NASZE
  STUDNIÓWKI

  Studniówki w 2019 roku!

  Rozwiń
  ATB. Teatr Czrevo - Daroha u Betlejem. Joanna Troc i Ewa Kot...

  ATB. Teatr Czrevo - Daroha u Betlejem. Joanna Troc i Ewa Kot dają koncert. Ale po białorusku (zdjęcia, wideo)

  (dor)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Teatr Czrevo przygotował spektakl "Daroha u Betlejem". Popis technik teatralnych i znakomitej scenografii dostępny jest dla każdego, ale by w pełni zrozumieć treść trzeba mieć przynajmniej elementarną znajomość języka białoruskiego i opowieści jasełkowych. Choćby Joanna Troc i Ewa Kot dwoiły się i troiły, małe dzieci mogą mieć poważny kłopot ze zrozumieniem pięknej bajki.
  Teatr Czrevo. Daroha u Betlejem - premiera w ATB
  1/29
  przejdź do galerii

  Teatr Czrevo. Daroha u Betlejem - premiera w ATB ©Jerzy Doroszkiewicz

  Bajkę o osiołku, któremu Gwiazda Betlejemska nakazała podróż do Betlejem w poszukiwaniu Boga napisał wykładający w Lublinie Białorusin Siarhiej Kavalou. Bajkę zabawną, niegłupią, świetnie zaadaptowaną przez Teatr Czrevo i wyreżyserowaną przez Łucję Grzeszczyk na potrzeby wędrownej trupy teatralnej.

  Trzeba przyznać, że premiera przygotowana w jednej z niewielkich sal widowiskowych Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB była bardzo profesjonalnie przygotowana.
  Aktorki - Joanna Troc - grająca tu rzecz jasna pierwsze skrzypce i Ewa Kot - naprawdę grająca na skrzypcach i robiąca tło dźwiękowe na różnych instrumentach bezbłędnie trafiały w miejsca, w które wycelowane było oświetlenie i znakomicie się uzupełniały rolami.

  O wędrownym i umownym charakterze spektaklu "Daroha u Betlejem" mogą świadczyć choćby pilotki i cyberpunkowe gogle założone przez obie aktorki w scenie wprowadzającej widzów w magię teatru. Chwilę później wjedzie na scenę niesamowity pojazd, jakże chętnie wykorzystywany przez teatry nieinstytucjonalne jako ruchoma scena i takaż scenografia, ba nawet garderoba. Bo Joanna Troc oprócz animowania wdzięcznym i głupiutkim osiołkiem, przebiera się również za wrednego gospodarza, który okaże się zwykłym kapusiem, zaś Ewa Kot będzie musiała nadać życie różowiutkiemu prosiakowi. Pomysł jak stworzyć ciało tucznika, a potem ukazać dzieciom przemianę tuszy w pęta kiełbas jest doprawdy przejawem jakiegoś teatralnego genius loci, które umieją stworzyć absolwenci tej wyjątkowej szkoły. A jeśli do tego dodamy brawurowy taniec z pętami kiełbas rozanielonego gospodarza, podśpiewującego pod nosem białoruski hit "Tolki s Taboju" czy coś w tym rodzaju, nie wiadomo, czy reżyserka z aktorką odwoływały się do sławnego filmu Passoliniego "Chlew" czy jedynie zwyczaju domowego przygotowywania kiełbas... Mocne.

  A to tylko jedna z wielu efektownych wolt, jakie mogą obserwować widzowie towarzyszący w drodze do Betlejem osiołkowi. Będzie spotkanie z całkiem dobrodusznym królem lwem, który ryczy z ekranu telewizora, jak w klasycznej patologicznej rodzinie, w której lektura programu TV jest największym wysiłkiem intelektualnym tygodnia, będzie też wyjątkowo wredna małpa, która naszego osiołka chce oszukać, wmawiając mu - o ile dobrze zrozumiałem, że jest bogiem. Ale rozlegający się komunikat, przypomni nieźle jednym ulgę, innym grozę z wprowadzenia stanu wojennego. A skąd wzięło się brzydkie określenie kapuś, którego użyłem w stosunku do gospodarza sadysty, gustującego w świniach?

  Ano, kiedy odkryje Świętą Rodzinę, przedstawioną w przepięknych drewnianych płaskich formach odwołujących się do symboliki ikony, pośpieszy donieść o tym siepaczom Heroda. Kiedy owi rycerze kaźni, pod postacią kawałków drewna z wymalowanymi ikonicznymi postaciami na kształt archaniołów dzierżących miecze, zaczną nimi naprawdę wywijać, spadnie łeb kapusia. Zatem i najmłodsi, o ile zrozumieją tekst, nauczą się z tej wizualnie znakomitej bajki, że donoszenie, szczególnie za pieniądze jest brzydkie - tak jakby "w czynie społecznym" było lepsze. Zatem i scenografia, i lalki, i reżyseria Łucji Grzeszczyk po raz kolejny udowadniają, jak wielki potencjał tkwi w tej wyróżniającej się aktorce zespołu Białostockiego Teatru Lalek. Tu nawet wykorzystanie ludowych kolęd, oczywiście śpiewanych po białorusku, zostało zredukowane na potrzeby spektaklu do jednej, dwóch zwrotek - zatem rytm spektaklu nie jest zaburzony. Wręcz przeciwnie - czas spędzony z Teatrem Czrevo mija niepostrzeżenie.

  Dorośli, przez lata przymuszani przez komunistów do nauki rosyjskiego, powinni sobie ze zrozumieniem spektaklu poradzić, ale dzieci, które nie znają białoruskiego, mogą mieć z percepcją spore kłopoty.

  Kolejne spektakle:

  17.12.2018 – godz. 9:30 Narewka GOK oraz godz. 14:30 Dubicze Cerkiewne (Gminna Biblioteka Publiczna)
  18.12.2018 – godz. 10:00, 12:00 i 18:00 Hajnówka (Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce)
  19.12.2018 – godz. 9:00 i 11:00 Hajnówka (Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce) oraz 17:00 – Białowieża (Białowieski Ośrodek Kultury)
  20.12.2018 – godz. 10:00, 12:00 i 18:00 Bielsk Podlaski (Osiedlowy Dom Kultury ul. 11 Listopada 10)
  21.12.2018 – godz. 10:00 i 12:00 Bielsk Podlaski (Osiedlowy Dom Kultury)

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii