Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostoczanin w Paryżu - wystawa w Ratuszu

(ak)
Jedna z prac Czesława Sadowskiego
Jedna z prac Czesława Sadowskiego mat. organizatora
W piątek, 4 listopada w białostockim Ratuszu zostanie otwarta nowa wystawa prac białostockiego plastyka Czesława Sadowskiego. Wernisaż o godz. 18.

Na wystawie prezentowane będą prace białostockiego plastyka Czesława Sadowskiego. Obrazy Artysty znajdują się na stałej wystawie Białostocki Salon Artystyczny w Muzeum Historycznym. W Ratuszu pokazane będzie część bogatej kolekcji, prace które jeszcze nie były udostępniane publiczności.

Czesław Sadowski, malarz, urodził się 8.VII.1902 r. w Białymstoku jako najstarszy syn Rozalii i Józefa Sadowskich. Po ukończeniu w 1921 r. Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku pracował jako nauczyciel rysunków w szkole powszechnej. Jego talent dostrzegł "wielki mistrz" polskiego pejzażu Józef Rapacki, za którego namową w 1925 r. rozpoczął studia w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Karola Tichego. Po ich ukończeniu powrócił do rodzinnego miasta i poświęcił się malarstwu sztalugowemu, odnosząc znaczne sukcesy na wystawach. Zyskał uznanie zarówno społeczeństwa, jak i władz białostockich, które ufundowały mu roczne stypendium w Paryżu. W trakcie tych studiów w latach 1929-30, w domu dla Studentów Polaków w Paryżu zorganizował wystawę swoich prac. Zaprezentował na niej 50 pejzaży i martwej natury (tematy z Paryża i okolic), 24 portrety i szkice głów, 3 duże olejne kompozycje postaciowe i 5 kompozycji graficznych. Zwiedziły ją m.in. Maria Skłodowska-Curie i Maria Mickiewiczówna, wnuczka Adama. O Sadowskim pisała prasa paryska: "W pracy jego przejawia się charakter samodzielny, bardzo silnie akcentujący oryginalność i siłę ekspresji w wyrazie i rysunku. Zwłaszcza jego szkice i kompozycje mają ten właściwy, samodzielny styl, a przecież daleki od chorych dróg futuryzmu".

Po powrocie do Białegostoku pracował jako nauczyciel rysunków w Gimnazjum im.
H. Sienkiewicza i estetyki w Dokształcającej Szkoły Zawodowej. Był członkiem towarzystw kulturalno-oświatowych, m.in. przewodniczącym Sekcji Plastycznej Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim widoki Białegostoku i okolic, wykonywał również liczne karykatury portretowe związane z miejscowym środowiskiem. W latach 1931-1937 brał udział w wystawach w Białymstoku m.in. w Salonie Jesiennym w 1931 r., w drugiej wystawie Grupy Plastyków Białostockich "Forma, Farba, Faktura" w 1932 r.

W twórczości Czesława Sadowskiego z lat 1925-1938 przeważają miejskie pejzaże i portrety. Szczególnie interesujący jest cykl drzeworytów, na którym artysta utrwalił zabytki Białegostoku i Supraśla. Zostały one rozpropagowane poprzez wydanie kart pocztowych. Był też autorem zabawnego albumiku, w którym zamieścił niezwykle celne karykatury znanych białostockich postaci z okresu międzywojennego.

W 1938 r. wyjechał do Lwowa, gdzie był dekoratorem teatralnym oraz prowadził dział karykatur w "Dzienniku Polskim". Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Został członkiem łódzkiej grupy artystycznej "Piąte Koło" zrzeszającej malarzy i poetów. Wystawiał swoje prace w Białymstoku, w Zachęcie w Warszawie oraz w Łodzi na wystawach zbiorowych i indywidualnych .

Zmarł 8.VI.1959 r. w Łodzi.

Wystawa czynna będzie do 4 grudnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny