MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ku czci św. Kazimierza - Patrona Metropolii Białostockiej, z udziałem metropolity Józefa Guzdka. Tłumy w świątyni na Antoniuku

OPRAC.: PLanR
Białystok 2024
Białystok 2024 Teresa Margańska/archibial
Uroczystościom ku czci św. Kazimierza - Patrona Metropolii Białostockiej - przewodniczył abp Józef Guzdek. Mszę świętą w kościele pw. św. Kazimierza w Białymstoku koncelebrował białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko, abp senior Edward Ozorowski oraz kapłani białostockiego prezbiterium.

Uroczystości ku czci Patrona Metropolii Białostockiej

Corocznym uroczystościom w kościele świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku przewodniczył abp Józef Guzdek. Mszę świętą koncelebrował białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko, abp senior Edward Ozorowski oraz kapłani białostockiego prezbiterium.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

Wraz z parafianami w uroczystości uczestniczyli członkowie Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, której patronem jest św. Kazimierz, a także:

  • profesorowie i alumni białostockiego seminarium,
  • przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych,
  • związkowcy „Solidarności” z pocztami sztandarowymi,
  • bractwa kurkowe oraz harcerze.

Śpiewom podczas liturgii przewodniczyły parafialne chóry "Omni Die" i "Passeres Dei".

Kazimierz jest świętym jakby odległych czasów, ale jakże jest na nasze czasy. Dziś tak bardzo potrzeba mądrości, tak bardzo potrzeba odpowiedzialności. Gdy tak wielu ludzi przeżywa wątpliwości czy kryzysy wiary, trzeba tym bardziej przyglądać się św. Kazimierzowi - temu, u stóp którego był wielki świat, jednak on wiedział, że najważniejszy jest Bóg. To Bóg był dla Niego punktem odniesienia, zapatrzony był również w Maryję, której słowa: «Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie» wziął sobie głęboko do serca – mówił abp Józef Guzdek podczas uroczystości patronalnej ku czci św. Kazimierza Królewicza, Patrona Metropolii Białostockiej.

Nowa kaplica

Po Mszy św. abp Józef Guzdek poświecił nowo powstałą kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, dedykowaną bł. Męczennikom z Berezwecza:

  • Władysławowi Maćkowiakowi,
  • Stanisławowi Pyrtkowi,
  • Mieczysławowi Bohatkiewiczowi.

Zostali obi wyniesieni do chwały ołtarzy przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.

Źródło/czytaj więcej: archibial.pl

Patron - Święty Kazimierz

Kult Świętego Królewicza w Metropolii Białostockiej jest dziedzictwem wielowiekowej przynależności tych terenów do archidiecezji wileńskiej. Od roku 1992, kiedy Jan Paweł II utworzył Białostocką Prowincję Kościelną, św. Kazimierz stał się jej patronem. W skład metropolii białostockiej obok archidiecezji białostockiej wchodzą diecezje łomżyńska i drohiczyńska. Na jej terenie żyje blisko 1 mln 100 tys. wiernych.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

Święty Kazimierz jest od 1636 r. głównym patronem Litwy, jest jednym z historycznych patronów Polski, a od 1960 r. również jednym z patronów Kawalerów Maltańskich. Jest orędownikiem i patronem poświęcających się służbie publicznej. Święty Kazimierz jest również patronem szkoły podstawowej nr 8 w Białymstoku.

Kościół św. Kazimierza
Kościół św. Kazimierza Wikipedia

Kościół świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1983 roku, wg projektu inżyniera architekta Jana Krutula. Świątynia dola została oddana do użytku w stanie surowym w 1984 roku i zaczęto tam odprawiać nabożeństwa. Pierwsze nabożeństwo – pasterkę w kościele górnym – odprawiono w 1993 roku. W dniu 14 października 1984 roku przy budującej się świątyni odbyły się ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe 500-lecia śmierci św. Kazimierza Królewicza z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny