MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Społecznicy w obronie Skorup w Białymstoku. Chcą zmiany planów miejscowych. By nie powstawały szeregówki w historycznej części osiedla

wal
Piotr Znaniecki i Urszula Dąbrowska z koalicji "Na ratunek starym domom" uważają, że w historycznej części starych Skorup nie powinno być miejsca na szeregówki.
Piotr Znaniecki i Urszula Dąbrowska z koalicji "Na ratunek starym domom" uważają, że w historycznej części starych Skorup nie powinno być miejsca na szeregówki.
Szeregówki bardzo aktywnie w tej chwili wchodzą w historyczną część Skorup, diametralnie zmieniają jej charakter - uważają społecznicy spod szyldu koalicji "Na ratunek starym domom". Dlatego chcą, by miasto zmieniło podejście do planów zagospodarowania przestrzennego. Nie całego osiedla, ale tylko okolic ulicy Nowowarszawskiej, gdzie jeszcze zachowała się historyczna, XIX wieczna zabudowa. Bardziej w stylu wiejskim niż miejskim.

W przeciwnym razie za dziesięć lat Skorupy podzielą los Bojar - mówi Piotr Znaniecki ze Stowarzyszenia Arteko

To jedna z organizacji pozarządowych tworzących Koalicję "Na ratunek starym domom". To także nazwa projektu, który był realizowany w 2022 roku. Jego celem było umożliwienie białostoczanom wypowiedzenia się na temat ochrony zaniedbanych zabytków miasta i wybrania tych budynków, które należy pilnie wyremontować. W plebiscycie, w którym zagłosowało ponad 3,5 tys. białostoczan, zwyciężył budynek przy Warszawskiej 5.

W pierwszym etapie selekcji do projektu pod uwagę brany był też Dwór Herbstów przy ul. Nowowarszawskiej 32 na Skorupach. Ponieważ jednak miasto miało plany ulokować w nim placówkę terapeutyczną dla osób z autyzmem, inicjatorzy plebiscytu wyłączyli go z głosowania (chociaż nie ukrywają zaniepokojenia, że nic się do dziś przy dworku nie dzieje).

- Skorupy jako osiedle są miejscem niezwykłym - mówi liderka koalicji Urszula Dąbrowska ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok

.

Dodaje, że działania prowadzone przy dworze Herbstów w ramach projektu wykazały, że Skorupy :

  • potrzebują miejsca integracji,
  • są bardzo zaniedbane pod takim względem kulturowo-architektonicznym,
  • są, w częścią, pozostałością starej zabudowy Białegostoku w stylu bardziej wiejskim niż miejskim.

Tyle że zdaniem społeczników jest ona zagrożoną. Dlatego 5 marca koalicja złożyła do prezydenta Białegostoku petycję o zmianę planów zagospodarowania przestrzennego najbardziej historycznego układu starych Skorup. Wytyczają go ulice: Piastowska, Branickiego, Karmelowa, Warmińska. Dawna wieś, a obecnie osiedle miejskie, nadal zachowało w tym fragmencie swój pierwotny układ przestrzenny i historyczną zabudowę, również zabytki (budynki i krzyże/kapliczki).

Przypominają też, że ulice powstałe na bazie dróg polnych, a także późniejsze (wytyczone według planów w latach pięćdziesiątych i późniejszych w XX w.), charakteryzowały się typem zabudowy podobnym do zastanego przy ul. Nowowarszawskiej. Działki wytyczone na podstawie istniejących wcześniej podziałów gruntów, zabudowywano z zasady domami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Pomimo różnic w użytych materiałach budowlanych, w zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz w wystrojach architektonicznych zgodnych z aktualnymi trendami, charakter dzielnicy pozostał w miarę jednorodny.

Koalicja "Na ratunek starym domom" uważa, że zabudowa szeregowa realizowana na wąskich działkach, wchodząca w głąb kwartałów ulicznych między działkami o dotychczasowej organizacji przestrzeni, jest znacznym dysonansem, całkowicie obcym historycznie ukształtowanym nawarstwieniom.

- Miasto musi się rozwijać i potrzebuje nowych miejsc do zabudowy mieszkalnej, produkcyjnej i usługowej, która jednak powinna być sytuowana w sposób nie zaburzający najcenniejszych historycznych obszarów - piszą w petycji jej autorzy. - Dlatego zwracamy się z wnioskiem o uniemożliwienie budowy szeregówek oraz wyższej zabudowy na niewielkim fragmencie „starych Skorup”.

Prezydent Tadeusz Truskolaski przypomina, że w Białystoku co roku przeznacza kilka milionów złotych na remonty obiektów zabytkowych, należących do miasta.

- Dbamy o nasze historyczne dziedzictwo - podkreśla prezydent. - Propozycję Koalicji "Na ratunek starym domom" przeanalizujemy, choć przypomnę, że każdy plan - zanim zostanie przyjęty - jest konsultowany i opiniowany chociażby przez służby konserwatorskie i Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną, gdzie zasiadają fachowcy w tej dziedzinie, nie będący pracownikami urzędu. Biorą oni pod uwagę kontekst historyczny. Być może warto też, żeby nad tym problemem pochylił się nowy wojewódzki konserwator zabytków.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny