Białystok. Zbliża się IV Festiwal Tkactwa. Czekają warsztaty, piknik i wystawy

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Niebawem rusza kolejna edycja festiwalu Podlaskie Sploty
Niebawem rusza kolejna edycja festiwalu Podlaskie Sploty Wojciech Wojtkielewicz
Mistrzowie tkactwa i ci, którzy chcieliby się go nauczyć będą mogli spotkać się podczas wyjątkowego festiwalu, który odbywa się w Białymstoku już po raz czwarty. Na uczestników projektu Podlaskie Sploty - IV Festiwal Tkactwa czekają warsztaty, piknik, wystawy i specjalna publikacja.

W czerwcu ruszy czwarta edycja projektu Podlaskie Sploty - IV Festiwal Tkactwa. Ma on upowszechniać i tym samym chronić tradycyjne tkactwo. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Podlaski Instytut Kultury. A główne jego założenia i program przedstawiciele instytucji przedstawili w środę, 10 maja, podczas konferencji prasowej.

- Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od lat propaguje kulturę ludową, prowadzimy bazę twórców ludowych - mówi Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury. - A tradycyjne tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. W ramach festiwalu czekają na nas między innymi warsztaty z mistrzami tkactwa, aby to piękne stare rzemiosło przekazać młodszemu pokoleniu. Będą też pokazy, wystawy i wielki piknik tkacki 11 czerwca.

Piknik tkacki i warsztaty

Projekt zakłada wiele działań, m.in. wspomniane warsztaty. Festiwal wystartuje 10 czerwca. Tego dnia, w Spodkach PIK, będzie można zobaczyć wystawę prac tkackich młodego pokolenia. Dzień później na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się Piknik Tkacki. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy przy krosnach, obejrzeć tkaniny wykonywane w różnych technikach oraz potańczyć do muzyki wykonywanej na żywo przez Kapelę Batareja.

Z kolei pod koniec czerwca rozpoczną się warsztaty z mistrzami tkactwa, podczas których uda się przeszkolić trzydzieści osób. Nauczą się przygotowywać krosna do pracy, osnuwać, tkać i wykańczać tkaniny. Rekrutacja na warsztaty już się rozpoczęła. Można wybrać jedno z pięciu szkoleń: warsztat tkaniny przetykanej (radziuszki), sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, chodników oraz tkaniny wybieranej tzw. pereborów.

- Będzie można nie tylko popatrzeć, ale też spróbować swoich sił w technikach tkackich - zapewniała podczas konferencji prasowej dotyczącej festiwalu Krystyna Kunicka, koordynatorka projektu Podlaskie Sploty.
Dodała, że jest to również swoisty przyczynek do tego, by tkactwem zainteresować mieszkańców i, że mogłaby mówić o nim godzinami, ponieważ jest to bardzo rozległy temat. I warto, by poznali go ludzie w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Możliwe to będzie również dzięki warsztatom.

- Cieszę się bardzo, że już kolejny raz będę prowadziła warsztaty w Podlaskim Instytucie Kultury z tkaniny dwuosnowowej i że PIK tak wspiera i promuje tkactwo - zapewnia Karolina Radulska, mistrzyni tkaniny dwuosnowowej, przedstawicielka Janowskiego Ośrodka Tkackiego.
Radulska dodaje, że w ciągu tygodnia można nauczyć się podstaw tkania.
- Osoby które uczę pracują u mnie zaledwie kilka dni, ale potem dostaję od nich zdjęcia ich prac - dodaje pani Karolina. - Widać, że się zachwyciły tkactwem i robią to dalej. To dla mnie ogromna radość.

Po warsztatach przyjdzie czas na wystawy. Odbędą się one z w trzech gminach na północy naszego regionu – w Suwałkach, Filipowie i Nowince. Na ekspozycjach będzie można podziwiać tkaniny z zasobów mieszkańców tych gmin.

- Poszukujemy głównie sejpaków - twierdzi Krystyna Kunicka. - To mało znana technika tkacka, kiedyś mówiło się, że litewska. Na północy regionu można sejpaki znaleźć. Chcemy je udokumentować.

Projekt zakończy się w listopadzie wydaniem specjalnej publikacji, która będzie zawierała siedemnaście opracowanych wzorów radziuszek. To swego rodzaju instruktaż dla przyszłych tkaczek.

Na realizację projektu PIK otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 68 tysięcy złotych. Projekt ma także wsparcie finansowe marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie