Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Apel abp. Józefa Guzdka o obronę wartości, ale bez przemocy. W sobotę Marsz Równości, w niedzielę Marsz dla Życia

OPRAC.: wal
Nie da się ukryć, że apel nowego metropolity, odczytany w kościołach 3 października, wypływający z troski o te same wartości, utrzymany jest w zupełnie odmiennym tonie niż odezwa z 2019 roku  jego poprzednika abp. Tadeusza Wojdy. Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród MICHAŁY 2021. Białystok 28.09,2021.. Nagrodę specjalną z rąk abp Józefa Guzdka otrzymał jego poprzednik abp Tadeusz Wojda
Nie da się ukryć, że apel nowego metropolity, odczytany w kościołach 3 października, wypływający z troski o te same wartości, utrzymany jest w zupełnie odmiennym tonie niż odezwa z 2019 roku jego poprzednika abp. Tadeusza Wojdy. Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród MICHAŁY 2021. Białystok 28.09,2021.. Nagrodę specjalną z rąk abp Józefa Guzdka otrzymał jego poprzednik abp Tadeusz Wojda Wojciech Wojtkielewicz
Naszym obowiązkiem jest obrona podstawowych wartości, jednak niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu jakiejkolwiek przemocy słownej czy fizycznej - zaapelował do wiernych metropolita białostocki. Słowa abp Józefa Guzdka były odczytywane w ostatnią niedzielę w kościołach archidiecezji. Słowa te padły na tydzień przed Marszem Równości i zaplanowanym dzień później Marszem dla Życia i Rodziny.

Już w pierwszych słowach apelu metropolita białostocki zaznaczył, że zabiera głos w bardzo istotnych sprawach, jakimi są małżeństwo i rodzina.

- Przypominam, z całą mocą, podstawową prawdę – odczytywaną przez ludzki rozum w różnych kulturach i tradycjach – że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety - podkreślił abp Józef Guzdek

Odwołał się też do niedawnych słów papieża Franciszka mówiących o tym, że małżeństwo, będąc sakramentem, nigdy nie może być zawarte między dwiema osobami tej samej płci.

- Ojciec Święty podkreślił w połowie września, że „Kościół nie ma władzy, by zmieniać sakramenty. Są one w takiej formie, w jakiej ustanowił je Chrystus” - zacytował w apelu duszpasterz białostockiego Kościoła.

Dodał, że niepokój budzą coraz głośniej wyrażane oczekiwania niektórych osób i środowisk, domagających się uznania związków jednopłciowych czy aborcji na życzenie.

- Jaką postawę powinniśmy przyjąć wobec tych postulatów i ludzi, którzy je głoszą? - zapytał metropolita

Według niego fundamentem jest poszanowanie ludzkiej godności wszystkich, również tych, którzy wyznają inne wartości i żyją inaczej. Zarazem ten szacunek jednak nie jest równoznaczny z biernością wobec podważania tego, co jest drogie i bliskie sercu każdego ucznia Chrystusa.

- Naszym obowiązkiem jest obrona podstawowych wartości, jednak niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu jakiejkolwiek przemocy słownej czy fizycznej - zaznaczył abp Józef Guzdek.

W jego słowach pośrednio możemy odnaleźć nawiązanie do tego, co wydarzyło się w lipcu 2019 rok podczas I Marszu Równości. Głośnym echem odbiła się wtedy w kraju odezwa ówczesnego metropolity białostockiego abp Tadeusza Wojdy, wygłoszona przed marszem równości środowisk związanych z LGBT w Białymstoku.

- Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych. Tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością. Wobec takiej postawy mówimy stanowcze „nie” i powtarzamy za kard. Stefanem Wyszyńskim „Non possumus” – nie możemy się na to zgodzić!“ – napisał w odezwie do białostoczan.

Po marszu, na którym doszło do aktów napaści na jego uczestników, arcybiskup potępił stosowanie przemocy i pogardy wobec innych ludzi. Niektórzy obserwatorzy uważali, że swoją odezwą ją sprowokował. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który wprost mówił, że odezwa była niepotrzebna i podsycała nastroje Tego zdania nie podzieliła prokuratura, która w odezwie arcybiskupa nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Czytaj też: Posłany z dalekiego kraju po czterech latach opuszcza Białystok. Jaką spuściznę zostawia po sobie abp Tadeusz Wojda?

II Marsz Równości przejdzie ulicami Białegostoku w sobotę 9 października. Nie da się ukryć, że apel nowego metropolity, odczytany w kościołach 3 października, wypływający z troski o te same wartości, utrzymany jest w zupełnie odmiennym tonie niż odezwa jego poprzednika.

- Przede wszystkim musimy głosić i czynić dobro – dbać o swoje rodziny, troszczyć się o wychowanie dzieci w oparciu o fundamentalne wartości przez dobrą atmosferę i własny dobry przykład - zaznacza abp Józef Guzdek.

Z kolei w sytuacji konfliktu i sporu antropologicznego metropolita zaleca naśladowanie postępowanie Jezusa, który spotykając się z odrzuceniem Jego nauki, z agresją, a nawet próbą pozbawienia życia, wielokrotnie oddalał się, odsuwał na miejsca pustynne, unikając konfrontacji.

- Piotra, który chciał Go bronić, upomniał: „Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną” - zacytował białostocki ordynariusz cytat z ewangelii św. Mateusza.

Zarazem, zaapelował, do wszystkich ludzi dobrej woli o refleksję i poszanowanie wartości zapisanych w art. 18 naszej Konstytucji, która stanowi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nasze podzielone społeczeństwo potrzebuje budowy mostów szacunku i zrozumienia, a nie wznoszenia kolejnych murów niezgody i konfliktów - podkreślił arcybiskup. - Wierzących wzywam do modlitwy w intencji odnowienia miłości w małżeństwach, szczególnie w tych, które przeżywają trudności i kryzysy, a także do zachowania spokoju i rozwagi. Prośmy też za młodych ludzi, aby doceniali ten wyjątkowy Boży dar, jakim jest sakramentalne małżeństwo.

Marsz Równości przejdzie w tym roku ulicami Rynek Kościuszki-Sienkiewicza-Piłsudskiego-Abramowicza-Lipowa- Rynek Kościuszki. Zgromadzenie zostało zarejestrowane w godz. 13-18. Cel: ,,Zwrócenie uwagi na równe prawa, które powinny przysługiwać wszystkim osobom, bez względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową”. Zgodnie z wytycznymi Podlaskiego Inspektora Sanitarnego maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób (do liczby tej nie wlicza
się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19).

Dzień po Marszu Równości ulicami Białegostoku przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Wyruszy w niedzielę 10 października o godz. 13.30 sprzed białostockiej Archikatedry trasą: Plac Jana Pawła II (przy Katedrze) - Rynek Kościuszki - Lipowa - Św. Rocha - Krakowska - Konstantego Kalinowskiego - Plac NZS - Suraska - Rynek Kościuszki - Zakończenie Plac Jana Pawła II (przy Katedrze).

Przed marszem zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodzin o godz. 12.30 w Archikatedrze.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny