Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ponad tysiąc osób zgłosiło się do pracy w komisjach wyborczych. Potrzebne minimum przekroczone

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Moje prywatne zdanie doskonale państwo znacie, ale z drugiej strony biegnie kalendarz wyborczy - mówił podczas wtorkowej (14 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski.
Moje prywatne zdanie doskonale państwo znacie, ale z drugiej strony biegnie kalendarz wyborczy - mówił podczas wtorkowej (14 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski. UM w Białymstoku
Choć prezydent Tadeusz Truskolaski osobiście jest przeciw przeprowadzaniu wyborów prezydenckim w planowanym terminie, mówi że przysięgał nie łamać prawa. Stąd też białostocki samorząd nie odmówi stronie rządowej. Do komisji wyborczych zgłosiło się ponad tysiąc osób. To więcej niż wymagane minimum. Natomiast wśród 54 urzędników, którzy początkowo zgłosili się do przeprowadzenia szkoleń dla członków komisji, aż 38 wycofało swoje kandydatury.

Moje prywatne zdanie doskonale państwo znacie, ale z drugiej strony biegnie kalendarz wyborczy. Komitetów uprawnionych do zgłaszania w Białymstoku kandydatów do pracy w komisjach wyborczych jest 35. Swoich przedstawicieli zgłosiło 12 - mówił podczas wtorkowej (14 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dodał, że minimalna liczba osób, które mają pracować w komisjach wynosi 925. A zgłosiło się 1071, z czego 60 nie potwierdziło chęci pracy w komisjach. - Potwierdzonych zgłoszeń mamy więc 1011. Nie wiemy natomiast jak ta liczba rozkłada się na poszczególne komisje wyborcze. Dlatego też może być tak, że w jednej komisji liczba będzie większa od minimalnej, a w innej tej minimalnej liczby nie da się zachować - podkreślał prezydent.

Natomiast jeśli chodzi o urzędników potrzebnych do przeprowadzenia szkoleń dla członków komisji, to początkowo zgłosiło się 54 osób. - Jednak 38 wycofało swoje kandydatury - stwierdził prezydent.

Podkreślał, że na razie nie wiadomo jak miałyby być przeprowadzone te szkolenia. - W tej chwili nie wiemy jeszcze jakie prawo będzie obowiązywało - mówił Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Wybory prezydenckie w maju są nierealne. "Nikt nie będzie w stanie tego zorganizować. Jeśli do nich dojdzie, będzie to ogromną fikcją"

Zapytaliśmy, czy władze miasta pójdą w ślady tych samorządów, które odmawiają przeprowadzenia wyborów?

- Składając 4-krotnie przysięgę mówiłem, że będę przestrzegał prawa. Osobiście uważam jednak, że wybory w zakładanym terminie nie powinny się odbyć - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

Poinformował też, że jeśli ktoś chce się dopisać do spisu wyborców może to zrobić elektronicznie na stronie: gov.pl poprzez formularz „Dopisz się do spisu wyborców”. Inna metoda to wysłanie formularza pocztą na adres: Urząd Miejski w Białymstoku, 15-950 Białystok, ul. Słonimska 1 lub wrzucenie go do urny podawczej wystawionej w budynku urzędu przy ul. Słonimskiej 1.

Podczas konferencji pojawiło się sporo pytań od mieszkańców, które już wcześniej zresztą padały. Chociażby o to, czy władze kupią wszystkim mieszkańcom maseczki.

Czytaj też: Podlasie Szyje Charytatywnie. W tej akcji pomaga naszym medykom ponad 100 osób. Przede wszystkim szyją maseczki i zbierają pieniądze

- W przypadku dużych miast zakup dla wszystkich mieszkańców jest niemożliwy. Zarówno jeżeli chodzi o liczbę, ale też i koszty tych maseczek. Jeżeli dostaniemy dotację celową z rządu na zakup maseczek, to oczywiście je kupimy. W tej chwili nie mamy na to ani pieniędzy, ani możliwości technicznych i organizacyjnych - stwierdził prezydent.

Przypomniał też, że białostocki magistrat kupił ponad 20 tys. maseczek, które zostały rozdane straży miejskiej, policji czy szpitalom. - W prawie każdym pytaniu jest "proszę nam dać". Nie ma żadnej propozycji jak zwiększyć przychody miasta. Wszyscy będziemy w bardzo trudnej sytuacji. Ona się dopiero zaczyna. Jeśli chodzi o pomoc to trzeba myśleć jak pomóc tym, którzy nie będą mieli środków do życia. A więc pomyśleć np. o obiadach dla najuboższych dzieci, a nie o maseczkach dla wszystkich - podkreślał Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Magistrat kupił ozonatory dla pogotowia, policji i strażników. Ratownicy będą nim dezynfekować karetki i radiowozy (zdjęcia)

Dodał też, że z tego co zapowiedział premier, od czwartku (16 kwietnia) wchodzi nie tyle obowiązek maseczek, co zakrywania ust i nosa. - Zamiast maseczki można więc zakryć się szalikiem czy chustką - podkreślał prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny