Białystok. Artyści otrzymali nagrody za upowszechnianie kultury w sezonie 2019/2020. Zobacz wyróżnionych [Pełna Lista]

OPRAC.: mat (na podstawie wrotapodlasia)
Gala (w trybie online) podczas której poznaliśmy laureatów odbyła się w środę (2.12). Gratulacje nagrodzonym złożył marszałek Artur Kosicki.
Gala (w trybie online) podczas której poznaliśmy laureatów odbyła się w środę (2.12). Gratulacje nagrodzonym złożył marszałek Artur Kosicki. Wrota Podlasia
Poetka, aktorka, zespół folklorystyczny, muzyk, animatorzy - znaleźli się w gronie laureatów marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2019/2020.

- Może ktoś ma już mnie dość. Ale nie rezygnujcie jeszcze ze mnie. Mam nadzieję, że nadal będę spełniała Państwa oczekiwania - dziękowała w niebanalny sposób Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Aktorka Teatru Dramatycznego otrzymała nagrodę za 20 lat pracy artystycznej. W tym czasie wykreowała wiele znakomitych ról, w większości pierwszoplanowych. jest też pedagogiem, prowadzi wiele warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Od lat współpracuje z Książnica Podlaską.

- Bez spotkania z jej pracownikami nie byłoby mojej przygody z pedagogiką kulturalną i teatralną - wspominała. - Teraz noszę kaganek oświaty kulturalnej po chyba wszystkich zakątkach województwa: od Juchnowca, przez Knyszyn, Mońki, Bielsk Podlaski, Hajnówkę - mówiła aktorka.

Zobacz:Poczet nagrodzonych artystów

W tym roku w gronie laureatów znalazło się siedmiu przedstawicieli podlaskiej kultury. Każdy wyróżniony otrzymał 9 tys. zł. Nagrody przyznano podczas gali online.

- Cieszę się, że to nie jest tylko wasza praca, ale też pasja i całe życie - dziękował artystom marszałek Artur Kosicki. - Promujecie region w kraju i poza jego granicami, podejmujecie się bardzo trudnych wyzwań. Dziękuję za to w imieniu zarządu, radnych sejmiku i własnym. Jesteśmy z was dumni!

Za całokształt pracy twórczej doceniono Janinę Osewską - poetkę, fotograf, pedagoga, animatorkę życia literackiego i regionoznawcę.

- Jestem dumna i szczęśliwa, że mogłam otrzymać tę nagrodę. Dziękuję zarządowi województwa, panu marszałkowi, a także osobom, które mnie do tej nagrody zgłosiły – mówiła Janina Osewska. Urodziła się i mieszka w Augustowie.

Laureatem nagrody został też Fryderyk Nowicki – wieloletni nauczyciel muzyki i dyrygent chóru szkolnego Liceum Ogólnokształcącego w Łapach w latach 1953-2004 i założyciel Żeńskiej Orkiestry Dętej.

Władze województwa doceniły również jeden z najstarszych podlaskich zespołów folklorystycznych. To działający od 65 lat „Narwianie”. Zespół bierze udział w licznych festiwalach, koncertach i wydarzeniach. Poprzez swoje występy promuje podlaską twórczość ludową i unikatowe elementy wiejskiego folkloru.

- Dziękujemy za docenienie 65-lecia naszej działalności, związanej z pielęgnowaniem tradycji Podlasia. Dzięki wsparciu samorządowemu możemy podnosić nasze umiejętności – podkreślali przedstawiciele „Narwian” – Chcemy też przy okazji podziękować za to, że nasz zespół mógł brać udział w realizacji płyty „ Na ławeczce” wydanej przez województwo podlaskie.

Zobacz:Powstaje podlaski etnomusical „Od Kupalnocki do wesela”. Casting w GCK w Dobrzyniewie [zdjęcia, wideo]

Nagrodę marszałka za całokształt dotychczasowej działalności na rzecz upowszechniania kultury naszego regionu w kraju i zagranicą otrzymał też Aleksander Naumow, światowej klasy polski uczony, znany społecznik „zasłużonego dla Białostocczyzny”, autor ponad 200 publikacji, członek wielu międzynarodowych komitetów, komisji i redakcji naukowych.

- Wyróżnienie ta nagrodą jest zaszczytem, ale też niespodzianką. Ja wyrosłem tu na Podlasiu. Przez całe dość tułacze życie starałem się pokazywać wartość tej naszej podlaskiej kultury. Tu właśnie historia i współczesność stykają się nieustanie w niezwykły sposób. To zespolenie tworzy różnoraką inspirację, daje też twórczą moc w różnych środkach wyrazu – podkreślał laureat.

Kolejną nagrodzoną jest Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Jak podkreślano w uzasadnieniu przyznania nagrody - w trakcie 40 lat pracy zawodowej mobilizuje do ratowania dziedzictwa. Dyrektor Anna Archacka w przekazanym podziękowaniu podkreślała, ze nagroda jest dla niej wielkim wyróżnieniem, a praca w kulturze i dla kultury jest zaszczytem i bezcennym doświadczeniem.

Listę laureatów zamyka Cezary Chwicewski – twórca, strateg i dyrektor kreatywny festiwalu Up to Date. Wyróżnienie otrzymał za zainicjowanie i zarządzanie akcją „Wyślij Pocztówkę do Babci”. Akcja ta to nie tylko tysiące wysłanych pocztówek, ale także setki tysięcy wyświetleń, dziesiątki tysięcy relacji, udostępnień, komentarzy, postów i publikacji.

– Akcja „Wyślij pocztówkę do babci” łączy pokolenia. Więzy pokoleniowe są konieczne do życia, a ta akcja właśnie te relacje wzmacnia

– podkreślał Cezary Chwicewski

Przypomniał, że samorząd województwa angażuje się w organizację festiwalu Up to Date. Dzięki wsparciu władz regionu mógł też powstać mural „Wyślij pocztówkę do babci” – samorząd województwa udostępnił ścianę swojego budynku przy ul. Skłodowskiej.

Czytaj też:Mural Wyślij Pocztówkę do Babci - kulisy powstania i reakcja babci

Marszałek zachęcał wszystkich, którzy działają w obszarze kultury do zgłaszania kandydatur do nagrody.

- Mamy rzeszę wspaniałych artystów i wiele wspaniałych osób, które są wizytówką naszego regionu. Mamy czym się chwalić.

Cezary Chwicewski specjaliście propagowania i marketingu kultury, kreatorowi wiralowych treści, kuratorowi artystycznemu, filmowcowi, mówcy, entuzjaście muzyki. Twórca, strateg i dyrektor kreatywny festiwalu Up To Date. Za zainicjowanie oraz bycie managerem i pomysłodawcą akcji „Wyślij Pocztówkę do Babci”, a także bycie osoba odpowiedzialną za artystyczne formy wyrazu związane z całą akcją.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w d...

Jesienna turystyka w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie