny. Następne, pewnie za parę miesięcy, będą nauki społeczne. Zostanie nam właściwie Wydział Prawa – ostatni element tej układanki - mówi prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Jeśli chcemy, by dydaktyka, nauka i to wszystko, co dzieje się na Uniwersytecie było mocno społecznie związane z regionem, w którym się znajduje i z miastem, w którym funkcjonuje, musimy zagwarantować pewne warunki.

Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji które zajmą łączną powierzchnię użytkową blisko 9,5 tys. m2. Studenci będą mogli skorzystać w nim m.in. z auli modułowej na 300 miejsc (z możliwością wydzielenia mniejszych sal - na 100 lub 200 osób). Na poziomie I piętra obiekt będzie połączony zabudowaną kładką z mieszczącą się obok Biblioteką Uniwersytecką.

Między skrzydłami budynku znajdzie się zielony dziedziniec, a w pobliżu powstanie też nowy parking na blisko 150 miejsc. Nowy budynek ma być kontynuacją założenia stworzonego przez prof. Marka Budzyńskiego - projektanta pierwszej części kampusu.

- Inspiracją jest dla nas zawsze kontekst przestrzenny i kulturowy. Ta elewacja frontowa od strony placu słonecznego w jakiś sposób manifestuje to przeznaczenie budynku - to kształt rozłożonych książek. Jednocześnie mamy żyletki, które są nawiązaniem do drzew otaczających budynek Planetarium i Obserwatorium, w którego kierunku zwrócona jest elewacja frontowa - mówi architekt Bogdan Pszonak z Meteorarchitects.

Siedzibę dla nauk humanistycznych uczelni wybuduje wyłoniona w przetargu białostocka firma R/S Budownictwo Spółka Akcyjna.

Koszt całej inwestycji, włączając w to także stworzenie projektu, to ponad 84,5 mln zł. Na sfinansowanie budowy uczelnia otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości blisko 48 mln zł. Resztę pokryje ze środków własnych, w tym pochodzących ze sprzedaży aktualnej siedziby wydziałów humanistycznych przy Placu NZS.

Siedziba humanistki ma być gotowa do końca 2025 roku. Będzie nowym miejscem nauki i pracy dla ponad 200 pracowników i niemal 1400 studentów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny