MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum miasta zaplanowane. Ciekawe pomysły urbanistów

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Tak powinna wyglądać fasada budynku przy ul. Sienkiewicza 2. Urbaniści proponują przeznaczyć piwnice i parterów na cele usługowe. Do sklepów wchodziłoby się po podestach, które należałoby tu wykonać.
Tak powinna wyglądać fasada budynku przy ul. Sienkiewicza 2. Urbaniści proponują przeznaczyć piwnice i parterów na cele usługowe. Do sklepów wchodziłoby się po podestach, które należałoby tu wykonać.
Jeśli zgodzą się na to radni, w życie wejdzie plan zagospodarowania śródmieścia Białegostoku. Zakłada on m.in. stworzenie pasażu na zapleczu Archiwum Państwowego oraz ujednolicenie reklam na Rynku Kościuszki.

Wprowadzony będzie zakaz wieszania takich banerów, jak ten na restauracji Bierhalle przy Rynku Kościuszki. W śródmieściu reklamy wielkopowierzchniowe będą mogły się pojawiać tylko na czas remontu budynków - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Baner Bierhalle został w piątek zdjęty, choć z innego powodu (restauracja została zamknięta). Teraz każde szyldy reklamowe będą mogły być wieszane tylko w miejscach ustalonych w planie. Ich rozmiar nie może być większy niż 3 m kw. Nie powinny zajmować więcej niż 5 procent elewacji. Kolorystyka ma być stonowana i pasować do otoczenia. Na szyldach nie będzie można reklamować produktów. Znajdzie się na nich tylko nazwa firmy, logo, itd. Plan wprowadzi też zakaz stosowania reklam z poruszającym się obrazem. Uporządkowane będą też formy parasolek w ogródkach piwnych. Jedyny dopuszczalny kolor to ekri. Parasolki nie będą też mogły mieć różnych rozmiarów.

Wszystkie te zapisy można znaleźć w projekcie planu miejscowego śródmieścia Białegostoku. Chodzi o teren ograniczony ulicami: Legionowa, al. Piłsudskiego, Malmeda, Liniarskiego i Skłodowskiej. Co ciekawe, przewiduje się tu możliwość budowy supermarketów o powierzchni ponad 2 tys. m kw.

- Chodzi o teren na zapleczu Sanepidu przy ul. Legionowej i dawnego Domy Handlowego Nowy. Dziś nie ma tam miejsca na osobne budynki o większych gabarytach, ale możliwe byłyby rozbudowy istniejących - podkreśla Piotr Firsowicz.

Plan przewiduje też ochronę budynków wchodzących w skład ulicznych pierzei, które - choć mają już swoje lata - nie były do tej pory uznawane przez służby konserwatorskie za zabytki. Oznacza to, że nie będzie można zburzyć np. kamienic wzdłuż ul. Sienkiewicza, czy Kilińskiego. Ulicznych pierzei nie można też będzie dowolnie kształtować, nawet jeśli chodzi o kolorystykę. Do planu dołączone będą rysunki. Prywatny właściciel zanim rozpocznie remont elewacji będzie musiał zorientować się, na jaki kolor może pomalować ściany.

Taki rysunek został sporządzony m.in. dla budynku przy ul. Sienkiewicza 2. W jego piwnicach mieszczą się stoiska, m.in. z warzywami. Na rysunkach widzimy podesty ze schodami. Urbaniści proponują bowiem, by na cele usługowe przeznaczone były nie tylko piwnice, ale też parter budynku. Do lokali usługowych wchodziłoby się od strony ul. Sienkiewicza. Od zaplecza byłoby zaś wejście dla mieszkańców.

Na terenie objętym planem urbaniści planują też stworzenie ciągu pieszego, który w przyszłości mógłby odciążyć ul. Sienkiewicza. Pasaż ciągnąłby się od al. Piłsudskiego do Rynku Kościuszki.

- Pieszy wchodziłby obok bloku przy al. Piłsudskiego 26, a wychodził tuż przy kinie Ton - wyjaśnia Piotr Firsowicz.

Wszystkie te rozwiązania wejdą w życie jeśli radni zaakceptują projekt planu. Mają się nad tym zastanawiać podczas jutrzejszej sesji rady miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny