Białystok. Dni Patronalne miasta. Koronka na ulicach, gala nagród MICHAŁY 2021. Specjalne wyrożnienie dla abp. Tadeusza Wojdy

OPRAC.: wal
Gala wręczenia nagród MICHAŁY 2021. Nagrodę specjalną z rąk abp Józefa Guzdka otrzymał jego poprzednik abp Tadeusz Wojda
Gala wręczenia nagród MICHAŁY 2021. Nagrodę specjalną z rąk abp Józefa Guzdka otrzymał jego poprzednik abp Tadeusz Wojda Wojciech Wojtkielewicz
Gala wręczenia MICHAŁÓW 2021, w tym nagrody specjalnej dla abp. Tadeusza Wojdy, koronka na ulicach miasta, msza święta w intencji białostoczan. W Białymstoku kończą się Dni Patronalne upamiętniające patrona miasta błogosławionego ks. Michała Sopoćkę.

Jak co roku, 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki w wielu miejscach Białegostoku i okolic odmawiano Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wierni modlili się w ramach akcji „Koronka na ulicach miast świata”.

Tak było m.in. w Białymstoku na Rynku Kościuszki czy w pobliżu zbiegu ul. Jurowieckiej i Sienkiewicza, gdzie o godz. 15 koronkę zainicjował proboszcz pobliskiej parafii św. Rodziny ks. Roman Balunowski.

Po godz. 16 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji już po raz piąty odbyła się uroczysta gala w dniu patronalnego święta bł. ks. Michała Sopoćki. Podczas niej kolejne osoby zostały uhonorowane nagrodą miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia”, upamiętniającą postać Apostoła Bożego Miłosierdzia i najbardziej znanego na świecie białostoczanina. W ubiegłych latach statuetki Michałów, oprócz Polski, powędrowały na Litwę, do Hiszpanii i Korei Południowej.

W tym roku nagrodą specjalną „Apostoł Miłosierdzia” wyróżniono ks. arcybiskup Tadeusza Wojdę, do marca metropolita białostocki, a teraz zwierzchnika diecezji gdańskiej.

- To było naturalne, że ksiądz arcybiskup jako pallotyn zwrócił w apostolstwo Bożego Miłosierdzia – uzasadniał wyróżnienie dla byłego metropolity białostockiego ks. Biskup Henryk Ciereszko, przewodniczący Kapituły Nagród miesięcznika ”Drogi Miłosierdzia”.

Abp Tadeusz Wojda przyznał, że wstępując do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego zawsze żył z całym środowiskiem Bożym Miłosierdziem, ale w sposób namacalny doświadczył jego wymiaru przyjeżdżając do Białegostoku.

- Jest ono szczególnym wymiarem białostockiej diecezji, obok Maryjnego i eucharystycznego, które objawiło się w sanktuarium w Sokółce – mówił były metropolita białostocki.

W kategorii „Pełniący Dzieła Miłosierdzia” nagrodę otrzymała Caritas Archidiecezji Białostockiej.

- Piękne słowa o Miłosierdziu przekuwacie w czyny - mówił ks. Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki, wręczając „Michała 2021” na ręce dyrektora Caritas ks. Jerzemu Sęczkowi.

Nagrodą w kategorii „Świadek Bożego Miłosierdzia w Polsce” wyróżniono Andrzej Anuszkiewicz, prezes firmy Lopi z Legionowa. W jego przedsiębiorstwie dzień pracy zaczyna się od modlitwy.

W kategorii „Twórca Kultury Miłosierdzia” doceniono poetę, prozaika, tłumacza ks. Kanonika Tadeusza Goleckiego.

- W przyszłym roku minie 230 lat od ukazania się pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego wydanych w oficynie ojców Bazylianów w Supraślu. Po raz pierwszy zabrzmiały w naszym małym kościółku farnym. Jest wśród nich Pieśń o Miłosierdziu Bożym. Autor pewnie nie wyobrażał sobie, że po tylu latach miasto, w którym pisał te piękne pieśni, będzie nazwane Miastem Miłosierdzia. To piękny dar od Boga, że żyjemy w tym mieście – mówił laureat.

Galę uświetnił koncert międzyszkolnego chóru żeńskiego przy III LO w Białymstoku pod batutą Anny Olszewskiej.

O godz. 18 w białostockiej katedrze rozpoczęła się masz święta w intencji białostoczan, której przewodniczy metropolita abp Józef Guzdek.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas rada miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki. Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bez przebrania
Każdy nierób będzie odstawiał komedyjki aby żyć kosztem innych.
A
AB
28 września, 16:50, Polak:

Najważniejsze, że Lud Boży nie traci wiary.

XXI wiek !!! – Polska wreszcie zaczyna mieć WŁASNE: banki, przemysł, handel, Polski Narodowych Rząd...i rozmodlona jak ZAWSZE!

P.S. a jak ktoś ogląda tylko brednie w wydaniu tvn24 i czyta tylko wyborcza, to potem takie same brednie jak komentarz poniżej - wypisuje!

28 września, 16:52, Gość:

ślepy czy głupi?

Baran całe życie boi się wilka ale zjada go pasterz

A
AB
Czas zacząć obalać wszelkie pomniki i mity o rzekomo świętych, a jednak wrogach naszej Ojczyzny zamiast wciąż wznoszenia i okrzykiwania nowych ku naszej udręce.

Dla mnie każdy jest świętym, który mając rodzinę uczciwie służy słowiańskiej Polsce, a nie jacyś słudzy Watykanu. Paszoł won z nimi!

Dosyć już się tutaj sami „ugościli” żrąc i pijąc naszym kosztem. Oni wszyscy od ponad dziesięć wieków jako sługusy okupanta zasługują wyłącznie na ostracyzm na każdym kroku. Czas by Polacy zaczęli się szanować, a nie wyglądać wyimaginowanych upiorów z upiornej ziemi.

Jeśli szukacie Boga, to go w sobie poszukajcie, zacznijcie od siebie, a nie u obleśnych pośredników mamiących was na każdym kroku życiem wiecznym.

Polacy miejcie honor i nie szukajcie pociechy u żydowskich idoli. Nie wstyd Wam?
G
Gość
28 września, 16:50, Polak:

Najważniejsze, że Lud Boży nie traci wiary.

XXI wiek !!! – Polska wreszcie zaczyna mieć WŁASNE: banki, przemysł, handel, Polski Narodowych Rząd...i rozmodlona jak ZAWSZE!

P.S. a jak ktoś ogląda tylko brednie w wydaniu tvn24 i czyta tylko wyborcza, to potem takie same brednie jak komentarz poniżej - wypisuje!

ślepy czy głupi?

P
Polak
Najważniejsze, że Lud Boży nie traci wiary.

XXI wiek !!! – Polska wreszcie zaczyna mieć WŁASNE: banki, przemysł, handel, Polski Narodowych Rząd...i rozmodlona jak ZAWSZE!

P.S. a jak ktoś ogląda tylko brednie w wydaniu tvn24 i czyta tylko wyborcza, to potem takie same brednie jak komentarz poniżej - wypisuje!
A
AB
Ale najważniejsze, że lud boży nie traci wiary.

XXI wiek !!! – Polska bez własnych banków, bez przemysłu, bez handlu, bez polskich narodowych rządów, ale rozmodlona jak nigdy przedtem.
G
Gość
Nic nam już nie pozostało,tylko się modlić za Ojczyznę.
Dodaj ogłoszenie