MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Kościele katolickim. Liturgię w bazylice archikatedralnej w Białymstoku poprowadził Arcybiskup Metropolita Józef Guzdek

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Liturgię w bazylice archikatedralnej w Białymstoku poprowadził Arcybiskup Metropolita Józef Guzdek
Liturgię w bazylice archikatedralnej w Białymstoku poprowadził Arcybiskup Metropolita Józef Guzdek Teresa Margańska / archibial.pl
Wielki Tydzień, rozpoczynający się od Niedzieli Palmowej, skupia się na modlitwie, pokucie i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Abp Józef Guzdek w bazylice archikatedralnej w Białymstoku zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych oraz do indywidualnej refleksji nad swoim życiem i relacji z Bogiem.

- Będąc w tłumie, nie zapominaj, że otrzymałeś dar rozumu, mądrości, rozeznawania. Nie zapominaj, jakie wartości wybrałeś w swoim życiu. Ostatecznie odpowiedzialność za wyrok, za podjęte decyzje nie spada na bezimienny tłum, ale na każdego z osobna – każdy indywidualnie stając przed Bogiem odpowie za swoje słowa i czyny – powiedział abp Józef Guzdek w bazylice archikatedralnej w Białymstoku podczas uroczystej Mszy św. Niedzieli Palmowej.

Niedziela Palmowa, obchodzona w Kościele katolickim, jest szczególnym dniem, który rozpoczyna Wielki Tydzień. To najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym, prowadzący do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. To czas refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa, ale również nad Jego zwycięstwem nad grzechem i śmiercią.

Głównym elementem Niedzieli Palmowej jest liturgiczne błogosławieństwo palm lub gałązek drzewa palmowego, które następnie wierni niosą w procesji do kościoła, aby uczcić wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Gałązki palmowe symbolizują triumfalne powitanie Chrystusa jako króla, który zbawia swoich ludzi. Ta symbolika nawiązuje do opisanej w Ewangelii sceny, gdy tłumy ludzi witały Jezusa, kładąc przed Nim swe płaszcze oraz gałązki palmowe w dzień Jego triumfalnego wjazdu do Jerozolimy.

W Kościele katolickim, liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczyna się od procesji z palmami, w trakcie której wierni śpiewają hymny uwielbienia, takie jak "Hosanna Synowi Dawida". Po wejściu do kościoła odbywa się specjalne nabożeństwo, które obejmuje czytania z Pisma Świętego, modlitwy oraz homilię, skupiające się na znaczeniu wydarzeń poprzedzających mękę i śmierć Jezusa.

Przeczytaj też: Miejska Droga Krzyżowa w Białymstoku 2024. Wierni przeszli przez centrum miasta

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny