Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Mieszkańcy narzekają na komunikację miejską. Władze miasta chcą zmienić rozkład jazdy jesienią (zdjęcia)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Mieszkańcy narzekają na białostocką komunikację miejską. Miasto planuje zmienić rozkład jesienią
Mieszkańcy narzekają na białostocką komunikację miejską. Miasto planuje zmienić rozkład jesienią Dawid Gromadzki
W listopadzie miasto zawiesiło część kursów komunikacji miejskiej. Argumentem władz była mniejsza liczba pasażerów, podróżujących na co dzień autobusami. Rozkład nie wrócił jeszcze do normy sprzed pandemii. Mieszkańcy narzekają m. in. na brak porannych i wieczornych połączeń. Władze miasta zapowiadają zmiany, ale dopiero jesienią.

Zmniejszona liczba kursów autobusów to problem, z którym od kilku miesięcy boryka się część mieszkańców Białegostoku. Władze miasta nigdy nie obiecały powrotu rozkładu sprzed pandemii. Decyzje uzależniają od tego czy będzie to potrzebne i opłacalne. Największa, listopadowa modyfikacja planu jazdy była bowiem spowodowana zmniejszeniem się liczby podróżnych.

- Stopień wykorzystania komunikacji miejskiej na początku pandemii spadł drastycznie do poziomu ok. 30 proc. normalnego natężenia, czemu towarzyszyły wprowadzone przez Radę Ministrów ograniczenia w napełnieniu autobusów. Stopniowo ulegało to zmianie, natomiast z komunikacji miejskiej wciąż korzysta duża mniejsza liczba pasażerów niż przed pandemią. Przykładowo, średnia miesięczna liczba sprzedawanych biletów okresowych (miesięcznych) pozostaje na poziomie 40-45 proc. w porównaniu do roku 2019. Rejestrowana w lipcu liczba podróżnych jest również dużo niższa niż w okresach wakacyjnych w poprzednich latach - informuje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zobacz też:Białystok. Od soboty [1.05.2021] zmienia się rozkład jazdy autobusów BKM. Zniknie jedna linia. Sprawdź, co jeszcze się zmieni?

W kwietniu, maju i czerwcu b. r. usługi komunikacyjne kosztowały miasto 32, 390 mln zł, natomiast przychody z biletów wyniosły zaledwie ok. 10 mln zł (to tyle, ile średnio kosztuje miesięczne utrzymanie transportu miejskiego).

- BKM planuje zmianę rozkładów jazdy od 1 września, a następnie od 1 października tak, aby dostosować je do potrzeb mieszkańców, w tym uczniów i studentów wracających do nauki. Ale decyzje w tym zakresie będą zależały od stanu pandemii i rządowych decyzji - kwituje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Poprosiliśmy mieszkańców o opinię na temat funkcjonowania białostockiej komunikacji miejskiej. Sonda została przeprowadzona w sieci i na przystankach autobusowych. Zapytaliśmy m. in. o to w jakich godzinach i gdzie brakuje połączeń. Białostoczanie potrzebują więcej kursów m. in. linii 25 w kierunku os. Zielonych Wzgórz, 3 z os. Wyżyny, 17 z Nowego Miasta, 5 i 28 z os. Piasta i linii 109 łączącej Dojlidy Górne i centrum.

Mieszkańcy wskazują na trudności z dojazdem do odległych od centrum osiedli, takich jak Skorupy, Dojlidy Górne czy TBS-y. Brakuje linii autobusowych, przez co podróż np. z osiedla Piasta na TBS potrafi trwać nawet półtorej godziny i wymaga kilku przesiadek.

- Proponuję powrót linii 4 na dawną trasę (sprzed remontu drogi). Autobus jeździł tą trasą przez co najmniej 40 lat, gdy jeszcze przy ul. Jana Pawła II były same pola i rosło żyto. Dziś jest tu osiedle z utrudnioną komunikacją. 103 raz na godzinę sprawy nie załatwi. Ani 14, dwa razy na godzinę jadąca do dworca PKP zamiast do centrum. Z os. Piasta aż trzy linie jadą na Słoneczny Stok, ani jeden autobus nie jedzie w kierunku Wysokiego Stoczku, TBS. Jadę tam często trzema autobusami, zajmuje mi to około półtorej godziny - skarży się Iwona Borowik z Białegostoku.

- Ilość autobusów jeżdżących na os. Skorupy to jest jakaś pomyłka. Mało i rzadko. Miasto zapomniało o tej dzielnicy? - pyta retorycznie Ewelina, zapytana o zdanie w naszej sondzie.

Rozkład jest okropny - mówi z kolei Daria Tomkiel. - Za mało jest kursów i sensownie zgranych przesiadek. Autobusy na os. Wygoda jeżdżą parami. Na przykład 6 i 18 są tej samej porze. Z tego wychodzi, że tylko raz na godzinę jest kurs do centrum bez względu na numer trasy. Kiedyś sporo korzystałam z komunikacji miejskiej, a teraz sporadycznie, bo nie ma jak - stwierdziła nasza Czytelniczka.

Wiele osób zwraca uwagę na to, że białostockie autobusy na przystanki przyjeżdżają "stadami".

- Na przystanek podjeżdża o jednej godzinie kilka autobusów jednocześnie, nie ma mowy o przesiadkach a jeśli któryś ucieknie to następny jest za co najmniej 30 minut - wskazuje Regina Piwowarczyk.

- Cały rozkład jazdy autobusów jest dziwny. Praktycznie w jednym czasie, na ten sam przystanek przyjeżdżają wszystkie linie. W odstępach dosłownie minuty, dwóch. Nie można tego jakoś podzielić, żeby były dłuższe odstępy czasowe między liniami? Chociaż kilkuminutowe - proponuje Marta Krzemień-Kozioł.

Zobacz też:Białystok. Przez koronawirusa zmienił się rozkład jazdy autobusów miejskich. Nie wszystkim to pasuje (ZDJĘCIA)

- Wolałabym, żeby autobusy jeździły częściej. Zauważyłam, że często jest tak, że dwa autobusy jadące w tą samą stronę, przyjeżdżają jeden po drugim. Tak jest np. w przypadku 5-tki. Pracuję w szpitalu. W soboty i niedziele mam problem z dojazdem do pracy, albo jestem dużo wcześniej albo się spóźniam. Autobusy przejeżdżające obok szpitali powinny jeździć zdecydowanie częściej - uważa Wiesława, którą spotykamy na przystanku w pobliżu ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Przypomnijmy, że miasto już w listopadzie udzieliło mieszkańcom kilku rad związanych z autobusami. Jeżeli w rozkładzie nie będzie odjazdu o godzinie, do której pasażer jest przyzwyczajony, to "na pewno będzie kurs wcześniejszy lub późniejszy". Warto też poszukać możliwości dojazdu do pracy inną linią lub skorzystać z przesiadek. Na pewno rozwiązaniem jest też zmiana godzin pracy, oczywiście jeśli to możliwe - radziła Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Pasażerowie, którzy mają trudności z dojazdem lub powrotem z pracy, mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z BKM. Pracownicy przeanalizują możliwości zmodyfikowania rozkładów jazdy.
Kontakt: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny