Arcybiskup Tadeusz Wojda to nowy metropolita białostocki....

  Arcybiskup Tadeusz Wojda to nowy metropolita białostocki. Objął już archidiecezję (zdjęcia)

  (adek)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  10 czerwca arcybiskup nominat ksiądz Tadeusz Wojda oficjalnie został metropolitą białostockim. Swoją posługę rozpoczął od uroczystego ingresu
  Arcybiskup Tadeusz Wojda to nowy metropolita białostocki. Ingres w Katedrze Białostockiej 2017
  1/84
  przejdź do galerii

  Arcybiskup Tadeusz Wojda to nowy metropolita białostocki. Ingres w Katedrze Białostockiej 2017 ©Wojciech Wojtkielewicz

  - Kiedy na krótko przed przyjazdem do Białegostoku miałem okazję zamienić kilka słów z Ojcem Świętym, powiedział mi: Idź ze spokojem, tam ludzie są dobrzy, przyjmą cię z radością - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda, nowy metropolita białostocki. - Już po pierwszych dniach mojego pobytu na ziemi białostockiej zrozumiałem, że te słowa są prawdziwe, że lud jest tu naprawdę dobry, że ma wielkie serce i pragnie przyjąć swojego nowego pasterza. I za to jestem ogromnie wdzięczny.

  Przeczytaj też: W sobotę wiernych pobłogosławi nowy metropolita

  W sobotę w Katedrze Białostockiej odbył się ingres, czyli "liturgiczny" sposób wejścia biskupa w posiadanie diecezji. Ponieważ arcybiskup nominat nie posiadał jeszcze sakry biskupiej, objęcie diecezji połączone było z sakrą biskupią. W uroczystości wzięli udział m.in. arcybiskupi, biskupi, siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich, a także rodzina arcybiskupa Wojdy oraz mieszkańcy Białegostoku. Wierni oglądali też ingres na telebimie rozstawionym przed katedrą. Transmisję na żywo można było obejrzeć na naszym portalu oraz w telewizji.

  Zobacz też: Ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Relacja na żywo

  Święceń biskupich udzielił Tadeuszowi Wojdzie kardynał Fernando Filoni, prefekt papieskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary. Konsekratorami byli też abp Edward Ozorowski, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

  Przeczytaj również: Arcybiskup Edward Ozorowski kończy 10 lat posługi jako metropolita białostocki

  Życzyli mu wytrwałości i wiary w nowej misji. Życzenia złożyli też prezydent Polski Andrzej Duda oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, których listy odczytano podczas uroczystości. Obecny w Katedrze ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub zaznaczył, że Podlasie jest regionem wiernych zarówno Kościoła katolickiego jak i prawosławnego, gdzie Ewangelia głoszona jest w dwóch tradycjach - wschodniej i zachodniej. Zachęcał też do kontynuowania współpracy, jaka zawiązała się między duchownymi obu Kościołów za czasów poprzednika abp. Tadeusza Wojdy. Podziękował też odchodzącemu na emeryturę abp. Edwardowi Ozorowskiemu.

  Czytaj: Prof. Jerzy Kopania: Metropolita białostocki powinien jeździć samochodem, a nie na osiołku  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (31) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka