MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Białegostoku powstanie nowa ścieżka rowerowa

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Białystok stawia na rowery
Białystok stawia na rowery Wojciech Wojtkielewicz
Nowa ścieżka rowerowa połączy rondo Andrzeja Lussy z ulicą Akademicką. W tej chwili ma powstać koncepcja jak w ogóle zmieścić ścieżkę między istniejącymi tu ulicami czy przez zabytkowe parki. A ścieżka jest ważna z punktu widzenia rowerzystów. Mówią, że to jedna z tych tras, które są potrzebne w mieście.

Rondo Lussy to newralgiczne miejsce, przez które przebiega ścieżka rowerowa na kierunku wschód-zachód, czyli wzdłuż ulicy Jana Klemensa Branickiego i alei Piłsudskiego. Ale drugi kierunek jest tu zapomniany. Ścieżkami nie da się dojechać ani w stronę Bojar, ani w stronę Piasków. Ścieżki nie ma ani wzdłuż Świętojańskiej, ani Legionowej, ani Sienkiewicza. Teraz miałoby się to zmienić. Przynajmniej w części.

Zobacz, gdzie w Białymstoku powstaną jeszcze ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe w Białymstoku: Dwie koncepcje na jedną ścieżkę

Miasto szuka firmy, która zajmie się stworzeniem wizji ścieżki rowerowej na tym drugim kierunku.

-Zamówienie dotyczy opracowania koncepcji na budowę asfaltowej drogi dla rowerów wzdłuż placu Jana Pawła II i ulicy Legionowej na odcinku od ronda doktora Lussy do ulicy Akademickiej o długości 0,8 km – informuje wiceprezydent Przemysław Tuchliński nadzorujący miejskie inwestycje.

Dodaje, że chodzi o opracowanie koncepcji przebiegu drogi dla rowerów w minimum dwóch wariantach. Do tego niezbędne jest przygotowanie włączenia nowej ścieżki w istniejącą sieć dróg rowerowych a także wskazanie niezbędnych – jeśli zajdzie taka konieczność – krzewów i drzew do wycinki.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do magistratu jeszcze do 14 maja.

Rowerzyści pozytywnie oceniają ten pomysł miasta

- Mapy pokazujące natężenie ruchu rowerowego na tym odcinku jednoznacznie dowodzą, że jest duże zapotrzebowanie na taką drogę – komentuje Piotr Kempisty ze stowarzyszenia Rowerowy Białystok.

Ścieżki rowerowe w Białymstoku: Ścieżka i kontraruch?

Pytany przez nas, jak widziałby poprowadzoną trasę, odpowiada, że trasa może być poprowadzona na wiele sposobów, które wzajemnie się nie wykluczają.

-Najbardziej oczywistym jest przebieg wzdłuż ul. Legionowej i Placu Jana Pawła II, ale równie potrzebne jest także wprowadzenie kontraruchu na ul. Kilińskiego. Można też rozważyć puszczenie drogi północną stroną Placu Jana Pawła II i zrobienie przejazdu rowerowego przed Bazyliką oraz drugiego od strony Alei Bluesa. Na pewno złym pomysłem byłoby mieszanie ruchu pieszego i rowerowego na Bulwarach. Nowobudowane drogi dla rowerów powinny być odseparowane od ruchu pieszego – ocenia nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że prócz planów zbudowania ścieżki między rondem Lussy a ulicą Akademicką w planach są jeszcze ścieżki przy ulicach:

  • Sławińskiego

  • alei Jana Pawła II

  • alei Konstytucji 3 Maja

  • Sikorskiego

  • Świętokrzyskiej

  • Składowej

  • Baranowickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny