Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. festiwal literacki Zebrane. Program

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Wojciech Kuczok, autor książki "Czarna"
Wojciech Kuczok, autor książki "Czarna" Piotr Dobrzeniecki
W 2001 roku cała Polska usłyszała o Czarnej Białostockiej. Nauczycielka zabiła syna swego kochanka. A Wojciech Kuczok na łamach powieści przypomniał tę historię. Przyjedzie na festiwal „Zebrane”.

„Czarna” wciąga czytelników stylem. Wydaje się, że to nie oparta na faktach powieść, tylko reportaż. Wojciech Kuczok plastycznie buduje sceny za sceną. Od narodzin wyczekiwanego potomka płci męskiej, po jego tragiczny koniec. Autor tej powieści, Wojciech Kuczok, to jedna z najbardziej wyczekiwanych gwiazd literatury na rozpoczynającym się już 1 października Festiwalu Literackim „Zebrane”.

Wracając do książki, scena przehandlowania 30-letniej polonistki przez burmistrza Czarnej Białostockiej lokalnemu właścicielowi tartaku to gotowe kadry i dialogi filmy, bynajmniej nie ”kina moralnego niepokoju”. Bo w „Czarnej”, ociekającej dosłownymi opisami seksu, moralność to najbardziej intrygujący problem. Wszak w pewnym momencie o romansie wie całe miasteczko, ale... milczy. Czy 3 października, na spotkaniu z pisarzem czytelnicy będą milczeć? Czy przyjadą mieszkańcy? Warto sprawdzić na własne oczy. Ciekawie też będzie dowiedzieć się, jakimi narzędziami twórczymi posłużył się wzięty pisarz, przygotowując się do napisania „Czarnej”. Powieści od której nie można się oderwać, bo wciąga jak bagno.

- „Zebrane” są owocem żmudnej pracy redakcyjnej - mówi Damian Kudzinowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów, które po raz ósmy organizuje Festiwal Literacki „Zebrane”. - Zanim w gazecie pojawi się program kolejnej edycji festiwalu literackiego, przeczesujemy propozycje wydawnicze, notujemy, przebieramy, skreślamy, wybieramy, wreszcie... nakłaniamy autorów do przyjazdu - zdradza tajniki organizacji Kudzinowski.

W tym roku oprócz Wojciecha Kuczoka pojawi się także Mariusz Sieniewicz. Jego „Plankton” to ciągle nowość, a że książka to niezwykła, warto sięgnąć po nią jak najszybciej. To nie jest zwykła powieść, to kompletny świat wykreowany siłą wyobraźni Mariusza Sieniewicza. Niby odległy, a jednak dziwnie bliski.

Akcja „Planktonu” rozgrywa się w Polacji, federacji luźno połączonych miast. Mniejszych miejscowości nie ma, bo obszary metropolitalne wchłonęły ich mieszkańców. Ocieplenie klimatu spowodowało, że nie ma już terenów nadmorskich, Wisła wyschła, zaś stolica przeniosła się do Olsztyna. Większość Europy opanował islam, zaś długowieczność, rozpoczynającą się od operacji przeszczepu, zapewnia tylko stan duchowny.

Do świata wyobraźni zabierze też czytelników uwielbiany Marek Krajewski. W najnowszym retro kryminale „Mock. Ludzkie zoo” zabiera czytelników nie tylko w spacer po zaułkach Wrocławia, ale też na Czarny Ląd. Przyjedzie Dorota Masłowska, będzie też połączone z dyskusją spotkanie z wybitnymi tłumaczami - Jerzym Jarniewiczem i Filipem Łobodzińskim. To on odkrył kiedyś Polsce twórczość katalońskiego poety Lluisa Llacha (autor melodii „Murów” Jacka Kaczmarskiego), a ostatnio przetłumaczył i spowodował nagranie polskich wersji piosenek pierwszego rockmana noblisty - Boba Dylana.

Spośród atrakcji koncertowych z pewnością najwięcej osób przyjdzie posłuchać Marcina Świetlickiego, tym razem interpretującego teksty Rafała Wojaczka.

- „Zebrane” stawiają na różnorodność - podkreśla Damian Kudzinowski. - Powieść, felieton, esej, reportaż, wiersz. Zależy nam na tym, żeby odwiedzający festiwal przekonali się, że literatura to nie nuda i nie anachronizm, ale gorąca materia, która przepływa przez sam środek naszego życia- przekonuje organizator.

Wszystkie spotkania i koncerty odbędą się w klubie Zmiana Klimatu, przy ul. Warszawskiej 6. Wyjątkiem jest wizyta Wojciecha Kuczoka, na którą organizatorzy zapraszają na Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

8. festiwal literacki Zebrane - program

1 października, niedziela

spotkanie autorskie z Bartkiem Sabelą godz.17.30

spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim godz. 19


2 października, poniedziałek

spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman godz.17.30

spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem godz. 19

3 października, wtorek

spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem na UwB godz.17.30

4 października, środa

spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem godz. 19

koncert Janka Samołyka

5 października, czwartek

spotkanie autorskie z Mariuszem Sieniewiczem godz.17.30

spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim godz. 19

koncert Marcina Świetlickiego oraz formacji Julia i Nieprzyjemni godz. 21

6 października, piątek

panel dyskusyjny o tłumaczeniu literatury z udziałem prof. Jerzego Jarniewicza i Filipa Łobodzińskiego godz.17.30

spotkanie autorskie z prof. Przemysławem Czaplińskim godz. 19

7 października, sobota

spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską godz.17.30

spotkanie autorskie z prof. Ryszardem Koziołkiem godz. 19

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Darmowe wejściówki na koncerty można odebrać w klubie Zmiana Klimatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny