MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Caritas nagrodziła wolontariuszy. Zobacz zdjęcia z gali wolontariatu „Dobra jest więcej”

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W sobotę 13 kwietnia z okazji Dnia Dobra po raz pierwszy w historii przyznano statuetki DEDITUS CARITATI instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny zaangażowani są w wolontariat na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych oraz bezdomnych.
W sobotę 13 kwietnia z okazji Dnia Dobra po raz pierwszy w historii przyznano statuetki DEDITUS CARITATI instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny zaangażowani są w wolontariat na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych oraz bezdomnych. Urszula Lobaczewska
Uroczystą galą i nagrodzeniem najbardziej ofiarnych wolontariuszy białostocka Caritas zakończyła Tydzień Miłosierdzia. To już tradycja, by Dzień Dobra poświęcić wolontariuszom i inicjatywom przez nich podejmowanym. Takie spotkania odbyły się lub będą jeszcze odbywać się m.in. w Supraślu, w świetlicach wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Białymstoku i Sokółce, Środowiskowym Domu Samopomocy „Pogodni”, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Białymstoku.

W niedzielę w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się Gala Wolontariatu Caritas Archidiecezji Białostockiej „Dobra jest więcej”.

Oprócz rozstrzygnięcia konkursów organizowanych przez Caritas Archidiecezji Białostockiej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, wręczone zostały statuetki „Deditus Caritati” - oddany działalności charytatywnej, dający miłosierdzie, w sześciu kategoriach: Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koło Caritas, Wolontariat Indywidualny, Darczyńca Indywidualny, Darczyńca Firma, Współpraca. Galę uświetnił koncert Violi Brzezińskiej. Celem gali jest promocja wolontariatu, docenienie wolontariuszy i podziękowanie im za dotychczasową współpracę

Laureatami konkursu są:

Kategoria: Szkoły Podstawowe

 • 1 miejsce: Maja Kuryś oraz Maria Kazimierska z ZS w Kleosinie
 • 2 miejsce: Kornel Kuryś – Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
 • 3 miejsce: Nikola Szczebiot – Szkoła Podstawowa nr. 50 w Białymstoku

Kategoria Szkoły Średnie

 • 1 miejsce: Emilia Łaszcz – Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku
 • 2 miejsce: Aleksandra Danilczuk – Internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Drugi konkurs Wyobraźnia Miłosierdzia miał uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby innych, zachęcając młodych do czynów miłosierdzia. Odbywał się również w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i szkoła średnia w kategoriach film i zdjęcie.

W kategorii film:

Szkoła podstawowa

 • 1 miejsce: Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Dobrzyniewie Dużym
 • Wyróżnienie: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Siostry Faustyny w Białymstoku
 • Dyplom uczestnictwa: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku

Szkoła średnia:

 • Wyróżnienie: Aleksandra Wiatr z III LO w Białymstoku

W kategorii zdjęcie

 • 1 miejsce: Magdalena Zamojska – Szkoła Branżowa nr 10 w Białymstoku
 • Dyplom za udział: Patryk Paszko, Klaudia Andrzejczyk oraz Szkolne Koło Caritas z Internatu Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Następnie wręczono statuetki Deditus Caritati. Nazwa z języka łacińskiego oznacza oddany działalności charytatywnej, w dosłownym tłumaczeniu: dający miłosierdzie. Statuetki wręczono w sześciu kategoriach.

Kategoria: Parafialny Zespół Caritas

 • W tej kategorii zwycięstwo przypadło Parafialnemu Zespołowi Caritas przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.
 • Wśród nominowanych w tej kategorii zaleźli się również: Parfialny Zespół Caritas przy Parafii NSM w Białymstoku oraz Parafialny Zespół Caritas przy Parafii św. Antoniego w Sokółce.

Kategoria: Szkolne Koło Caritas

 • Statuetkę w tej kategorii przyznano Szkolnemu Kołu Caritas przy XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku.
 • Nominowanymi byli również: Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku i Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Rolniczych nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego w Sokółce.

Kategoria: Wolontariat Indywidualny

 • W tej kategorii zwyciężczynią została p. Andżelika Bujnowska koordynatorka Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku, który liczy ponad 80 osób. Realizatorka projektu „Fair play” dla dzieci i młodzieży.
 • W gronie nominowanych znaleźli się również: Piotr Świętochowski oraz Mylana Cherniak.

Kategoria: Darczyńca (osoba indywidualna)

 • Statuetka została wręczona p. Andrzejowi Kuć, stałemu darczyńcy Caritas Archidiecezji Białostockiej od 2019r. Wsparciem obejmuje Centrum Pomocy Caritas w Supraślu. Angażował się w utworzenie mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Moje miejsce -ARKA”.
 • Nominowanymi w tej kategorii znaleźli się: Urszula Smyrek i ks. Mieczysław Olszewski.

Kategoria: Darczyńca (firma)

 • Zwycięzcą w tej kategorii została Hurtownia Opakowań „Interpakos” – Zbigniew Supiński.
 • W gronie nominowanych znaleźli się również: Park Rozrywki FastPark oraz Piekarnia Cukiernia „Okruszek”.

Kategoria: Współpraca

 • Statuetkę Deditus Caritati otrzymała Caritas Polska.
 • Nominowani w tej kategorii byli również Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku i Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Całą galę uświetnił koncert Violi Brzezińskiej zwyciężczyni Szansy na Sukces z 1994r, w którym wykonała piosenkę pt. Jeszcze się tam żagiel bieli, Alicji Majewskiej. Swoją karierę poświęciła muzyce chrześcijańskiej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny