MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dżemik 2024. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej nagrodził młodych programistów gier. Zobacz jakie gry stworzyli

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Nagrodzeni w konkursie
Nagrodzeni w konkursie Fot. Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowali 28 maja w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Gier Komputerowych Dżemik, który ogłosił Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Młodzi programiści tworzyli swoje prace najczęściej w programie Scratch. Motywem przewodnim była liczba 35, nawiązująca do obchodzonego w 2024 roku jubileuszu Wydziału Informatyki PB.

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej rozpoczął maraton konkursów gamingowych! Tuż przed BialJamem, czyli Białostockim Konkursem Tworzenia Gier Komputerowych, który rozpocznie się już 30 maja, rozstrzygnął hackathon, w którym rywalizowali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 18. roku życia.

W finale Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Gier Komputerowych Dżemik wzięli udział młodzi programiści, którzy pomyślnie przeszli eliminacje. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 49 drużyn, jedno- lub dwuosobowych, natomiast w finale swoje prace konkursowe zaprezentowało 15 teamów programistów. Jury oceniało uczestników w trzech kategorii wiekowych:

 • Junior,
 • Kadet
 • oraz Senior.

Drużyny mogły być jednoosobowe lub dwuosobowe. Ważne było nawiązanie do hasła przewodniego tegorocznego Dżemiku, którym była liczba 35, nawiązująca do jubileuszu 35-lecia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Powstało bardzo dużo ciekawych gier

W kategorii Junior 1. miejsce zdobył Michał Górczyński z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku – za grę pod tytułem „35 tajemniczych pokoi”. W kategorii Kadet najwyżej oceniono grę „Gdzie jest 5?” drużyny „Koderska Kampania”, w składzie Miłosz Tylenda i Igor Wilk ze Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicz w Suwałkach. W kategorii Senior miejsce 1. zajęła drużyna „iHaNi” czyli Piotr Kossakowski i Gabriel Romaniuk z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – za grę pod tytułem „Cathematics”.

Gry młodych programistów powstawały najczęściej w programie Scratch.

Lubię ten program. Łatwo się w nim tworzy gry – mówił Bartosz Jóźwiak, 12-latek z Białegostoku. - Zrobiłem ich już kilka. Na konkurs napisałem grę „35 królików”, które trzeba jak najszybciej złapać.

Julia Bajena, uczennica 7 klasy, na potrzeby Dżemika wymyśliła i napisała grę pt. „Projekt 35”.

Zaprojektowałam grę logiczną z grafiką w stylu retro. Celem gry jest dodawanie. Gracz musi w niej odnaleźć kilka liczb, które po dodaniu dają wynik 35. Lubię programować gry, ale nie jestem jeszcze pewna, czy zostanę w przyszłości programistką – mówiła Julia.

Zgłoszone do Dżemika gry testowali i oceniali studenci ze studenckiego koła naukowego Vector, działającego na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Dżemik pozwala zorientować się, jak liczna jest grupa młodzieży, która interesuje się tworzeniem gier – mówił Paweł Jakimiuk, członek jury tegorocznego Dżemika i koła naukowego Vector. - Tu z rozmysłem używam terminu tworzenie, a nie programowanie, bo warto zaznaczyć, że stworzenie gry komputerowej to znacznie więcej niż programowanie. Potrzebna jest kreatywność, pomysł na wciągającą fabułę, fajne wyzwania na kolejnych poziomach, ładna oprawa graficzna, a nawet muzyczna. Programowanie jest jedną z cegiełek tworzenia gry, natomiast korzystając z takich programów jak Scratch, można sobie ten etap znacznie ułatwić. Podczas Dżemiku mieliśmy okazję poznać kilka prawdziwych młodych talentów w gamingu. Chętnie zobaczymy się z nimi za kilka lat na organizowanym przez moje koło BialJamie, czy nawet na studiach na Wydziale Informatyki.

Lista zespołów nagrodzonych w konkursie Dżemik 2024

W kategorii Junior:

 • Miejsce pierwsze – Michał Górczyński z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku – za grę pod tytułem „35 tajemniczych pokoi”
 • Miejsce drugie – Drużyna „Wróbelki” czyli Michał Wróblewski i Krzysztof Wróblewski ze Szkoły podstawowej imienia Św. Jana De La Salle – za grę pod tytułem „Kolonizacja Neutrona 35”
 • Miejsce trzecie – Drużyna „Papier i Plastik” czyli Jakub Tankiewicz i Mikołaj Waliś ze Szkoły katolickiej im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku oraz Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku – za grę pod tytułem „Fox35”
 • Wyróżnienie – Bartosz Kujawa ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku – za grę pod tytułem „35 ciekawostek o WIPB”
 • Wyróżnienie – Drużyna „Siódemka” czyli Bartosz Jóźwiak ze Szkoły Podstawowej nr 7, im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku – za grę pod tytułem „35 Królików”
 • Wyróżnienie – Drużyna „Sebastian” czyli Sebastian Janiuk ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku – za grę pod tytułem „Number Battle”
 • Wyróżnienie – Drużyna „misja2” czyli Adam Kołdys i Aleksandra Kołdys ze Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny – za grę pod tytułem „Drones”

W kategorii Kadet:

 • Miejsce pierwsze – Drużyna „Koderska Kampania” czyli Miłosz Tylenda i Igor Wilk ze Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicz w Suwałkach – za grę pod tytułem „Gdzie jest 5?”
 • Miejsce drugie – Kacper Ryszkiewicz z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 8 im. M. Konopnickiej – za grę pod tytułem „Let Me Out”
 • Miejsce trzecie – Julia Bajena ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Białystoku – za grę pod tytułem „Projekt 35”
 • Wyróżnienie – Drużyna „Darkness” czyli Daniel Kalitka ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie – za grę pod tytułem „Mathematical Mayhem”

W kategorii Senior:

 • Miejsce pierwsze – Drużyna „iHaNi” czyli Piotr Kossakowski i Gabriel Romaniuk z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – za grę pod tytułem „Cathematics”
 • Miejsce drugie – Drużyna „R&B” czyli Ryszard Konopko i Michał Jan Buczyński z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – za grę pod tytułem „PB Defense, czyli Walka z Kolosem”
 • Miejsce trzecie – Drużyna „GameReal Studios” czyli Dawid Krzysztof Żukiewicz i Dominik Grycel z Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej – za grę pod tytułem „Projekt 35”
 • Wyróżnienie – Drużyna „Unisound” czyli Bartosz Cyrynowski i Bartosz Lubosz Kuć z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – za grę pod tytułem „Strefa 35”
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny