Podczas cotygodniowych spotkań aktorzy – amatorzy Teatru ProScenium rozwijali swoje pasje i wrażliwość artystyczną, pobudzali kreatywność i poczucie estetyki, a wszystko przez kontakt z działaniami teatralnymi, żywym słowem i elementami dramy. Opiekunem i instruktorem grupy jest Milka Wyszkowska.
Dwa spektakle dla dzieci i młodzieży
- W PIK już od półtora roku działa teatr amatorski, Teatr ProScenium - zapewnia Wyszkowska. - I tak naprawdę ten teatr działa w takich trzech formacjach: dziecięcej, młodszej młodzieży i starszej młodzieży. I na koniec każdego sezonu realizujemy przedstawienia albo pokaz etiud - zależy co nam się uda z daną grupą zrealizować.
I tak pierwszą premierą są 'oPowieści z szafy", które będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 16. To pierwszy spektakl otwierający cykl przedstawień realizowanych z najmłodszą grupą Teatru ProScenium. Spektakl opowiada o lękliwej Tygrysicy Zosi, która przez brak odwagi jest pozbawiona swoich tygrysich pręgów. Bohaterka wyrusza w podróż, podczas której próbuje znaleźć przyjaciół podobnych do niej, poszukuje także odwagi. Chce ją kupić w sklepie, nauczyć się jej od kowboi. Przedstawienie w sposób symboliczny dotyka tematu odrębności, inności, ale też poszukiwania własnych wartości i pokonywania przeciwności losu poprzez wykorzystanie własnych zasobów i potencjałów.
- Na warsztat wzięliśmy tekst związany z odwagą - zapewnia instruktorka. - Zastanowimy się czy ją mamy, czy nie i jak ją możemy odzyskać.
Z kolei "Feeria" to efekt pracy połączonych grup młodzieżowych Teatru ProScenium. Spektakl powstał na podstawie tekstu Subcomandante Marcos „The story of colors”. Jest to krótka historia o tym jak powstał świat i kolory, które są na nim. Poprzez elementy teatru formy oraz czarnego teatru aktorki pragną zabrać widza w mityczną podróż inspirowaną legendami Meksyku. Przedstawienie w sposób symboliczny dotyka tematu odrębności, inności, zwraca uwagę na piękno różnorodności.
- Tu będą poruszone tematy związane z innością - opowiada pani Emilia. - Że każdy z nas jest inny, ma inne odczuwanie, inny sposób myślenia.
Warto zobaczyć co dotyka dzisiejszej młodzieży i dzieci
Warto przyjść nie tylko dlatego, że wstęp na spektakle jest bezpłatny. Dzieci i młodzież zobaczą dzięki nim, że można w twórczy sposób spędzać czas.
- Te przedstawienia są realizowane przez dzieci w wieku 7-11 lat i 11-15 lat, więc one są skierowane dokładnie do tej grupy wiekowej - podsumowuje Wyszkowska. - Dzieciaki zagrają spektakle dotykające dokładnie tych tematów, z którymi borykają się sami i które dotykają ich rówieśników.
Jakub Kochanowski - Orlen
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?